Ważne dla mieszkańców Zielonej Góry! Rewolucja w nocnej i świątecznej opiece zdrowotnej

Kobieta i dwaj mężczyźni przed pulpitem z mikrofonami
Konferencja prasowa w Centrum Zdrowia Matki i Dziecka w Zielonej Górze. Od lewej: Antoni Ciach, Dorota Piechowiak, Marek Działoszyński
Od 30 czerwca pacjenci wymagający nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej w Zielonej Górze powinni zgłaszać się nie “na pogotowie” przy ul. Chrobrego, tylko do ambulatorium w Centrum Zdrowia Matki i Dziecka. Dla mieszkańców to zmiana rewolucyjna. Czy także korzystna?

Nocnej i świątecznej opieki lekarskiej “na pogotowiu” przy ul. Chrobrego zielonogórzanie szukali od… zawsze. Od 30 czerwca to się jednak zmieni. Teraz pacjenci powinni zgłaszać się do ambulatorium w Centrum Zdrowia Matki i Dziecka – na parterze, gdzie funkcjonuje Zespół Poradni Specjalistycznych.

Przez lata zielonogórzanie korzystali z nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej w budynku Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego przy ul. Chrobrego

Marek Działoszyński: Myślę, że warunki będą optymalne

– Od 1 lipca, a tak naprawdę dyżur przejmiemy już od 30 czerwca, czyli od piątku od godziny 18.00, pomoc nocna i świąteczna będzie zlokalizowana w budynku Centrum Zdrowia Matki i Dziecka. Będzie wykorzystywała pomieszczenia poporadniane, które od godzin popołudniowych są wolne – informuje Marek Działoszyński, prezes Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze. – Nie cieszymy się strasznie z tego, że tę pomoc przejęliśmy. Zostaliśmy do tego trochę zmuszeni przepisami.

– To wiązało się z rozwiązaniem szeregu problemów przede wszystkim kadrowych, dlatego że w tym obszarze w ochronie zdrowia jest ciągły deficyt – tłumaczy prezes Działoszyński. – Ale udało nam się namówić znaczącą część personelu pracującego do tej pory w nocnej i świątecznej pomocy do podjęcia z nami współpracy, a także nasz personel szpitalny. Myślę, że warunki, które udało nam się tutaj stworzyć, będą optymalne. Nie chciałbym mówić, że lepsze niż do tej pory, aczkolwiek okaże się to w praktyce. Dobre, przestronne powierzchnie, z możliwością poczekalni. I w pobliżu struktur, które pozwalają na podjęcie dalszych działań medycznych w sytuacji, gdyby ktoś takowych wymagał.

Antoni Ciach: To nie ma być wentyl dla niewydolnego POZ

– Dla mnie pomoc nocna/świąteczna to jest przede wszystkim ramię POZ, czyli zastępuje lekarzy POZ w trybie nocnym i w dni wolne od pracy, jeżeli dzieje się coś bardzo pilnego – wyjaśnia Antoni Ciach, dyrektor ds. lecznictwa Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze. – Chciałbym tylko przypomnieć, że jest to pomoc nocna/świąteczna. Niezależnie od tego, że funkcjonujemy na terenie szpitala. Jeżeli jest nagłe zagrożenie zdrowia i życia i wymaga to nagłych interwencji, wtedy pacjent trafia do szpitalnego oddziału ratunkowego.

– Pomoc nocna/świąteczna to nie ma być wentyl dla niewydolnego POZ – zaznacza doktor Ciach

– Problemy kadrowe, o których mówił prezes? Prosta sprawa. Jeżeli ja mam młodych ludzi, którzy dyżurowali na Chrobrego w ramach innej umowy, a teraz mają dyżurować w ramach tej samej umowy, bo nie mogę mieć dwóch różnych umów, to oni odpowiadają, że właściwie już nie są zainteresowani tymi dyżurami – wskazuje doktor Ciach. – To też było dla nas wyzwanie, żeby zapewnić opiekę kadrową. Ale myślę, że te problemy pokonaliśmy i wszystko będzie nam sprawnie szło.

Dorota Piechowiak: Zaczynamy w piątek dyżurem od godziny 18.00

Wiele lat w pomocy nocnej/świątecznej pracowała Dorota Piechowiak, koordynator ambulatorium w Centrum Zdrowia Matki i Dziecka.

– Myślę, że będzie lepiej – ocenia. – Warunki socjalne na pewno będą lepsze niż na Chrobrego. Mamy większe pomieszczenia, więc przy dużej liczbie pacjentów na pewno wszyscy się zmieszczą. Należy pamiętać, że nocna/świąteczna pomoc jest czynna od 18.00 do 8.00 w dni powszednie i całodobowo w soboty, niedziele i święta.

Dorota Piechowiak, koordynator ambulatorium w Centrum Zdrowia Matki i Dziecka w Zielonej Górze

– W zasadach funkcjonowania nocnej/świątecznej pomocy nic się nie zmienia – podkreśla koordynator Piechowiak. – To, co było na Chrobrego, tak samo będzie funkcjonowało tutaj. Te same czynności będziemy wykonywać. Personel lekarski, jak i pielęgniarski mamy w lipcu zagwarantowany. Mamy osobny gabinet do rejestracji, osobny gabinet pediatryczny, ogólny i jeszcze zabiegowy. Mamy sprzęt, mamy wszystko, także zaczynamy w piątek dyżurem od godziny 18.00.

Dwóch lekarzy ogólnych i pediatra na dyżurze

Na dyżurze będzie trzech lekarzy – dwóch ogólnych i pediatra. W tym jeden ogólny przyjmuje, a drugi wykonuje wizyty domowe i inne, np. teleporady.

Kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia jest tej samej wysokości, jak w przypadku pogotowia. Jak podaje doktor Ciach, wynosi niespełna 400 tys. złotych miesięcznie.

– To wystarczy na zakontraktowanie personelu – stwierdza prezes Działoszyński. – Jest zapowiedź podniesienia kontraktu, ale jeszcze nie wiemy, jaka to będzie wielkość. Póki co, stać nas na cały personel i do tego nie dołożymy. O kosztach funkcjonowania całej opieki świątecznej nie potrafię powiedzieć. Dopiero po jakimś czasie będziemy w stanie to ocenić.

Nocna i świąteczna opieka zdrowotna – co powinniśmy wiedzieć

Czym jest nocna i świąteczna opieka zdrowotna?

Nocna i świąteczna opieka zdrowotna jest przedłużeniem podstawowej opieki zdrowotnej (POZ). Korzystamy z niej bezpłatnie i bez skierowania, gdy nasz lekarz rodzinny nie pracuje. Nie obowiązuje tutaj rejonizacja!

Do ambulatorium zgłaszamy się w przypadku:

  • nagłego zachorowania
  • nagłego pogorszenia stanu zdrowia, gdy nie ma objawów sugerujących bezpośrednie zagrożenie życia lub istotny uszczerbek zdrowia, a zastosowane środki domowe lub leki dostępne bez recepty nie przyniosły spodziewanej poprawy
  • gdy zachodzi obawa, że oczekiwanie na otwarcie przychodni może znacząco niekorzystanie wpłynąć na stan zdrowia.

Czego nie uzyskamy?

W ramach nocnej i świątecznej opieki lekarskiej nie uzyskamy:

  • wizyty kontrolnej w związku z wcześniej rozpoczętym leczeniem
  • recepty na stosowane stale leki w związku ze schorzeniem przewlekłym
  • rutynowego zaświadczenia o stanie zdrowia
  • skierowania do specjalisty.

Kiedy korzystamy?

Ambulatorium przy szpitalu pracuje od poniedziałku do piątku w godzinach od 18.00 do 8.00 dnia następnego oraz w soboty, niedziele i inne dni ustawowo wolne od pracy przez całą dobę, czyli od godz. 8.00 do 8.00 dnia następnego.

Do ambulatorium pacjent dojeżdża we własnym zakresie. W wyjątkowych przypadkach świadczenia są udzielane w domu pacjenta.

Uwaga! Pacjenci, którzy mają zlecone leki w iniekcji (zastrzyki) w święta i dni wolne od pracy, czyli wtedy, gdy ich przychodnia POZ nie pracuje, powinni zgłosić ten fakt najpóźniej w czwartek, kontaktując się telefonicznie z ambulatorium w godzinach jego pracy.

Kontakt

Tel. 68 300 08 00 – od poniedziałku do piątku w godzinach od 18.00 do 8.00 dnia następnego oraz w soboty, niedziele i inne dni ustawowo wolne od pracy przez całą dobę.

Udostępnij:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Więcej artykułów

Wyślij wiadomość

Wyślij wiadomość

Skip to content