Piknik ze zdrowiem. Profilaktyka w roli głównej

Marszałek lubuska również wypiła zdrowy sok, na który "zarobiła" pedałując na rowerze. Jednoślad pełnił rolę... sokowirówki.
Goście kolejnego pikniku zdrowia nie mogli nachwalić się pomysłu. Jak nie do końca żartem mówili, to jakby światełko w tunelu, dające nadzieję, że nasza służba zdrowia się zmienia. Tutaj medycy pomagają nam być mądrymi przed szkodą.

W sobotnie południe stanowiska Lubuskiego Pikniku Zdrowia rozłożyły się na szprotawskich błoniach. Jako jedni z pierwszych przyszli emeryci Maria i Jan Stachowscy.

– Wie pan jak to jest dziś z lekarzami, na nic nie mają czasu – mówi pani Maria. – Chcemy zmierzyć cukier, ciśnienie i żeby ktoś nam powiedział, czy to dobre wyniki, czy złe, do jakiego lekarza powinniśmy się zapisać.

– Ma być ktoś, kto się zajmuje bólem stawów, a mnie tak rwą – dodaje pan Jan.

Wyniki starszych szprotawian nie były złe. Od medyków usłyszeli „tak trzymać”.

Lubuskie będzie zdrowe

– Bardzo się cieszę, że zaraz was tu wszystkich przebadamy – powitała uczestników Pikniku Zdrowia marszałek Elżbieta Anna Polak. – Profilaktyka i wczesna diagnostyka jest bardzo ważna, to stuprocentowe szanse na wyleczenie. Już od 2019 r. jesteśmy w regionie lubuskim w każdym powiecie, w małych miejscowościach. Byliśmy w Małomicach, Żaganiu, Żarach. Promujemy zdrowy styl życia i dobrą jakość życia, bo to nasza inteligentna specjalizacja w regionie lubuskim. Ale żeby tak było, musimy być aktywni, dlatego są tu z nami też koszykarze. Zapraszam na nasze stoiska – jest z nami szpital szprotawski, Centrum Zdrowia Psychicznego w Ciborzu i Wojewódzki Ośrodek Medycyny Pracy. Każdy Polak i każda Polka musi być zdrowa! – przekonywała do badań marszałek.

Pikniki zdrowia to niepowtarzalna okazja, gdyż służba zdrowia przychodzi do pacjenta.

– Przychodzi do nas sporo ludzi i z reguły pytają o uzależnienia – mówi Agnieszka Płóciennik z Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Ciborzu. – Jednak to na tyle intymna sprawa, że zwykle rozmawiamy, że jest to problem jakiegoś krewnego, znajomego. Informujemy jaka jest ścieżka dostępu do fachowej pomocy. Po raz pierwszy w tym roku przynieśliśmy specjalne gogle, które pokazują jak widzimy po zażyciu narkotyków, wypiciu alkoholu.

Przymierzający owe okulary piknikowi goście nie mogli się nadziwić efektowi. I komentarz był jeden – pomyśleć, że niektórzy w tym stanie siadają za kierownicą samochodu. A przez te niezwykłe gogle można było spojrzeć m.in. na prace pacjentów szpitala, dla których sztuka jest terapią.

Zdrowie przez przypadek

– Bardzo często przychodzą do nas ludzi i nawet nie wiedzą, że mają na przykład wysoki poziom cukru – tłumaczy Bożena Graczyk z przychodni MediKol. – Przez przypadek dowiadują się o problemie i podpowiadamy, aby koniecznie zgłosili się do lekarza rodzinnego i podjęli leczenie. Były już osoby, które miały wynik pomiaru cukru we krwi grubo ponad 200 i nigdy nie czuli potrzeby wizyty u lekarza.

Na stoisku Nowego Szpitala w Szprotawie promowano program badań cytologicznych dla kobiet w wieku 25-59 lat. Porad i pomocy udzielali rehabilitanci.

– Mamy na miejscu fizjoterapeutów, którzy na co dzień biorą udział w projekcie dla osób aktywnych zawodowo. Rehabilitujemy te osoby, aby nie traciły możliwości uczestniczenia w życiu zawodowym. A tutaj, na miejscu wykonujemy krótki masaż biurowy oraz, jeżeli jest potrzeba, oklejamy potrzebujących specjalistycznymi plastrami – tłumaczyła Danuta Misiuk ze szprotawskiego szpitala.

Właśnie tape’owanie, czyli oklejanie plastrami bolącego miejsca, zmniejsza napięcie mięśniowe, stabilizuje stawy i działa przeciwbólowo. Uczestnicy pikniku chętnie skorzystali z tej możliwości leczenia. Jednak największym wzięciem cieszyły się rowery, które pełniły rolę… wyciskarki do pysznych soków. To forma zachęty do aktywności fizycznej.

Piknik na zdrowie

Zresztą uczestnicy mogli odwiedzić stoiska, które tylko pozornie miały luźny związek z naszym zdrowiem. Jak chociażby te zajmujące się dietą, czy ekologią. To Piknik Klimatyczny przygotowany przez Fundacje natura. Tradycyjnie również stanęła Strefa Funduszy Europejskich, gdzie specjaliści doradzali, jak sięgać po unijne dofinansowanie w ramach nowego programu Fundusze Europejskie dla Lubuskiego 2021 – 2027!

W Szprotawie pojawiły się również pracownice ZUS. Co i rusz ktoś pytał o rozmaite świadczenia, a urzędniczki zachęcały do nowych form kontaktu z tą instytucją – przez stronę internetową, czy wręcz wideorozmowę ze specjalistą.

Działo się dużo w Szprotawie, a już w niedzielę 27 sierpnia piknikowe stanowiska staną w Nowogrodzie Bobrzańskim…

Udostępnij:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Więcej artykułów

Wyślij wiadomość

Wyślij wiadomość

Skip to content