To oni budują rozwój regionu. Dzień Budowlanych i wyróżnienia dla inżynierów (WIDEO)

W Pałacu w Wiejcach Lubuska Okręgowa Izba Inżynierów Budownictwa świętowała Dzień Budowlanych. Izba ogłosiła laureatów konkursów: Lubuski Inżynier Roku 2023, Lubuski Kreator Budownictwa i Budownictwo w obiektywie. Patronat nad wydarzeniem objęła marszałek Elżbieta Anna Polak – Stabilnego prawa i przewidywalności w gospodarce – życzyła inżynierom lubuska marszałek.

Zapraszamy do materiału wideo:

Konferencja zgromadziła przedstawicieli środowisk branży budowlanej, a także związanych z sektorem infrastruktury. Konferencja stanowiła też platformę do wymiany wiedzy, doświadczeń oraz dyskusji nt. wyzwań i trendów w dziedzinie budownictwa, w tym kwestii zrównoważonego rozwoju, nowych technologii oraz regulacji prawnych w kontekście dynamicznych zmian społecznych i technologicznych.


„Chcemy być słuchani”

Polska Izba Inżynierów Budownictwa to bardo duża organizacja, bo to prawie 120 tys. ludzi, podzielona jest na 16 okręgów. – Znajdujemy się w Izbie Okręgowej Inżynierów Budownictwa. To jest ponad 2 tys. członków. Jak działa? Myślę że bardzo skutecznie, przede wszystkim rolą izby jest dbanie o to żeby zawód który wykonujemy, czyli inżyniera budownictwa, był zawodem który zasługuje na miano zawodu zaufania publicznego, to po pierwsze – mówił Mariusz Dobrzeniecki, prezes Krajowej Rady Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa. – Po drugie, rolą izby jest to, żebyśmy na zewnątrz byli jednolici, przede wszystkim oferowali bardzo wysoką jakość usług inżyniera budownictwa, a polega to i na projektowaniu i nadzorowaniu inwestycji, też na wykonawstwie, czyli prowadzeniu budów. Budownictwo to jedno z kół napędowych gospodarki całego naszego kraju. Udział nasz w PKB jest w tej chwili nawet na poziomie 18%, więc i fizycznie budujemy Polskę i regiony. Ale też ekonomicznie, dlatego że napędzamy koło gospodarki, czyli finanse.

Prezes Dobrzeniecki stwierdził, że prawo budowlane zbyt często się zmienia. – Oczywiście musimy nadążać za zmieniającym się światem, chociażby za cyfryzacją – dodał. – Tutaj polska izba jest jak najbardziej zwolennikiem scyfryzowania całego procesu inwestycyjnego i tu się zgadzaliśmy z ustawodawcą, natomiast jeżeli chodzi o czas, termin wprowadzania tych zmian, to tutaj się mocno poróżniliśmy. Musimy brać pod uwagę cały przekrój naszego społeczeństwa, czyli nie tylko młodych którzy się prawie urodzili z komputerami, komórkami i nie mają żadnych problemów z tym, ale zarówno w izbie mamy starsze osoby które technicznie są świetnie przygotowane.


Budulec rozwoju gospodarczego

Czego życzyć budowlańcom w dniu ich święta? Marszałek Elżbieta Anna Polak życzyła im pasji, zaangażowania, ale też wytrwałości, ponieważ czasy dla naszych firm, zwłaszcza budowlanych, są bardzo trudne. – Kryzys energetyczny, wysoka cena paliwa, inflacja wysoka. Problemy również z zasobami pracowników, ciągle przedsiębiorcy narzekają też na brak przewidywalności, a w działalności gospodarczej ma to olbrzymie znaczenie o czym mogliśmy się przekonać nie tak dawno gdy bardzo się zmieniały w krótkim czasie przepisy podatkowe w ramach polskiego ładu – mówiła marszałek. – To dzięki lubuskim firmom, region lubuski dynamicznie się rozwija, mogliśmy ostatnio odnotować wysoki wzrost PKB. Dzisiaj mamy 62% średniej unijnej, oczywiście w stosunku do średniej warszawskiej jest to 66%, to jeszcze nam daleko. Oddaliśmy w zeszłym roku prawie 6 tys mieszkań, także wskaźniki są dla nas bardzo dobre.

– W regionie lubuskim, nasz potencjał gospodarczy zawdzięczamy właśnie mikro, małym, średnim firmom. Dzisiaj jest to ponad 127 tyś takich firm, a jeszcze nie tak dawno, 20 lat temu mieliśmy 88 tyś to samorząd wojewódzki tworzy warunki do rozwoju gospodarczego, my za to odpowiadamy, dlatego mamy konkretną strategię, priorytety, ale to właśnie firmy korzystają z tego i działają, wpisują się w nasze priorytety. Oczywiście kapitalne znaczenie mają fundusze europejskie, bez tych 18 miliardów zainwestowanych tylko w ciągu ostatnich 20 lat, dzisiaj nie moglibyśmy obserwować takich zmian, takiego skoku cywilizacyjnego – dodała marszałek Elżbieta Anna Polak.

Posłanka na Sejm RP Krystyna Sibińska powiedziała, że jako inżynierowi budownictwa z zawodu, ich rola w rozwoju gospodarki jej szczególnie bliska – Z okazji dnia budowlańca życzę wszystkim budowlańcom dużo dobrych kontraktów, dużo dobrych projektów, dużo dobrych pomysłów i też tego, żeby mieli bardzo stabilne przepisy, i o tym chciałabym powiedzieć bo w ostatnich latach – czyli ośmiu latach rządów PiS, prawo budowlane zmieniło się 44 razy. Planowanie przestrzenne 86 razy było zmieniane, ale jeszcze były dodatkowe zmiany w innych przepisach. Taka ciekawostka z ostatniego czasu, ponieważ udało nam się, jako opozycji, zablokować wprowadzenie takich dużych zmian w prawie budowlanym, które były nieskonsultowane, które były nieakceptowane przez środowisko, w związku z tym PiS wrzucił do rządowego projektu ustawy o zasadach udzielania przez skarb państwa gwarancji na zobowiązania Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego poprawkę, która, kilkustopniowe, kilkuartykułowe zmiany wprowadziła do prawa budowlanego. Nijak to się ma do ustawy właściwej którą zacytowałam, natomiast oni wszystkimi możliwymi sposobami w ten sposób psują prawo. W związku z tym ja wszystkim budowlańcom, wszystkim, którzy mają związek z planowaniem przestrzennym, z budowaniem, życzę przede wszystkim stabilnego, przejrzystego, prostego prawa, bo to jest ważne, a budowlańcy niech po prostu budują – mówiła posłanka KO.

Poseł na Sejm RP i profesor UZ Waldemar Sługocki podkreślał, że branża budowlana napotyka ostatnio na bardzo wiele problemów. – Nie mają lekko dlatego że sytuacja społeczno – gospodarcza jest bardzo trudna, trzeba oczywiście powiedzieć o szalejącej inflacji która mam nadzieje już została okiełznana przez decydentów, czyli Rada Polityki Pieniężnej, Prezesa NBP, choć za jego przyczyną ona w Polsce tak mocno szalała, ale oczywiście surowce energetyczne i nośniki energii też są w Polsce nadzwyczaj drogie w porównaniu z innymi państwami w unii europejskiej – mówił poseł. – To wszystko nie służy oczywiście prowadzeniu działalności gospodarczej. Brak pieniędzy europejskich z Krajowego Planu Odbudowy także uniemożliwia realizację wielu oczekiwanych inwestycji w ochronie zdrowia, w sektorze energetycznym, w drogownictwie, w alternatywnych źródłach energii, a to wszystko mogłoby być realizowane niebagatelne około 180 – 190 mld złotych, które powinny być tutaj dzisiaj wdrażane, realizowane, a budowlańcy mieliby ręce pełne roboty. Polska zmieniałaby swoje oblicze. Mimo wszystko jestem przekonany że 15 października sytuacja się zmieni i wreszcie dorobimy się państwa w którym prawo będzie stabilne, będzie przygotowany system, nie będzie ingerencji takiego czy innego polityka, że wreszcie zostaną środowiska różne branżowe zaproszone do procesu legislacyjnego, stanowionego prawa, że to oni de facto będą mieli wkład w ten proces ustawodawczy, no bo oni znają ten sektor, problemy najbardziej no i że Polska będzie krajem przewidywalnym i że popłyną te pieniądze których nie ma – podkreślał Waldemar Sługocki.


Nobilitacje dla zasłużonych

Podczas uroczystości wręczono wyróżnienia i odznaczenia branżowe szczególnie zasłużonym inżynierom i pracownikom sektora. Ogłoszono także wyniki konkursów, które wpisują się w rozwój i promocję branży budowlanej. Wśród nich znalazły się:
Laureatem nagrody Lubuski Inżynier Roku 2023 został Marcin Wróblewski. -Z takim największym obiektem, najbardziej złożonym, z którym miałem doświadczenie, to jest budowa zakładu Lumel w Zielonej Górze i tak samo zakład LUK ze względu na rozbudowę zakładu przy funkcjonującym.
Laureatem nagrody Lubuski Kreator Budownictwa została firma M&J Modern Construction
Laureatem nagrody Budownictwo w Obiektywie został Bartosz Krzywulski za zdjęcie „Kontrasty poranka”

W wydarzeniu wzięli udział: dr inż. arch. Adam Baryłka Dyrektor Departamentu Architektury, Budownictwa i Geodezji w Ministerstwie Rozwoju, Pracy i Technologii, Prezes Krajowej Rady PIIB mgr inż. Mariusz Dobrzeniecki, 12 przewodniczących z Izb z całej Polski, marszałek Elżbieta Anna Polak, wojewoda Władysław Dajczak oraz parlamentarzyści: Poseł Waldemar Sługocki, Poseł Krystyna Sibińska, Senator Wadim Tyszkiewicz, Senator Robert Dowhan i Senator Władysław Komarnicki.

Podczas gali odbył się wykład szkoleniowy. W tym roku było to szkolenie z pierwszej pomocy. Miało ono charakter interaktywny.

K.Kozińska, N.Dębicka

Udostępnij:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Więcej artykułów

Sejm RP

Kiedy sejm wróci do tematu aborcji?

W piątek sejm odrzucił projekt ustawy depenalizującej aborcję. Za jego przyjęciem głosowało 215 posłów, 218 było przeciwko. Jako że zabrakło tylko czterech głosów do przegłosowania projektu,

III zlot fanów Ani z Zielonego Wzgórza

Ania… w Zielonej Górze!

Kto z nas nie kojarzy rudowłosej, rozmarzonej dziewczyny z Wysypy Księcia Edwarda? Chociaż ma już ponad sto lat, nie zestarzała się nic a nic, a

Opera Winna w Zielonej Górze? (WIDEO)

O powyborczym krajobrazie w Zielonej Górze – czy zmiany idą w dobrym kierunku, również te personalne? Jakie konkrety znamy dziś w kwestii przyszłości amfiteatru? Czy

Wyślij wiadomość

Wyślij wiadomość

Skip to content