Komentarz do wyniku wyborów, czy zjednoczona opozycja przejmie władzę w Polsce i odbuduje m.in. relacje na linii rząd – samorządy województw? Wynik lubuskich parlamentarzystów i zmiana na stanowisku marszałka w związku z wyborami parlamentarnymi. Czy udało się uniknąć paraliżu w pracy zarządu w związku z objęciem mandatu poselskiego przez marszałek Elżbietę Annę Polak? W programie felieton z sesji sejmiku, która odbyła się 13 października, a także relacja z podpisania umowy między gorzowskim szpitalem, a lecznicą w Tarnopolu. Na koniec pokażemy drugą edycję mistrzostw Polski w kulturystyce i fitness juniorów, weteranów oraz dzieci i młodzieży, które odbyły się w Gorzowie Wlkp. Gościem magazynu jest wiceprzewodniczący sejmiku województwa lubuskiego Mirosław Marcinkiewicz.
Mirosław Marcinkiewicz skomentował wynik wyborczy, który zaskoczył nawet samą opozycję.
-Bardzo się cieszymy, bo najwyższa pora by po tych 8 latach w Polsce coś się zmieniło. Polskę trzeba z powrotem skierować na drogę rozwoju, solidarności społecznej. Należy zasypać te podziały w społeczeństwie i ruszyć do przodu. Sięgnąć po środki z KPO, po to, aby nasz kraj, jak inne kraje europejskie, korzystał i się rozwijał. Myślę, że ta ogromna frekwencja to jest coś nieprawdopodobnego. Również zaangażowanie młodych ludzi, przyznam że zakręciła mi się łezka w oku, kiedy widziałem o drugiej w nocy kolejkę młodych ludzi mówiących, że będą stać aż zagłosują. To są piękne widoki, które przejdą do historii. Jeśli chodzi o reprezentacje Gorzowa to trzeba przeanalizować ułożenie list. Sporo głosów dostali zielonogórzanie czy osoby reprezentujące południe regionu, ale przecież nie chodzi o to, żebyśmy się dzielili na północ – południe. To jest dobra, mocna ekipa z lubuskiego i tak to traktujmy. Jako spójność. Parlamentarzyści reprezentują cały region. Wszyscy czekamy na powstanie nowego rządu. Wygląda na to, że pan prezydent przesunie nam to trochę w czasie – mówi gość programu.
W magazynie także felieton z sesji na której doszło do zmiany marszałka województwa lubuskiego. Dlaczego taki ruch tuż przed wyborami? – Jesteśmy odpowiedzialni, to był konieczny ruch. Opinie prawne wskazywały, że od powyborczego poniedziałku nie będziemy mieli zarządu, nie będziemy mieli marszałka. Musieliśmy na to zareagować. Mandat poselski dla pani marszałek Polak wydawał się bardzo prawdopodobny i tak się stało, osiągnęła wspaniały wynik. Nastąpiła naturalna zmiana, panią marszałek zastąpił Marcin Jabłoński, który był członkiem zarządu i jest całkowicie zorientowany we wszystkich sprawach województwa. To był naturalny ruch. Dzięki temu od poniedziałku zarząd pracuje normalnie, nie ma żadnego przestoju. Grzegorz Potęga wchodzi do zarządu, dotychczasowy radny sejmiku był szefem Komisji Gospodarki i Rozwoju. Odpowiada m.in. za kolej, czekamy na rozstrzygnięcie przetargu na dwa szynobusy. Staramy się działać w odpowiedzi na niemoc Polregio. To właśnie ten obszar będzie w gestii nowego członka zarządu. Również służba zdrowi i szpitale. Ostatnie uzgodnienia jeszcze trwają miedzy członkami zarządu – mówi Mirosław Marcinkiewicz.
W magazynie jak zwykle sporo wydarzeń z północy województwa. Pokażemy podpisanie porozumienia między gorzowską lecznicą a szpitalem w Tarnopolu. Będzie także o mistrzostwach Polski juniorów, weteranów, dzieci i młodzieży w kulturystyce, fitness i akrobatyce. Wydarzenie było dofinansowane z budżetu województwa lubuskiego.
W programie także o wnioskach radnych do budżetu na kolejny rok.
-Jeśli chodzi o Filharmonię w Gorzowie, w momencie kiedy została podpisana umowa z Ministerstwem Kultury, rozpatrujemy wzmocnienie zaangażowania finansowego. Osobiście złożyłem wniosek na 500 tys zł, ale nadal rozmawiamy. Zgodziliśmy się, że jest to nowa jakość i warto o tym myśleć. To jest jednostka kultury o innym już zasięgu i poziomie artystycznym, który wykracza daleko poza Gorzów i cały region. Kolejna rzecz to Akademia im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wlkp., która wymaga dofinansowania. Tam powstaje Centrum Symulacji Medycznej. To szpital z nowoczesnym sprzętem do szkolenia. Akademia przymierza do utworzenia nowego kierunku Analityka Medyczna. Będziemy również dbać o inne instytucje wojewódzkie. Teatr w Gorzowie, generalny remont zakończył się co prawda kilka lat temu, ale placówka potrzebuje doposażenia. Jeśli chodzi o szpital, jednostka ma ogromne potrzeby. Co roku idzie dofinansowanie na różnego rodzaju urządzenia specjalistyczne i w tym roku na pewno też będzie. Na ulicy Walczaka trwa budowa Centrum Usług Wspólnych, nowoczesna placówka związana z informatyką, e-usługami samorządowymi dla mieszkańców. Złożyłem wniosek na 2 mln zł. na uporządkowanie budynku, w którym znajdują się poradnie zdrowia psychicznego dla dzieci i dorosłych. Tam potrzeby są dużo większe. Jest projekt, jest budynek, który powinien być całkowicie przebudowany. Myślę, że poszukamy środków, biorąc pod uwagę KPO, żeby powstała wspaniała, nowoczesna placówka z prawdziwego zdarzenia, takie Centrum Zdrowia Psychicznego dla dzieci i dorosłych. Budżet uchwalamy w grudniu, pomysłów jest wiele i z tego powstanie to, co będziemy w przyszłym roku realizować.
T.Pawłowski, K.Kozińska