Ekologia coraz śmielej rozpycha się w każdej dziedzinie naszego życia. Sporo o niej dyskutuje się m.in. w ramach elektromobilmości. Ta była głównym tematem Zachodniego Forum Gospodarczego. Eksperci rozmawiali, jak spopularyzować samochody elektryczne oraz ekologiczne systemy pozyskiwania energii. Okazuje się, że Lubuskie na tle reszty Polski prezentuje się całkiem dobrze.
O elektromobilności można rozmawiać na przynajmniej dwóch poziomach. Pierwszy to samochodowe floty miast i firm. W tym sektorze bardzo dobrze wypada Zielona Góra, gdzie większość autobusów to „elektryki”. Poza tym to w Winnym Grodzie działa jeden z pionierów i liderów elektromobilmości, czyli koncern Ekonergetyka, który produkuje innowacyjne stacje ładowania.
Nieco gorzej sytuacji wygląda, jeśli chodzi o zakup elektrycznych aut wśród klientów indywidualnych. Tutaj Lubuskie ma jeszcze nieco do nadrobienia względem innych województw . – Moim zdaniem, aby przekonać się do elektromobilności, trzeba przede wszystkim jej spróbować. Mamy do czynienia z pojazdem mniej awaryjnym, tańszym w utrzymaniu, którego koszty eksploatacji są mniejsze od spalinowego – mówi Marcin Nowak, członek zarządu Polskiej Izby Rozwoju Elektromobilności.
Wielu ekspertów odniosło się do ekologicznego aspektu niskoemisyjnego transportu. – Jesteśmy w trakcie zielonej rewolucji, której nie chcemy zatrzymywać, bo mamy świadomość, że to jest coś, co musi się stać, jeśli chcemy zostawić środowisko naturalne przyszłym pokoleniom w niepogorszonym stanie – przekonuje Krystian Kossakowski, ekspert Sieci Badawczej Łukasiewicz – Instytut Elektrotechniki.
Polem do rozmów o ekologicznym transporcie stało się Zachodnie Forum Gospodarcze. Jak podkreślali organizatorzy, to największa impreza dotycząca elektromobilności w regionie, która zgromadziła setki uczestników. – Tam gdzie spotykają się ludzie, pojawiają się rozmowy, pomysły, a następnie ich praktyczna realizacja. Elektromobilność to nośne hasło, choć każdy rozumie ją nieco inaczej. Jako przedsiębiorcy musimy dostosować się do zmieniającego się świata – uważa Janusz Jasiński, przewodniczący Organizacji Pracodawców Ziemi Lubuskiej, odpowiedzialnej za współorganizację forum.
Elektromobilność to temat, od którego płynnie da się przejść do rozmów o wytwarzaniu zielonej energii, dlatego ta kwestia również została poruszona przez specjalistów i przedsiębiorców, którzy spotkali się w Zielonej Górze. Eksperci postulowali, aby energetykę opartą o górnictwo i węgiel zamienić na lokalne, czyste źródła energii.
– To pozwoli uzupełnić bilans regionu, bo jesteśmy w deficycie energetycznym. Dzisiaj musimy zacząć konkurować tanią energią, wytwarzaną lokalnie. Trzeba rozbudowywać infrastrukturę sieciową. Wyzwań jest wiele. Jeśli teraz się tym nimi nie zajmiemy, to pewnie za 2-3 lata będziemy mieć bardzo duży problem – wyjaśnia Radosław Grech, prezes Centrum Energetyki Odnawialnej w Sulechowie.
Podczas Zachodniego Forum Gospodarczego dyskutowano również o stworzeniu optymalnych warunków do rozwoju lokalnej gospodarki. Paneliści wskazywali na olbrzymią rolę sektora MŚP, jako motoru napędowego gospodarki. Swoje propozycje skierowane do mniejszych przedsiębiorstw zaprezentowała m.in. Agencja Rozwoju Przemysłu. – Zapewniamy wsparcie w postaci wiedzy lub finansowania działalności. Nasza oferta finansowa obejmuje m.in. pożyczki inwestycyjne oraz obrotowe – wyjaśnia Andrzej Rosiak, dyrektor Centrum Obsługi Przedsiębiorców w Poznaniu.
W Zachodnim Forum Gospodarczym wzięło udział prawie 200 osób.
Zapraszamy do relacji wideo: