Takiej inwestycji w Lubuskiem jeszcze nie było. W Gorzowie Wlkp. powstaje ogromna serwerownia (WIDEO)

Na poszpitalnych terenach przy ulicy Walczaka w Gorzowie Wlkp. powstaje Lubuskie Centrum Kompetencji Cyfrowych i Usług Wspólnych. Inwestycja realizowana z funduszy europejskich to wielka baza danych m.in. dla lubuskich szpitali, jednostek samorządowych, do której będą mogły się przyłączyć samorządy. Będzie tu także możliwość rozwoju dla start-upów.

Zapraszamy do materiału wideo:

Sam projekt rozwoju e-usług to jedno. Na potrzeby jego realizacji trzeba było dokonać rewitalizacji budynku starej poszpitalnej kuchni. Odnowienie takiej struktury wiąże się z nie lada wyzwaniem dla wykonawcy. –  Dokonujemy przebudowy i rewitalizacji na potrzeby nowo powstającego budynku wielofunkcyjnego. Na potrzeby Data Center przebudowujemy od podstaw cały tył budynku, który jest już przecież bardzo stary, dlatego wzmacniamy stropy. Wszystko po to, by umieścić komorę serwerowa we właściwym miejscu. Przy rewitalizacji zawsze liczymy się z wieloma konstrukcyjnymi niespodziankami. Poprawiany m.in. nośność budynku. Jest to również zabytek, dlatego uzgadniamy pracę z konserwatorem, żeby zachować jego walory historyczne. Mamy część XX-wieczną, XIX-wieczną, różne rodzaje stropów i ścian. 90% ścian zostało rozebrane. Termin zakończenia inwestycji wraz z pozwoleniem na użytkowanie jest to 30 czerwca 2024 roku – tłumaczy Dorota Frontczak – Mazur z firmy Westa Building.

Rozwój e-usług

– Realizowane są zakupy zaawansowanego sprzętu teleinformatycznego za kilkadziesiąt milionów złotych. Zaraz w Gorzowie powstanie instytucja o charakterze regionalnym gotowa do przetwarzania i przechowywania danych. Będzie świadczyć najnowocześniejsze usługi informatyczne dla wielu firm, jednostek czy samorządów – mówi Marcin Jabłoński, marszałek województwa lubuskiego.

Jest to pierwszy etap prac z ramach rozstrzygniętego przez Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego przetargu. W kolejnym ma powstać m.in. duża sala konferencyjna, bo takich obiektów na potrzeby jednostek marszałkowskich w mieście i sektora prywatnego bardzo brakuje. – Jest to jedna z największych inwestycji obecnie w Gorzowie Wlkp. Obecnie wartość prac jest wyceniana na blisko 70 mln zł. Pierwsza część projektu to właśnie przebudowa i rewitalizacja zabytkowego obiektu, druga to to centrum usług wspólnych. Będą tu zamontowane ogromne najnowocześniejsze serwery, dzięki którym będzie tu stworzona lokalna chmurę danych dla placówek medycznych, przedsiębiorców oraz jednostek samorządu województwa lubuskiego. Wiemy, jak wielka jest w tej chwili dokumentacja medyczna, to są zdjęcia, opisy. Nie ma sensu, żeby każdy szpital tworzył taką bazę u siebie, bo to jest bardzo kosztowne. To będzie baza danych, dotyczy to również jednostek wojewódzkich oraz z samorządów powiatowych. Będzie tu także centrum cyberbezpieczeństwa, bo musimy chronić dane wrażliwe. Będzie możliwość także odbywania wideokonferencji w obiekcie dla różnej liczby osób. Będą tu dane dotyczące geodezji, ewidencji dróg. Będzie to wszystko uporządkowane – mówi wiceprzewodniczący lubuskiego sejmiku Mirosław Marcinkiewicz.

Rozwój start-upów

Projekt adresowany jest do osób fizycznych i prawnych, którzy korzystają z usług Urzędu Marszałkowskiego oraz tych jednostek organizacyjnych, które są mu podległe. Projekt obejmuje również utworzenie miejsca, w którym zlokalizowane mają być start-upy z branży IT, a także dziedzin pokrewnych, w których będą panowały warunki odpowiednie dla inkubacji przedsiębiorczości. We wspomnianym kompleksie budynków ma powstać również wielofunkcyjna sala konferencyjno-koncertowa, która ma pomieścić około dwieście osób. Będzie można w niej organizować rozmaite spotkania i wydarzenia artystyczne, które będą adresowane zarówno do szpitala, samorządu województwa, jak i mieszkańców miasta. W ramach Centrum ma powstać również Gorzowski Inkubator Ekonomiczno-Społeczny, który miałby czuwać nad tym, aby stworzona infrastruktura była optymalnie wykorzystywana dla celów edukacyjnych, społecznych i rozwoju gospodarczego. Projekt obejmuje utworzenie archiwum, a więc miejsca, w którym będzie przechowywana dokumentacja wytwarzana przez administrację oraz jednostki medyczne, a także kompleksu pomieszczeń biurowych.

Udostępnij:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Więcej artykułów

Wyślij wiadomość

Wyślij wiadomość

Skip to content