Jedna perspektywa finansowa UE się kończy, kolejna zaczyna. Podsumowujemy co nam dały fundusze europejskie (WIDEO)

Perspektywa finansowa UE na lata 2014-2020 w Lubuskiem  oficjalnie dobiega końca, a do wydania zostały ostatnie pieniądze. Łącznie nasz region rozdysponował ponad 4 miliardy złotych na 1378 projekty z różnych dziedzin. W tym samym czasie wystartowała kolejna perspektywa, na lata 2021-2027, gdzie województwu lubuskiemu przypadło w udziale ponad 915 milionów euro. W tle cały czas pozostają kwestie zamrożenia części unijnych funduszy przez naruszanie praworządności przez Polskę.

O tych sprawach rozmawiano w „Rozmowie Dnia” z Markiem Kamińskim – dyrektorem Departamentu Programów Regionalnych UMWL.

-Regionalny Program Operacyjny „Lubuskie 2020” można powiedzieć przechodzi do historii. Za kilka tygodni, rzeczywiście zakończy się, czyli z dniem 31 grudnia 2023 roku. Będziemy oczywiście przez następne pół roku rozliczać się przed Komisją Europejską. Mamy dobre, a może nawet bardzo dobre wskaźniki, jeżeli  chodzi o certyfikację, czyli poziom rozliczonych i zatwierdzonych przez KE naszych płatności. Liczymy więc, że kolejna perspektywa wsparcia unijnego dla województwa lubuskiego zakończy się pełnym sukcesem – mówił Marek Kamiński.

W ramach kończącej się perspektywy UE Lubuskie wydało ponad 4 miliardy zł. Które obszary zyskały najwięcej? 758 mln zł na badania i innowacje w lubuskiej gospodarce (236 projektów), 644 mln zł na infrastrukturę transportową (41 projektów) czy 555 mln zł na infrastrukturę zdrowotną, społeczną oraz edukacyjną (92 projekty).

-Mamy jeszcze końcówkę środków do wydania. Niestety, kurs Euro, który słabnie w stosunku do złotego, powoduje, że tych pieniędzy, bo my przecież podpisujemy umowę w złotówkach,  jest coraz mniej. Mamy jeszcze w zanadrzu takiego „jokera” dla niektórych beneficjentów, postanowimy w najbliższym czasie wzmocnić ich projekty dodatkowym dofinansowaniem – przekazał dyrektor Departamentu Programów Regionalnych w UMWL .

Kto otrzyma dodatkowe pieniądze do swoich projektów? Marek Kamiński nie chciał tego zdradzić, ale wskazał obszary, które brane będą pod uwagę.

-Mówimy konkretnie o tych projektach, które cały czas były takim przewodnim motywem RPO – ochrona środowiska i klimat oraz tych ważnych aspektów rozwoju społeczno-gospodarczego w naszym województwie, czyli oświaty, bo akurat chcemy dofinansować dodatkowo ciekawe projekty w obszarze termomodernizacji placówek oświatowych, a także i placówki ochrony zdrowia, bo one też odgrywają istotną rolę w budowaniu potencjału mieszkańców województwa lubuskiego – zaznaczał Kamiński.

Cała rozmowa:

Udostępnij:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Więcej artykułów

Wyślij wiadomość

Wyślij wiadomość

Skip to content