Ta biblioteka chce być jeszcze bliżej mieszkańców (WIDEO)

Spotkania dla młodzieży, dzieci i seniorów. Miejsce działań stowarzyszeń i grup nieformalnych. Czy gminna biblioteka, która pełni w niewielkich samorządach wiele funkcji, może być jeszcze bliżej mieszkańców? Na to liczą pracownicy Gminnej Biblioteki Publicznej w Bogdańcu. Realizują projekt “Biblioteka – książka blisko człowieka”. Pracownicy chcą zaktywizować mieszkańców. Placówka otrzyma na realizację działań związanych z realizacją zadania 116 tys. zł ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Anna Janasz-Durbajło – Dyrektorka Gminnej Biblioteki w Bogdańcu nie kryje zadowolenia, że wniosek przeszedł przez gąszcz formalności i rusza realizacja. – „Biblioteka blisko człowieka” to projekt i pomysł na to, żeby biblioteka stała się miejscem, które zjednoczy, zbliży i połączy naszych mieszkańców. Wszystko po to, aby wspólnie z naszymi partnerami, których zaprosiliśmy do projektu działać dla rozwoju lokalnej społeczności. W ramach „Narodowego programu rozwoju czytelnictwa”, które proponuje ministerstwo, projekt „Blisko” ma właśnie być inicjatywą blisko człowiek, blisko książki i na tym najbardziej nam zależy.

Celem realizacji zadań w ramach Kierunku interwencji 4.1. BLISKO jest wzmocnienie roli bibliotek jako „trzeciego miejsca” jednoczącego społeczność lokalną działaniami kulturalnymi, przyczyniającego się do rozwoju aktywnego czytelnictwa i uczestnictwa w kulturze.

Pieniądze na realizację projektu otrzymaliśmy od Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Dotacja w wysokości 116 tyś. pozwoli nam zaplanować różnego rodzaju aktywności – mówi Katarzyna Filipczuk, pracownik biblioteki. – Zakładamy, że projekt potrwa 2 lata. Głównym celem jest przede wszystkim diagnoza potrzeb lokalnej społeczności. Chcemy dotrzeć do wszystkich, bez względu na wiek.

Przed pracownikami książnicy nie lada wyzwanie, zadaniami w projekcie są:
1) Zdiagnozowanie potrzeb, możliwości oraz oczekiwań lokalnej społeczności względem biblioteki jako “trzeciego miejsca”,
2) Rozpoznanie i uwzględnienie potrzeb lokalnej społeczności,
3) Podniesienie kompetencji pracowników Gminnej Biblioteki Publicznej w Bogdańcu oraz Partnerów,
4) Aktywizacja mieszkańców gminy do podnoszenia kultury czytelniczej już od najmłodszych lat,
5) Zachęcenie dzieci, młodzieży oraz seniorów do czynnego udziału w życiu społeczno-kulturalnym na terenie gminy Bogdaniec,
6) Budowanie pozytywnego wizerunku biblioteki w swoim środowisku i na zewnątrz poprzez wzmacnianie więzi oraz integrację z Partnerami na poziomie lokalnym i regionalnym


Ewa Drozd – dyrektorka przedszkola w Jeninie podkreśla, że placówki oświatowe są partnerem placówki w programach edukacyjnych. Zrealizowaliśmy wiele wspólnych przedsięwzięć skierowanych do najmłodszych mieszańców gminy. Propozycja biblioteki zaspokoi potrzeby wszystkich mieszkańców. Najważniejsze jest rozpoznanie potrzeb społecznych w tej sferze. Da nam to obraz, jak spojrzeć na książkę inaczej. Na terenie gminy dzieją się piękne rzeczy, mamy choćby znany w regionie bieg. Chcemy stworzyć bieg po książkę, czy bieg do książki, żeby promować czytanie. Dzieci, którymi się zajmuje, 3-6 lat, muszą mieć oprócz rodziców jeszcze kogoś, kto wpoi im miłość do książki i czytania. To da wspaniały efekt na przyszłość, a przy okazji odciągniemy ich od komputerów czy smartfonów.

Biblioteka nawiąże też ściślejszą współpracę z zabytkowym skansenem – Zagrodą Młyńską w Bogdańcu.
Joanna Skrodzka, kierowniczka Zagrody Młyńskiej w Bogdańcu. – Współpraca z Biblioteką układa się znakomicie i z obopólną korzyścią. Ten projekt, który wyszedł z inicjatywy biblioteki bardzo wpisuje się w misje muzeum. Zagroda ze swojej strony oferuje przepiękne miejsce do realizacji. Można u nas organizować spotkania autorskie z książką w mniejszych grupach czy w szerszym gronie.

Pierwsze spotkania w grupach roboczych już ruszyły. Efekty już niebawem.

Udostępnij:

Więcej artykułów

Wyślij wiadomość

Wyślij wiadomość

Przejdź do treści