Wszyscy jesteście jednakowo ważni. Jubileuszowy Sejmik Dziecięcy (WIDEO,FOTO)

Tomasz Browarczyk
O potrzebach dzieci i o tym, jak mądrze wybierać z gąszczu informacji w internecie te najbardziej wartościowe treści  była mowa podczas X Jubileuszowego Sejmiku Dziecięcego. Obrady odbyły się 3 czerwca w Zielonej Górze. Młodzi mogli też poznać specyfikę pracy lubuskiego samorządu. Młodych radnych podjęli Marszałek Województwa Lubuskiego Marcin Jabłoński i Przewodnicząca Sejmiku Województwa Lubuskiego Anna Synowiec.

Jeszcze tylu młodych nie gościło naraz w gabinecie marszałka województwa lubuskiego. Uczestnicy jubileuszowego sejmiku zwiedzili nie tylko gabinet Marcina Jabłońskiego, ale także salę posiedzeń zarządu, delegaturę wojewody lubuskiego i gabinet przewodniczącej sejmiku województwa lubuskiego Anny Synowiec. Potem dzieci opanowały salę kolumnową. Trzydziestu radnych wcieliło się w dorosły sejmik województwa.

Trudne wybory

Dziecięcy radni przyjechali do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubuskiego w Zielonej Górze m.in. z Żar, Dąbia, Babimostu, Gorzowa Wlkp. czy Trzebiechowa. Tegoroczne wydarzenie odbyło się pod hasłem “Wszyscy jesteśmy jednakowo ważni”. – Każdy ma prawo być takim, jakim jest. Każdy z nas jest człowiekiem. I hasłem naszego spotkania jest to, że każdy jest jednakowo ważny. Jesteście ważni, jesteście tymi, którzy mogą coś zrobić, nie tylko mówić o tym, co byśmy zrobili. Mówienia mamy dużo. Wystarczy odtworzyć pierwsze lepsze media i to słyszymy. Ale chciałabym wrócić do tych kilku lat, jakie też niektórzy może w pamięci mają, kiedy odcięto nas od komunikacji społecznej. To był okres pandemii. I muszę przyznać jedno, że ludzie decydujący się na tę izolację społeczną zapomnieli o jednej ważnej rzeczy. Mamy pięć zmysłów. W związku z tym są to nasze kanały informacyjne do tego, co się dzieje wokół nas. W oparciu o te pięć zmysłów budujemy też kontakty społeczne. Nie zastąpi tego żaden środek wirtualny. Nasze zmysły nas informują o tym, z kim mamy do czynienia. Ludzie pachną, ludzie się poruszają w jakiś sposób. To budzi naszą sympatię albo antypatię. Dlatego budowanie społeczności jest bardzo istotne dla naszego rozwoju osobistego, jest podstawą – podkreśliła Izabela Sumińska, konsultantka wojewódzka w dziedzinie psychologii klinicznej.

– Wasze czasy nie są łatwe, macie niesamowicie dużo bodźców, spośród których musicie wybrać, te dla was najbardziej wartościowe. To niezwykle trudny wybór. Pamiętajcie też o swoich potrzebach. One są bardzo ważne i nie przekładajcie ich kosztem siebie – mówiła

– Musimy zrobić wszystko, aby młodzi ludzie chcieli planować przyszłość w województwie lubuskim. Nasz region ma duże możliwości, czyste środowisko i wiele atrakcji. Jest infrastruktura, która ułatwia życie. Jest wiele atutów, które musimy dobrze wykorzystać, by przyciągnąć młodych – podkreśla marszałek województwa lubuskiego Marcin Jabłoński. -Zachęcamy do tego, żeby się interesować życiem publicznym, samorządem w ogóle. A to spotkanie dzisiaj służy również temu, żeby upowszechnić wiedzę o tym, czym się zajmujemy, co robimy, jakie podejmujemy decyzje, jakie one mają znaczenie dla życia każdego z nas. Wydaje mi się, że robimy bardzo ciekawe rzeczy. I zachęcam do tego, żeby się tym wszystkim interesować. Warto więcej wiedzieć, lepiej rozumieć to, czym się zajmuje Samorząd Województwa Lubuskiego, który jest mniej znany niż ten bliżej was, w mniejszych miejscowościach. W waszych rękach przyszłość, także nasza. Zastąpicie nas, prędzej czy później.

Uczestnicy sejmiku wysłuchali prezentacji nt. pracy samorządu województwa lubuskiego i zarządu województwa. Wzięli udział w quizie wiedzy na temat regionu.

– Dzieci to nasza przyszłość – podkreślała przewodnicząca sejmiku województwa lubuskiego Anna Synowiec. – Cieszymy się, że młodzi angażują się w sprawy regionu, że chcą poznać, czym się zajmujemy. Nam też czasami brakuje spojrzenia przez takie różowe okulary na rzeczywistość. Mamy nadzieję, że otrzymamy wiele sygnałów zwrotnych, jak realizować politykę młodzieżową województwa lubuskiego.

Prowadzenie posiedzenia dziecięcego sejmiku przekazano najstarszej stażem dziecięcej radnej, Aleksandrze Kuc ze Szkoły Podstawowej im. Bojowników o Wolność Ziemi Babimojskiej w Babimoście.

Na koniec młodzi radni przyjęli stanowisko z okazji Międzynarodowego Dnia Dziecka. Było symboliczne wspólne zdjęcie i jubileuszowy tort dla wszystkich uczestników i opiekunów.

Przybliżyć rolę samorządu

Jerzy Gromek, radny sejmiku dziecięcego, przyznaje, że działanie samorządu województwa, to dla młodych raczej temat odległy. – Bliższe są tematy lokalne, tutaj mamy decyzje podejmowane w skali całego regionu. Dowiedziałem się ile samorząd województwa różnymi programami robi dla młodych, w tym są też stypendia. Chcemy, żeby takich programów było więcej – mówi radny.

– Cieszę się, że już po raz trzeci mogłam uczestniczyć w obradach. Zachęcam też innych do tego – mówiła przewodnicząca sejmiku dziecięcego Aleksandra Kuc. – Jeśli my nie zabierzemy głosu, to zadecydują o nas inni. To tak jak podczas wyborów. Często narzekamy na podejmowane decyzje, ale skoro nie głosujesz, nie masz prawa narzekać – mówi.

W Sali Kolumnowej dzieci i młodzieży towarzyszyli także wicemarszałkowie województwa lubuskiego Sebastian Ciemnoczołowski i Grzegorz Potęga, radny województwa lubuskiego Jarosław Dowhan, członek zarządu powiatu żarskiego Hubert Dowhan, posłanka Elżbieta Anna Polak i senator Wadim Tyszkiewicz.

Udostępnij:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Więcej artykułów

Sejm RP

Kiedy sejm wróci do tematu aborcji?

W piątek sejm odrzucił projekt ustawy depenalizującej aborcję. Za jego przyjęciem głosowało 215 posłów, 218 było przeciwko. Jako że zabrakło tylko czterech głosów do przegłosowania projektu,

III zlot fanów Ani z Zielonego Wzgórza

Ania… w Zielonej Górze!

Kto z nas nie kojarzy rudowłosej, rozmarzonej dziewczyny z Wysypy Księcia Edwarda? Chociaż ma już ponad sto lat, nie zestarzała się nic a nic, a

Opera Winna w Zielonej Górze? (WIDEO)

O powyborczym krajobrazie w Zielonej Górze – czy zmiany idą w dobrym kierunku, również te personalne? Jakie konkrety znamy dziś w kwestii przyszłości amfiteatru? Czy

Wyślij wiadomość

Wyślij wiadomość

Skip to content