Naprawa dróg dojazdowych do pól, renowacje zbiorników wodnych służących małej retencji czy, niby niepozorny, zakup sadzonek drzew i krzewów miododajnych przeznaczonych do zasadzenia w pasie drogowym lub na terenach rolniczych. – Lokalne samorządy chętnie wykorzystują środki z programu dotyczącego wyłączenia gruntów rolnych z produkcji rolniczej. Dlatego Zarządowi regionu zależało, by środki z budżetu województwa, przeznaczone na ten cel na 2024 rok, zostały jak najszybciej rozdysponowane – mówi członek zarządu Zbigniew Kołodziej, który w środę, 5 czerwca 2024 r. podpisał umowy z przedstawicielami lubuskich samorządów.
Oprócz najczęściej pojawiających napraw dróg i renowacji zbiorników retencyjnych, samorządy chcą też przeznaczyć pieniądze na zakup sprzętu pomiarowego i informatycznego oraz oprogramowania, potrzebnego do zakładania i aktualizowania operatów ewidencji gruntów czy prowadzenia spraw ochrony gruntów rolnych.
Małymi krokami zmieniamy otoczenie
– Dla nas są to bardzo ważne umowy – ocenia przyznawane dotacje Mirosław Gąsik, burmistrz Szprotawy i dodaje: – Bolączką wielu gmin jest trudność w pozyskaniu funduszy na remont małych, lokalnych dróg. To są często drogi nie tylko dojazdowe do pól, ale niejednokrotnie do domów i posesji. Te małe inwestycje szczególnie są wyczekiwane na terenach wiejskich, mało zurbanizowanych. To ogromna ulga dla mieszkających tam osób – mówi.
Wiele samorządów starających się o wsparcie, szuka takich rozwiązań, by na tych małych, ale niezbędnych inwestycjach, jak najwięcej zyskać. – Postaraliśmy się, by droga, którą chcemy wyremontować, była nie tylko drogą dojazdową do pól, ale by mogli z niej korzystać rowerzyści i turyści, którzy obierają kierunek na słynny most kolejowy w Stanach – mówi Izabela Bojko, wójt gminy Nowa Sól.
Kilka gmin, w ramach przyznanych dotacji, postawiło na ekologię. Wśród nich Dobiegniew. – Nasza umowa dotyczy nasadzania roślin miododajnych. Kwota niewielka, bo niespełna 10 tys. zł. Ale wiemy jak rośnie świadomość ekologiczna naszych społeczeństw, i jak te sprawy są dla nas ważne. Pszczelarze też są zadowoleni z takiej decyzji. Bardzo nas to dofinansowanie cieszy i na pewno będziemy starać się o kolejne fundusze – podsumowuje burmistrz gminy Bartosz Jabłoński.
Umowy podpisało 13 gmin i 3 powiaty. W sumie zrealizowane zostaną 24 różne zadania.