Rewitalizacja to także zmiana sposobu myślenia

Dziś rewitalizacja dotyczy nie tylko poprawy wizerunkowej naszego otoczenia, ale przede wszystkim zmian społecznych, naszych postaw i nawyków. Fot. M. Oliva Soto
Rewitalizacja w Lubuskiem ma się całkiem dobrze. Nawet Mołdawianie uczyli się od Dobiegniewa jak ją przeprowadzać. Sukcesy rewitalizacyjne ma na swoim koncie także Gorzów. A zaangażowany w odnawianie swojego serca miasta Bytom Odrzański, powoli staje się wizytówką zabytkowych miasteczek Lubuskiego. Jednak rewitalizacja to nieustanny proces. Do tego dość trudny. – Dziś, oprócz wzmacniania tkanki komunalnej: naprawy chodników, elewacji czy podwórek, rewitalizacja ma dotyczyć przede wszystkim zmian społecznych, naszych postaw i nawyków. Rozwiązywanie wielu problemów wymaga więc powiazania różnych obszarów – mówi marszałek Marcin Jabłoński, który uczestniczył w konferencji poświęconej Lubuskiej rewitalizacji.

W spotkaniu (5 czerwca br.) w Sali Kolumnowej urzędu marszałkowskiego licznie uczestniczyli przedstawiciele gmin i powiatów województwa lubuskiego. Rewitalizacja nie jest obcym pojęciem. Ustawa o rewitalizacji obowiązuje w Polsce od 2016 roku i wiele samorządów zetknęło się z zadaniami i aktywnościami z tym związanymi.

Jednak rewitalizacja to ciągły proces, dlatego samorządowcy szukają nowych rozwiązań dotyczących wzmocnienia swoich zdolności do programowania i wdrażania kolejnych działań.

Istotą rewitalizacji jest transformacja

O dotychczasowych doświadczeniach, dobrych praktykach, ale i nowych wyzwaniach opowiadał ekspert zewnętrzny, Andrzej Brzozowy z Projektów Miejskich. Podkreślał, że rewitalizacja to proces naprawiania różnych negatywnych zjawisk, które zadziały się albo w postaci szoku, nagłego zdarzenia albo w skutek długotrwałych procesów. Dotychczasowa rewitalizacja, była raczej odpowiedzią na to drugie, czyli degradację, która trwała u nas dziesiątki lat. –  W tym przypadku to maraton, a nie sprint. Przede wszystkim musieliśmy, i nadal musimy, wypracować w sobie umiejętność zmiany nawyków. Oczywiście, nawyki są nam bardzo potrzebne, wręcz konieczne. Ale czasami jest tak, że pewne uwarunkowania sprawiają, że musimy je w sobie zmieniać – mówił Brzozowy.

Przykład takiej zmiany nawyków celnie wskazał burmistrz Bytomia Odrzańskiego Jacek Sauter. – Często mówię o mieszkańcach kilku kamienic w centrum miasta, którzy po wyremontowaniu i odnowieniu swojego podwórka, dorobili klucze do bramy wejściowej. Zamknęli się na społeczeństwo? Nie. Zatroszczyli się o to, by wandale nie zniszczyli tego, co wspólnym wysiłkiem udało się osiągnąć. To świetny przykład, że ludzie zaczynają dbać o to, co przez ostatnie 50-60 lat zaniedbywaliśmy. Angażują się w swoje otoczenie. Zależy im. Dziś też już wiemy, że ważniejsze od drogi, nowej elewacji czy kwiatek jest zmiana myślenia ludzi – mówił Sauter.

Rewitalizacja szansą dla depopulacji?

Dziś rewitalizacja próbuje też znaleźć rozwiązania dla palącego problemu, jakim staje się depopulacja. Paradoksalnie spadek demograficzny, jest właśnie jednym z takich „szoków”, które zmieniają polskie miasta w sposób negatywny.

Niż demograficzny odnotowuje wiele samorządów w kraju. Dotyczy to także Lubuskiego. – Mamy problem demograficzny: depopulację i zmniejszającą się liczba dzieci. Najnowsze dane statystyczne pokazują, że w ciągu ostatnich 10 lat, liczba dzieci do 14-go roku zmniejszyła się o 10 tysięcy! To tak, jakby znikło nam średniej wielkości miasteczko. I to jest pochodna różnego rodzaju zjawisk we współczesnym świecie – zauważył marszałek Marcin Jabłoński.

Jak zatrzymać odpływ mieszkańców z Lubuskiego? Jak zachęcać młodych do zakładania rodzin i zakorzeniania się tutaj? – Musimy wziąć do serca, że nie ma prostych rozwiązań. To są działania obliczone na dłuższy czas. Wymagają współdziałania w różnych obszarach. Dlatego rewitalizację chcemy opisać jako jedno z głównych zadań w obecnej kadencji Zarządu. By traktować naszą pracę jako permanentny proces rewitalizacji dotyczący całego regionu. Wiemy też, że dziś nie wystarczy dać rodzinom po 500 zł na dziecko. Społeczeństwu trzeba zapewnić poczucie bezpieczeństwa i dobrostan. By chcieli planować przyszłość, zostać w regionie. Tutaj pracować i zakładać rodziny – podsumował marszałek.

Konferencja “Lubuska rewitalizacja”
Fot. T. Browarczyk

Udostępnij:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Więcej artykułów

Sejm RP

Kiedy sejm wróci do tematu aborcji?

W piątek sejm odrzucił projekt ustawy depenalizującej aborcję. Za jego przyjęciem głosowało 215 posłów, 218 było przeciwko. Jako że zabrakło tylko czterech głosów do przegłosowania projektu,

III zlot fanów Ani z Zielonego Wzgórza

Ania… w Zielonej Górze!

Kto z nas nie kojarzy rudowłosej, rozmarzonej dziewczyny z Wysypy Księcia Edwarda? Chociaż ma już ponad sto lat, nie zestarzała się nic a nic, a

Opera Winna w Zielonej Górze? (WIDEO)

O powyborczym krajobrazie w Zielonej Górze – czy zmiany idą w dobrym kierunku, również te personalne? Jakie konkrety znamy dziś w kwestii przyszłości amfiteatru? Czy

Wyślij wiadomość

Wyślij wiadomość

Skip to content