Jest polecenie uchylenia tymczasowego aresztu wobec ukraińskiego lekarza (WIDEO)

Szpital w Gorzowie
Osadzony w areszcie lekarz pracuje w Gorzowie Wlkp. od kilku lat, jego żona również.

Prokurator Krajowy Dariusz Korneluk wydał prokuratorowi Prokuratury Okręgowej w Gorzowie Wlkp. polecenie uchylenia środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania, stosowanego wobec ukraińskiego lekarza Andriia K. – poinformowała w środę rzeczniczka prasowa Prokuratora Generalnego Anna Adamiak.

Jak podaje Polska Agencja Prasowa, Andrii K. jest podejrzany o dokonanie zabójstwa 86-latka poprzez odłączenie go od urządzeń podtrzymujących życie. 13 kwietnia br. Sąd Rejonowy w Gorzowie Wlkp. na wniosek prokuratora wydał postanowienie o tymczasowym aresztowaniu ukraińskiego medyka. Do sądu okręgowego trafiło zażalenie na ten środek zapobiegawczy, ale sąd go nie uwzględnił. 

Jak przekazała rzeczniczka Prokuratora Generalnego, decyzja nakazująca uchylenie aresztu wobec Andriia K. zapadła po przeprowadzeniu w Departamencie Postępowania Przygotowawczego Prokuratury Krajowej pogłębionej analizy akt tej sprawy. 

– Ocena ta wskazuje na konieczność uzupełnienia materiału dowodowego poprzez uzyskanie kluczowego dowodu, tj. opinii biegłego lekarza, zespołu biegłych albo instytucji naukowej lub specjalistycznej w celu ustalenia, czy decyzje podejmowane przez Andriia K. wobec pacjenta były prawidłowe, a jeśli nie, to czy zostały podjęte na skutek błędu medycznego – napisano w komunikacie. 

Prokurator Adamiak dodała w komunikacie, że przeprowadzenie tego dowodu i jego szczegółowa analiza pozwoli na prawidłową ocenę prawno-karną zachowania Andriia K., a tym samym dokonanie prawidłowej subsumpcji przepisu prawa karnego. Prowadzi to do konkluzji, że stosowanie tymczasowego aresztowania wobec Andriia K. na tym etapie śledztwa należy uznać za niezasadne

Rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Gorzowie Wlkp. prok. Mariola Wojciechowska-Grześkowiak powiedziała PAP w środę, że z treścią polecenia i jego uzasadnieniem zapozna się prokurator prowadzący sprawę (referent) i podejmie decyzję. 

– Może on zgodzić się z poleceniem, zwrócić się o zmianę polecenia lub też złożyć wniosek o wyłącznie go od czynności albo od udziału w sprawie – dodała prok. Wojciechowska-Grześkowiak. 

W maju tego roku w Wielospecjalistycznym Szpitalu Wojewódzkim zorganizowano konferencję w opisanej spawie. Głos zabrali na niej eksperci, kierownictwo szpitala oraz przedstawiciele samorządu lekarskiego. Według uczestników tego spotkania lekarz nie jest winny śmierci mężczyzny i nie popełniono błędu medycznego. Na konferencji poinformowano, że do ministra sprawiedliwości trafił list otwarty w obronie lekarza podpisany przez dwa tysiące lekarzy, pielęgniarek, profesorów i autorytetów w dziedzinie anestezjologii i intensywnej terapii. 

Okręgowa Rada Lekarska w Gorzowie Wielkopolskim, jak i Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej zwrócili się do ministra sprawiedliwości i Prokuratora Generalnego Adama Bodnara o objęcie nadzorem postępowania. – Trochę to trwało, ale w końcu ktoś zrozumiał bezsens tego postępowania – mówi wiceprezes lecznicy Robert Surowiec.

Przypomnijmy, w ubiegłym tygodniu gościliśmy w studiu senatora KO Władysława Komarnickiego, który interweniował w tej sprawie w Senacie. Całą rozmowę obejrzycie tu:

Udostępnij:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Więcej artykułów

Sejm RP

Kiedy sejm wróci do tematu aborcji?

W piątek sejm odrzucił projekt ustawy depenalizującej aborcję. Za jego przyjęciem głosowało 215 posłów, 218 było przeciwko. Jako że zabrakło tylko czterech głosów do przegłosowania projektu,

III zlot fanów Ani z Zielonego Wzgórza

Ania… w Zielonej Górze!

Kto z nas nie kojarzy rudowłosej, rozmarzonej dziewczyny z Wysypy Księcia Edwarda? Chociaż ma już ponad sto lat, nie zestarzała się nic a nic, a

Opera Winna w Zielonej Górze? (WIDEO)

O powyborczym krajobrazie w Zielonej Górze – czy zmiany idą w dobrym kierunku, również te personalne? Jakie konkrety znamy dziś w kwestii przyszłości amfiteatru? Czy

Wyślij wiadomość

Wyślij wiadomość

Skip to content