Onkolubuszanki zapraszają do współpracy (WIDEO)

Stowarzyszenie Onkolubuszanki jest otwarte na współpracę z każdym. Warunkiem nie są przebyte choroby onkologiczne. To więź, relacje, wspaniałe kontakty i mnóstwo pozytywnych emocji. O tym, co robią, jak działają i gdzie, rozmawialiśmy w Lubuskim Centrum Informacyjnym z prezeskami stowarzyszenia.

Anna Dymitrak-Pryputniewicz oraz Adrianna Rybakowska ze Stowarzyszenia Onkolubuszanki podkreślają, że do współpracy ze stowarzyszeniem zapraszają nie tylko osoby dotknięte chorobą onkologiczną, ale także te, które po prostu potrzebują wsparcia lub mają pod opieką osoby chore w rodzinie. – Trafić do nas może każdy. Nie prowadzimy żadnej kwalifikacji. Realizujemy między innymi spotkania otwarte, konsultacje ze specjalistami. Zajmujemy się też rehabilitacją po zabiegach. Dla takich osób wsparciem jest nawet, że mogą porozmawiać z drugim człowiekiem – mówi Pani Anna i dodaje, jak bardzo wsparł ich Wielospecjalistyczny Szpital Wojewódzki w Gorzowie Wielkopolskim.

– Dzięki otwartości szpitala, współpracy z wiceprezesem Robertem Surowcem w siedzibie stowarzyszenia prowadzimy także psychoterapię. To niezwykle istotne. Oprócz tego, pomagamy na przykład w formalnościach, wnioskach do urzędów, bo z papierologią ludzie sobie po prostu nie radzą – dodaje Anna Dymitrak-Pryputniewicz.

Nie tylko chorzy

Do stowarzyszenia mogą się zgłaszać także osoby, które zajmują się na co dzień osobami chorymi lub osobami z niepełnosprawnością. – Udzielamy wsparcia, poradnictwa, czasami po prostu wypijemy razem herbatę i porozmawiamy o czymś innymi, niż choroba w domu – mówi Pani Adrianna. Sama zajmuje się ciężko chorym ojcem i wie, co to znaczy wsparcie innych. – Potrzebujemy siły, siłę dają nam inni. Czasami też osoby po chemioterapii nie są w stanie fizyczne zrobić niektórych rzeczy, więc każdy, kto może nas wesprzeć w działaniu, jest na wagę złota – mówi pani Adrianna.

Siedziba stowarzyszenia mieści się przy ulicy Obotryckiej 8 w Gorzowie Wielkopolskim. Obecnie stowarzyszeniu najbardziej brakuje sprzętu rehabilitacyjnego, dlatego jego przedstawicielki proszą o wsparcie. Stowarzyszenie posiada statut organizacji pozarządowej.

Udostępnij:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Więcej artykułów

Sejm RP

Kiedy sejm wróci do tematu aborcji?

W piątek sejm odrzucił projekt ustawy depenalizującej aborcję. Za jego przyjęciem głosowało 215 posłów, 218 było przeciwko. Jako że zabrakło tylko czterech głosów do przegłosowania projektu,

III zlot fanów Ani z Zielonego Wzgórza

Ania… w Zielonej Górze!

Kto z nas nie kojarzy rudowłosej, rozmarzonej dziewczyny z Wysypy Księcia Edwarda? Chociaż ma już ponad sto lat, nie zestarzała się nic a nic, a

Opera Winna w Zielonej Górze? (WIDEO)

O powyborczym krajobrazie w Zielonej Górze – czy zmiany idą w dobrym kierunku, również te personalne? Jakie konkrety znamy dziś w kwestii przyszłości amfiteatru? Czy

Wyślij wiadomość

Wyślij wiadomość

Skip to content