Prezydent Gorzowa Wlkp. z absolutorium (FOTO)

Prezydent Gorzowa Wielkopolskiego Jacek Wójcicki podczas sesji Rady Miasta 18 czerwca otrzymał absolutorium za wykonanie ubiegłorocznego budżetu Miasta. Za udzieleniem absolutorium głosowało 17 radnych, czterech wstrzymało się od głosu. Mimo dyskusji nad raportem o stanie miasta za ostatecznie głosowało 16 radnych, czterech wstrzymało się od głosu.

W swojej samorządowej karierze Jacek Wójcicki zawsze otrzymywał absolutorium. Nie inaczej było tym razem, choć radni PiS podkreślali, że drugą turą prezydent otrzymał od mieszkańców żółtą kartkę.

Po kolei…

Podczas sesji radni przyjęli uchwałę w sprawie zatwierdzenia sprawozdania finansowego oraz sprawozdania z wykonania budżetu Miasta Gorzowa Wlkp. za 2023 rok, a także zagłosowali za udzieleniem Prezydentowi Miasta absolutorium za realizację budżetu. Sprawozdania mają pozytywną opinię Regionalnej Izby Obrachunkowej w Zielonej Górze. Wniosek o udzielenie absolutorium prezydentowi Gorzowa z wykonania budżetu miasta za rok 2023 został także pozytywnie zaopiniowany przez Komisję Rewizyjną RM i Regionalną Izbę Obrachunkową.

Najważniejsze liczby

Dochody Miasta ogółem w 2023 roku wyniosły 956.002.399,58 zł, wydatki budżetowe Miasta to 1.042.476.459,51 zł, deficyt wyniósł 86.474.059,93 zł.

Zanim radni zagłosowali nad udzieleniem absolutorium, podjęli również uchwałę w sprawie przyjęcia „Raportu o stanie miasta”, wyrażając tym samym swoje wotum zaufania dla prezydenta miasta. Za głosowało 16 radnych, czterech wstrzymało się od głosu.

Najwięcej uwag zgłaszali radni PiS, dotyczyły polityki prorodzinnej, wyludniania się miasta i jego marginalizacji – Zabrakło mi tego, co jako miasto chcemy zrobić, aby odwrócić tendencję wyludniania się Gorzowa. W przypadku ochrony zdrowia chwalimy się, że miasto przeznaczyło 1 mln zł na zakup sprzętu medycznego dla oddziału kardiochirurgii. Jednak nie potrafimy nic zrobić, aby poprawić pracę Szpitalnego Oddziału Ratunkowego. Chciałbym zwrócić uwagę na styl zarządzania miastem, zresztą ocenili to mieszkańcy w ostatnich wyborach. Nie wygrywając wyborów w pierwszej turze dostał pan żółtą kartkę od mieszkańców – mówił radny Roman Sondej z Prawa i Sprawiedliwości.

-W tym roku w październiku minie prezydentowi Wójcickiemu 10 lat jako włodarzowi miasta. Problem demografii jest tematem trudnym. Przez te 10 lat ubyło nam 14 tys. obywateli. Mamy problem ze żłobkami, mieszkańcami czekającymi na mieszkania, są 424 pustostany – mówił Sebastian Pieńkowski z PiS.

Dziękuję moim współpracownikom za ciężką pracę – podkreślał prezydent Jacek Wójcicki – Przy takich głosowaniach zawsze pojawiają się głosy mówiące o tym, co można zrobić lepiej. Pojawiają się różne wyzwania, m.in. demograficzne, logistyczne, gospodarcze. W najbliższych latach będziemy stawiać na gospodarkę i rozwój stref ekonomicznych, na wojsko w Gorzowie. Z pewnością nie będzie nudno – mówił włodarz miasta.

Pracując w radzie w poprzedniej kadencji, w sprawach raportu o stanie miasta wystawiamy także trochę ocenę sami sobie, bo współrządziliśmy – mówi wiceprzewodnicząca gorzowskiej rady z PO – Anna Kozak. – To był trudny czas w kontekście wielu kryzysów, tymczasem wszystkie wskaźniki mówią, że m.in. wykonanie budżetu za ubiegły rok jest dobrze wykonane. Mamy pozytywną opinię RIO. Oczywiście możemy i musimy przyglądać się baczniej wykonaniu inwestycji, aby to realizować bardziej efektywnie. Wiceprzewodnicząca przypomniała o dotacjach m.in. na gorzowskie hospicjum, czy na realizację polityki młodzieżowej miasta.

Opiniujemy pracę rady poprzedniej kadencji – mówił Maciej Buszkiewicz, z prezydenckiego klubu Gorzów Plus – To nigdy nie jest łatwe. Jednak wszystkie dane pokazują, że Gorzów się rozwija. Idziemy w dobrym kierunku. Ubiegły rok nie należał do łatwych jeśli chodzi o czynniki niezależne dla miasta, a jednak udało się zrealizować budżet.

Po głosowaniu Jacek Wójcicki podziękował za współprace dotychczasowej wiceprezydent Gorzowa ds. gospodarki Iwonie Olek, która od 1. lipca obejmie funkcję wiceprezes Miejskiego Zakładu Komunikacji w Gorzowie.

Udostępnij:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Więcej artykułów

Sejm RP

Kiedy sejm wróci do tematu aborcji?

W piątek sejm odrzucił projekt ustawy depenalizującej aborcję. Za jego przyjęciem głosowało 215 posłów, 218 było przeciwko. Jako że zabrakło tylko czterech głosów do przegłosowania projektu,

III zlot fanów Ani z Zielonego Wzgórza

Ania… w Zielonej Górze!

Kto z nas nie kojarzy rudowłosej, rozmarzonej dziewczyny z Wysypy Księcia Edwarda? Chociaż ma już ponad sto lat, nie zestarzała się nic a nic, a

Opera Winna w Zielonej Górze? (WIDEO)

O powyborczym krajobrazie w Zielonej Górze – czy zmiany idą w dobrym kierunku, również te personalne? Jakie konkrety znamy dziś w kwestii przyszłości amfiteatru? Czy

Wyślij wiadomość

Wyślij wiadomość

Skip to content