Izabela Piotrowicz wiceprezydentką Gorzowa Wlkp. Nowy rozdział w historii miasta (FOTO)

Radni Platformy Obywatelskiej i prezydenckiego klubu Gorzów Plus 19 czerwca podpisali umowę koalicyjną. Jej przypieczętowaniem jest nowa wiceprezydent Izabela Piotrowicz z klubu PO, który ma większość w radzie. Podczas konferencji prasowej zaprezentowano główne punkty porozumienia.

Umowa koalicyjna największego klubu w radzie z klubem prezydenckim to 28 punktów dotyczących współpracy w różnych sferach. min.: pracę nad planem inwestycyjnym dla miasta oraz nową uchwałą krajobrazową.

Odpowiedzialność za miasto

Krystyna Sibińska, posłanka Koalicji Obywatelskiej i przewodnicząca gorzowskich struktur PO podkreśla, że to wzięcie odpowiedzialności za wynik wyborów. -Blisko 39% gorzowian zaufało kandydatom Koalicji Obywatelskiej. Uzyskaliśmy 13 mandatów, to jest większość w radzie miasta, dlatego chcemy wziąć odpowiedzialność za współzarządzanie. Chcemy wspierać miasto i prezydenta w rozwoju i pozyskiwaniu środków z każdego możliwego źródła. Będziemy współpracować w realizacji porozumienia, które podpisaliśmy. Wypracowane przez dwa kluby radnych, to pokłosie tez programowych radnych koalicji i radnych klubu pana prezydenta. To bardzo dobre propozycje dla Gorzowa, ale również dla naszej części województwa. Będę bardzo mocno wspierała, mając upoważnienie naszych parlamentarzystów, marszałka województwa i pana wojewody, wszelkie działania wynikające z punktów porozumienia. Punkty te oczywiście w ciągu kadencji mogą zostać uzupełnione – podkreśla.


Przed miastem stoją ogromne wyzwania, a wyzwania już podjęte wymagają dodatkowego wsparcia – podkreślił prezydent Jacek Wójcicki – Dobrze się pracuje, gdy wszystkie ręce skierowane są na pokład. Dlatego cieszę się z porozumienia dwóch największych klubów w radzie. Siła w radzie miasta będzie bardzo poważną siłą i będzie miała przełożenie sejmik województwa, czy na stronę rządową. Porozumienie to deklaracja pomysłów i kierunków, jakie wyznaczamy sobie. Klub Koalicji obywatelskiej będzie w realny sposób uczestniczył w rządzeniu. Izabela Piotrowicz przejmuje pion, który był w gestii pani prezydent Iwony Olek. To pozyskiwanie środków unijnych, kultura i sport. To bardzo szeroka działka i bardzo odpowiedzialna.

(red. dotychczasowa wiceprezydent Iwonka Olek będzie od lipca pełniła funkcję wiceprezeski MZK w Gorzowie Wlkp.)

Idzie nowe

Izabela Piotrowicz jest absolwentką Wyższej Szkoły Biznesu oraz menedżerką po studiach MBA na Wyższej Szkole Bankowej we Wrocławiu. Dotychczasowa dyrektor Biura Zamiejscowego Urzędu Marszałkowskiego w Gorzowie posiada duże doświadczenie w zarządzaniu w samorządzie oraz wdrażaniu funduszy pomocowych Unii Europejskiej. Koordynatorka budowy Centrum Kompetencji Cyfrowych i Usług Wspólnych w Gorzowie – projektu samorządu województwa finansowanego ze środków RPO – Lubuskie 2020. Radna Rady Miasta Gorzowa Wielkopolskiego dwóch kadencji (2014-2018 i 2024-). Autorka i uczestniczka wielu projektów społecznych i promocyjnych.

Nowa wiceprezydent będzie odpowiadać za pozyskiwanie funduszy unijnych, a także za kulturę i sport.

Wiceprezydent Piotrowicz zapowiedziała powstanie biura, które będzie odpowiadać za współpracę z organizacjami pozarządowymi. -To nie była łatwa decyzja. Mamy większość w radzie miasta, więc to naturalne, że powinniśmy wziąć odpowiedzialność za rządzenie, za rozwój miasta. Zdaje mandat radnej, ale nadal jestem dla mieszkańców, dalej jestem pod telefonem, czy mailem. Będę odpowiedzialna za fundusze europejskie, za ZIT-y, kulturę oraz sport. Mam nadzieję utworzyć biuro do współpracy z organizacjami pozarządowymi.

Przewodniczący Rady Miasta Robert Surowiec poinformował, iż prowadzi rozmowy z osobami, które mogą zastąpić Izabelę Piotrowicz w klubie radnych PO. Najwięcej głosów w tym okręgu z listy PO otrzymała Aleksandra Sibińska-Szadna i Jarosław Baryła.

W 25. osobowej radzie miasta PO ma 13. radnych, czyli większość. Razem z klubem Gorzów Plus nowa koalicja będzie miała 19. radnych.

Program koalicji w sprawie rozwoju Gorzowa. Założenia porozumienia pomiędzy Koalicją Obywatelską i Gorzów Plus

 1. Wspólne przygotowanie planu inwestycyjnego
 2. Budowa Centrum Badawczo-Rozwojowego przy GOT
 3. Budowa ekociepłowni
 4. Zbrojenie terenów inwestycyjnych dla małych i średnich przedsiębiorstw
 5. Poprawa infrastruktury i komunikacji kolejowej, w tym finansowanie połączeń
 6. Modernizacje i remonty mieszkań komunalnych – stały program zapewniający dofinansowanie
 7. Uchwała krajobrazowa – etapowanie, w I etapie obiekty miejskie
 8. Zmiany w MZPZP wskazujące na konieczność zwiększenia miejsc parkingowych na jeden lokal
 9. Wprowadzenie kursów mikrobusów na gorzowskich osiedlach
 10. Stworzenie planu inwestycyjnego dla placówek oświatowych
 11. Wsparcie finansowe dla szkolnictwa wyższego
 12. Wsparcie infrastrukturalne i specjalistyczne dzieci i młodzieży o specjalnych potrzebach
 13. Bezpłatna komunikacja miejska dla uczniów szkół podstawowych i średnich
 14. Stworzenie Miejskiego Programu Polityki Młodzieżowej
 15. Wprowadzenie Town Center Managment
 16. Uruchomienie Centrów Aktywności Mieszkańca przy filiach WiMBP
 17. Współfinansowanie Centrum Seniora
 18. Wprowadzenie karty mieszkańca wraz z loterią podatkową – bilet miejski, aplikacja
 19. Udostępnienie obiektów sportowych mieszkańcom – boiska szkolne, stadion lekkoatletyczny
 20. Finansowe wsparcie kluczowych dyscyplin sportowych
 21. Budowa stadionu piłkarskiego
 22. Przekazanie terenu pod rozbudowę Pola Golfowego Zawarcie, pozyskanie finansowanie zewnętrznego dla tego projektu
 23. Zwiększenie finansowania miejskich filii WiMBP
 24. Rewitalizacja Schodów Donikąd
 25. Rozbudowa schroniska dla zwierząt
 26. Rozpoczęcie konsultacji na temat powiększenia granic administracyjnych miasta
 27. Utworzenie Centrum Kompetencji Zielonej Energii
 28. Rozwój budownictwa społecznego – budowa nowych mieszkań

Udostępnij:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Więcej artykułów

Sejm RP

Kiedy sejm wróci do tematu aborcji?

W piątek sejm odrzucił projekt ustawy depenalizującej aborcję. Za jego przyjęciem głosowało 215 posłów, 218 było przeciwko. Jako że zabrakło tylko czterech głosów do przegłosowania projektu,

III zlot fanów Ani z Zielonego Wzgórza

Ania… w Zielonej Górze!

Kto z nas nie kojarzy rudowłosej, rozmarzonej dziewczyny z Wysypy Księcia Edwarda? Chociaż ma już ponad sto lat, nie zestarzała się nic a nic, a

Opera Winna w Zielonej Górze? (WIDEO)

O powyborczym krajobrazie w Zielonej Górze – czy zmiany idą w dobrym kierunku, również te personalne? Jakie konkrety znamy dziś w kwestii przyszłości amfiteatru? Czy

Wyślij wiadomość

Wyślij wiadomość

Skip to content