Radni Platformy Obywatelskiej i prezydenckiego klubu Gorzów Plus 19 czerwca podpisali umowę koalicyjną. Jej przypieczętowaniem jest nowa wiceprezydent Izabela Piotrowicz z klubu PO, który ma większość w radzie. Podczas konferencji prasowej zaprezentowano główne punkty porozumienia.
Umowa koalicyjna największego klubu w radzie z klubem prezydenckim to 28 punktów dotyczących współpracy w różnych sferach. min.: pracę nad planem inwestycyjnym dla miasta oraz nową uchwałą krajobrazową.
Odpowiedzialność za miasto
Krystyna Sibińska, posłanka Koalicji Obywatelskiej i przewodnicząca gorzowskich struktur PO podkreśla, że to wzięcie odpowiedzialności za wynik wyborów. -Blisko 39% gorzowian zaufało kandydatom Koalicji Obywatelskiej. Uzyskaliśmy 13 mandatów, to jest większość w radzie miasta, dlatego chcemy wziąć odpowiedzialność za współzarządzanie. Chcemy wspierać miasto i prezydenta w rozwoju i pozyskiwaniu środków z każdego możliwego źródła. Będziemy współpracować w realizacji porozumienia, które podpisaliśmy. Wypracowane przez dwa kluby radnych, to pokłosie tez programowych radnych koalicji i radnych klubu pana prezydenta. To bardzo dobre propozycje dla Gorzowa, ale również dla naszej części województwa. Będę bardzo mocno wspierała, mając upoważnienie naszych parlamentarzystów, marszałka województwa i pana wojewody, wszelkie działania wynikające z punktów porozumienia. Punkty te oczywiście w ciągu kadencji mogą zostać uzupełnione – podkreśla.
Przed miastem stoją ogromne wyzwania, a wyzwania już podjęte wymagają dodatkowego wsparcia – podkreślił prezydent Jacek Wójcicki – Dobrze się pracuje, gdy wszystkie ręce skierowane są na pokład. Dlatego cieszę się z porozumienia dwóch największych klubów w radzie. Siła w radzie miasta będzie bardzo poważną siłą i będzie miała przełożenie sejmik województwa, czy na stronę rządową. Porozumienie to deklaracja pomysłów i kierunków, jakie wyznaczamy sobie. Klub Koalicji obywatelskiej będzie w realny sposób uczestniczył w rządzeniu. Izabela Piotrowicz przejmuje pion, który był w gestii pani prezydent Iwony Olek. To pozyskiwanie środków unijnych, kultura i sport. To bardzo szeroka działka i bardzo odpowiedzialna.
(red. dotychczasowa wiceprezydent Iwonka Olek będzie od lipca pełniła funkcję wiceprezeski MZK w Gorzowie Wlkp.)
Idzie nowe
Izabela Piotrowicz jest absolwentką Wyższej Szkoły Biznesu oraz menedżerką po studiach MBA na Wyższej Szkole Bankowej we Wrocławiu. Dotychczasowa dyrektor Biura Zamiejscowego Urzędu Marszałkowskiego w Gorzowie posiada duże doświadczenie w zarządzaniu w samorządzie oraz wdrażaniu funduszy pomocowych Unii Europejskiej. Koordynatorka budowy Centrum Kompetencji Cyfrowych i Usług Wspólnych w Gorzowie – projektu samorządu województwa finansowanego ze środków RPO – Lubuskie 2020. Radna Rady Miasta Gorzowa Wielkopolskiego dwóch kadencji (2014-2018 i 2024-). Autorka i uczestniczka wielu projektów społecznych i promocyjnych.
Nowa wiceprezydent będzie odpowiadać za pozyskiwanie funduszy unijnych, a także za kulturę i sport.
Wiceprezydent Piotrowicz zapowiedziała powstanie biura, które będzie odpowiadać za współpracę z organizacjami pozarządowymi. -To nie była łatwa decyzja. Mamy większość w radzie miasta, więc to naturalne, że powinniśmy wziąć odpowiedzialność za rządzenie, za rozwój miasta. Zdaje mandat radnej, ale nadal jestem dla mieszkańców, dalej jestem pod telefonem, czy mailem. Będę odpowiedzialna za fundusze europejskie, za ZIT-y, kulturę oraz sport. Mam nadzieję utworzyć biuro do współpracy z organizacjami pozarządowymi.
Przewodniczący Rady Miasta Robert Surowiec poinformował, iż prowadzi rozmowy z osobami, które mogą zastąpić Izabelę Piotrowicz w klubie radnych PO. Najwięcej głosów w tym okręgu z listy PO otrzymała Aleksandra Sibińska-Szadna i Jarosław Baryła.
W 25. osobowej radzie miasta PO ma 13. radnych, czyli większość. Razem z klubem Gorzów Plus nowa koalicja będzie miała 19. radnych.
Program koalicji w sprawie rozwoju Gorzowa. Założenia porozumienia pomiędzy Koalicją Obywatelską i Gorzów Plus
- Wspólne przygotowanie planu inwestycyjnego
- Budowa Centrum Badawczo-Rozwojowego przy GOT
- Budowa ekociepłowni
- Zbrojenie terenów inwestycyjnych dla małych i średnich przedsiębiorstw
- Poprawa infrastruktury i komunikacji kolejowej, w tym finansowanie połączeń
- Modernizacje i remonty mieszkań komunalnych – stały program zapewniający dofinansowanie
- Uchwała krajobrazowa – etapowanie, w I etapie obiekty miejskie
- Zmiany w MZPZP wskazujące na konieczność zwiększenia miejsc parkingowych na jeden lokal
- Wprowadzenie kursów mikrobusów na gorzowskich osiedlach
- Stworzenie planu inwestycyjnego dla placówek oświatowych
- Wsparcie finansowe dla szkolnictwa wyższego
- Wsparcie infrastrukturalne i specjalistyczne dzieci i młodzieży o specjalnych potrzebach
- Bezpłatna komunikacja miejska dla uczniów szkół podstawowych i średnich
- Stworzenie Miejskiego Programu Polityki Młodzieżowej
- Wprowadzenie Town Center Managment
- Uruchomienie Centrów Aktywności Mieszkańca przy filiach WiMBP
- Współfinansowanie Centrum Seniora
- Wprowadzenie karty mieszkańca wraz z loterią podatkową – bilet miejski, aplikacja
- Udostępnienie obiektów sportowych mieszkańcom – boiska szkolne, stadion lekkoatletyczny
- Finansowe wsparcie kluczowych dyscyplin sportowych
- Budowa stadionu piłkarskiego
- Przekazanie terenu pod rozbudowę Pola Golfowego Zawarcie, pozyskanie finansowanie zewnętrznego dla tego projektu
- Zwiększenie finansowania miejskich filii WiMBP
- Rewitalizacja Schodów Donikąd
- Rozbudowa schroniska dla zwierząt
- Rozpoczęcie konsultacji na temat powiększenia granic administracyjnych miasta
- Utworzenie Centrum Kompetencji Zielonej Energii
- Rozwój budownictwa społecznego – budowa nowych mieszkań