Więcej pieniędzy na nowe żłobki

Środki z Krajowego Planu Odbudowy (KPO) pozwoliły obecnemu rządowi zwiększyć kwotę na program „Aktywny Maluch” aż o 1 mld zł. – W sumie mamy na ten cel 6,5 mld zł – mówi posłanka na Sejm RP Elżbieta Anna Polak i zachęca, by włodarze lubuskich gmin korzystali z możliwości, jakie daje program. Wnioskowanie odbywa się w ramach kolejnych tur. Trwa właśnie 4. tura naboru. Potrwa do końca czerwca br. Jej rozstrzygnięcie znane będzie z końcem lipca.

Dzięki zwiększonej puli pieniędzy w całym kraju będzie mogło powstać jeszcze więcej żłobków. Do rozdysponowania na tworzenie i  funkcjonowanie nowych miejsc opieki pozostało dokładnie 907 611 783,56 zł (łącznie ze środków KPO i FERS).– To jest bardzo istotne, ponieważ aż w 40 proc. gmin w Polsce nie ma żadnej zorganizowanej opieki nad dziećmi do 3. Roku życia – przytacza dane statystyczne E. Polak.

Posłanka, podczas piątkowej konferencji prasowej (21.06.24r.) wyjaśniała, że wraz ze zwiększeniem alokacji – zwiększona została także wysokość dofinansowania dla jednostek samorządu terytorialnego do 57 528 zł bez VAT na 1. miejsce opieki (wcześniej było to ok. 36 tys.). – Takie konferencje, jak ta, odbywają się dziś w całym kraju. Chcemy zachęcić nowych wójtów i burmistrzów, którzy dopiero zapoznają się ze stanem posiadania w swoich gminach, do przeanalizowania sytuacji i korzystania z programu. Kolejny nabór będzie ogłoszony w lipcu i potrwa do września – dodaje posłanka.

Włodarze gmin zachęcają do korzystania z programu

Na złożenie wniosków w ramach programu zdecydowały się m. in. gmina Zielona Góra i Świdnica. Jak mówi wójt tej drugiej Izabela Mazurkiewicz-Kąkol, w gminie Świdnica funkcjonuje żłobek od 2022 roku. Jednak liczba miejsc, przy każdych kolejnych naborach, pokazuje, że jest niewystarczająca. – Udział w programie Aktywny Maluch pozwoli nam ten problem rozwiązać. Co więcej, zwiększona wysokość dofinansowania na jedno miejsce umożliwi nam zakup sprzętu niezbędnego do funkcjonowania placówki, pozwoli też doposażyć jej kuchnię o nowy, wysokiej jakości sprzęt, wspierający zdrowe żywienie dzieci. Będziemy też mogli doposażyć plac zabaw – zachwala szeroki wachlarz możliwości programu wójt Świdnicy.

Zielona Góra już korzysta z programu. – Realizowana jest właśnie potężna inwestycja rozbudowy żłobka miejskiego „Wisienka”. Dzięki tej dotacji, która wynosi blisko 12 mln zł, utworzonych zostanie 158 nowych miejsc dla maluszków do 3. roku życia – mówi wiceprezydent miasta Marek Kamiński. Kwota jest duża: 6 mln zł z tej puli przeznaczone jest na utworzenie miejsc, a pozostałe, ponad 5 mln zł, na funkcjonowanie w okresie trwałości projektu. – Chcemy skorzystać z doświadczeń przy realizacji tej inwestycji, bo już myślimy o kolejnej, a mianowicie, o wykorzystaniu potencjału placówki przy. ul. Braniborskiej. Zależy nam, by jak najwięcej dzieci mogło korzystać z opieki w placówkach publicznych – tłumaczy M. Kamiński i zachęca pozostałe samorządy w regionie do skorzystania z oferty.

Dzięki programowi białe plamy na mapie Lubuskiego powoli są wymazywane. W regionie umowy na tworzenie nowych miejsc w ramach programu zawarło już 15 gmin. Wśród nich są takie, gdzie publiczne żłobki pojawią się po raz pierwszy.  

Program Aktywny Maluch 2022-2029 zaliczany jest do nowej kompleksowej koncepcji wsparcia rodziców z małymi dziećmi. Stanowi on uzupełnienie ogłoszonego już programu Aktywny Rodzic.

Wnioskowanie w ramach naboru ciągłego do programu Aktywny Maluch możliwe będzie do 2025 r., do wyczerpania środków lub osiągnięcia wskaźników określonych w programie.

Więcej informacji o poszczególnych zmianach oraz dokładnych warunkach aplikacji o środki z programu można znaleźć w zakładce Aktywny Maluch (https://www.gov.pl/web/rodzina/maluch-2022-2029)

Źródło: Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej

Udostępnij:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Więcej artykułów

Sejm RP

Kiedy sejm wróci do tematu aborcji?

W piątek sejm odrzucił projekt ustawy depenalizującej aborcję. Za jego przyjęciem głosowało 215 posłów, 218 było przeciwko. Jako że zabrakło tylko czterech głosów do przegłosowania projektu,

III zlot fanów Ani z Zielonego Wzgórza

Ania… w Zielonej Górze!

Kto z nas nie kojarzy rudowłosej, rozmarzonej dziewczyny z Wysypy Księcia Edwarda? Chociaż ma już ponad sto lat, nie zestarzała się nic a nic, a

Opera Winna w Zielonej Górze? (WIDEO)

O powyborczym krajobrazie w Zielonej Górze – czy zmiany idą w dobrym kierunku, również te personalne? Jakie konkrety znamy dziś w kwestii przyszłości amfiteatru? Czy

Wyślij wiadomość

Wyślij wiadomość

Skip to content