W ten weekend świętował Park Mużakowski

– Park Mużakowski to nasza perełka, ale też modelowy przykład polsko-niemieckiej współpracy – powiedział wicemarszałek lubuski Sebastian Ciemnoczołowski, wsiadając do pociągu zmierzającego w kierunku Łęknicy. W rowerowym stroju i z jednośladem, bo trwające w miniony weekend święto parku Puecklera aż się prosi, aby obchodzić je aktywnie.

W sobotę i niedzielę, 22 i 23 czerwca 2024 r. – kolejne Święto Parku Mużakowskiego. To impreza, która stała się już tradycją, ale w tym roku ma szczególne znaczenie, bowiem w 2024 r. przypada 20. rocznica wpisania parku na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Wczoraj rano z zielonogórskiego dworca odjechał specjalny pociąg Polregio, dedykowany zmierzającym do Tuplic cyklistom i pieszym wędrowcom. Wśród nich znalazł się lubuski wicemarszałek Sebastian Ciemnoczołowski w rowerowych barwach województwa lubuskiego.

-Żal było nie skorzystać z takiej okazji – mówi wicemarszałek Ciemnoczołowski. – Z jednej strony Łęknica, Park Mużakowski, to miejsce, które warto odwiedzić i to niejeden raz. Zawsze chętnie wracam do Łęknicy. Park i pobliski Łuk Mużakowa to nasze perełki, piękne miejsca i wymarzone tereny do aktywnego spędzenia wolnego czasu. Z drugiej doceniam rolę tego miejsca w budowaniu relacji i współpracy z naszymi zachodnimi sąsiadami. Serce rośnie, gdy zestawimy dzisiejszy Park Mużakowski, obiekt wpisany na listę UNESCO z tym, jak wyglądało to jeszcze dwadzieścia lat temu.

Tradycyjnie dni naszej łęknickiej perełki stoją pod znakiem historii tej perełki światowej sztuki ogrodniczej. Jednak jej rewitalizacja to wciąż nie jest dzieło zamknięte, gdyż jeszcze sporo elementów brakuje nawet do stanu sprzed 1945 roku. Dotyczy to zwłaszcza polskiej części. Trwa realizacja projektu „Park Mużakowski – zwiększenie atrakcyjności turystycznej i dostępności obiektu światowego dziedzictwa UNESCO”.

Fot. lubuskie.pl

-Po stronie niemieckiej, po zakończeniu II wojny światowej, proces rewitalizacji ruszył od razu – podkreśla Izabela Zychowicz z Narodowego Instytutu Dziedzictwa. – Natomiast u nas on się tak na dobre nie rozpoczął. I jednym z pierwszych elementów odtwarzanych zupełnie od podstaw, poza wiadomo takimi rzeczami jak chociażby łączące nas mosty, jest Brama Kobleńska. To trochę taki symbol rozpoczęcia programu rewitalizacji Parku Mużakowskiego w sferze architektonicznej. Oprócz bramy mamy nadzieję przywrócić domek angielski, a być może mauzoleum oraz pawilon taneczny. W parku pojawi się nowa infrastruktura – ławki, kosze na śmieci, monitoring oraz pomiar siły wiatru. Z myślą o osobach z ograniczoną sprawnością ruchową zostaną kupione meleksy, którymi będzie można podróżować po parku.

Partnerem w realizacji tego ambitnego planu jest samorząd województwa. Podobnie jak znajdujący się również w Łęknicy i niemieckim Bad Muskau geopark Łuk Mużakowa, park jest poligonem, na którym doskonale “dociera” się polsko-niemiecka współpraca.

Udostępnij:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Więcej artykułów

Sejm RP

Kiedy sejm wróci do tematu aborcji?

W piątek sejm odrzucił projekt ustawy depenalizującej aborcję. Za jego przyjęciem głosowało 215 posłów, 218 było przeciwko. Jako że zabrakło tylko czterech głosów do przegłosowania projektu,

III zlot fanów Ani z Zielonego Wzgórza

Ania… w Zielonej Górze!

Kto z nas nie kojarzy rudowłosej, rozmarzonej dziewczyny z Wysypy Księcia Edwarda? Chociaż ma już ponad sto lat, nie zestarzała się nic a nic, a

Opera Winna w Zielonej Górze? (WIDEO)

O powyborczym krajobrazie w Zielonej Górze – czy zmiany idą w dobrym kierunku, również te personalne? Jakie konkrety znamy dziś w kwestii przyszłości amfiteatru? Czy

Wyślij wiadomość

Wyślij wiadomość

Skip to content