Wprowadzenie do Programu Interreg VI A 2021 – 2027, charakterystyka celów szczegółowych i ich wskaźniki, złożenie wniosku w systemie JEMS, budżet w projekcie to główne zagadnienia poruszone podczas szkolenia zorganizowanego w urzędzie marszałkowskim w Zielonej Górze. Seminarium odbyło się 26 czerwca 2024 r.
Uczestników powitał Radosław Brodzik, -dyrektor Biura Współpracy Zagranicznej i Europejskiej Współpracy Terytorialnej. – Dziś będzie okazja, aby dowiedzieć się, jak przygotować i złożyć wniosek o dofinansowanie. To już jest trzeci nabór, wnioski można składać do 15 września. To jest dla nas bardzo ważny program, Brandenburgia jest głównym krajem związkowym, z którym współpracujemy. Tam mamy najwięcej partnerów, tam z powodzeniem realizujemy różne projekty od infrastrukturalnych poprzez miękkie projekty. To jest dla nas bardzo ważne. Szkolenie współfinansowane jest ze środków Unii Europejskiej. To jest wyjątkowy czas działań zarządu województwa lubuskiego związany z obchodami 20-lecia Polski w Unii Europejskiej. To ważne, bo dzięki temu możemy realizować tego typu projekty – mówił.
Kierownik Wspólnego Sekretariatu Izabela Glišić zachęcała do składania wniosków. – Dziś będziemy szkolić we wszystkich celach szczegółowych, to nasze cele tematyczne. Opowiemy o systemie monitoringu, gdzie składać projekty, gdzie można uzyskać poradę, W tym naborze mamy do dyspozycji 18 mln euro. Mamy nadzieję na państwa zainteresowanie naszym programem – mówiła.
Temat spotkał się z bardzo dużym zainteresowaniem. W szkoleniu wzięło udział ponad 100 uczestników, którzy realizowali projekty w ubiegłej perspektywie finansowej, ale byli również i tacy, którzy szukają nowych możliwości i form współpracy oraz wsparcia.
Dobra współpraca stwarza nowe możliwości
Jedną z uczestniczek była Katarzyna Dzieńdziura ze Starostwa Powiatowego w Nowej Soli. – Jeśli chodzi o poprzednią perspektywę, to korzystaliśmy ze środków na oświatę, na infrastrukturę i działania miękkie. Zrealizowaliśmy projekt transgraniczny w montażu finansowym ze środkami z urzędu marszałkowskiego, z EFRR-y i EFS-u mogliśmy sfinansować te elementy, które były niekwalifikowane ze środków krajowych. To dobre doświadczenie, dobrej współpracy również z partnerem niemieckim. Współpracowaliśmy z Centrum Innowacji i Technologii z Forst – mówiła K. Dzieńdziura.
Podkreślała, że współpraca ta przyczyniła się do tego, że złożono już nowy wniosek. – W poprzedniej perspektywie to my byliśmy liderem, dziś liderem jest partner niemiecki. Ta nawiązana współpraca, nowe doświadczenia przyczyniają się do tego, że będziemy ten projekt realizować. Dzisiejsze uczestnictwo pokazuje, że myślimy o innych działaniach w ramach środków transgranicznych – dodała.
Aneta Kamińska – prezes Fundacji Pałac Bojadła mówiła, że Fundacja oprócz swojego głównego celu, czyli rewitalizacji pałacu w Bojadłach, prowadzi projekt o charakterze turystyczno-popularyzatorsko-naukowym „Pałace i parki Środkowego Nadodrza”. Projekt realizowany jest od 2014 r. przy wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz ze środków urzędu marszałkowskiego w Zielonej Górze. Po raz pierwszy pomyśleliśmy o tym, aby włączyć projekt w szeroką skalę możliwości finansowanych ze środków Interregu, stąd moja obecność na szkoleniu. Chcemy rozpatrzyć różne szanse i zrobić z tego projekt międzynarodowy. To jest autentyczna możliwość promowania wspólnego dziedzictwa pogranicza – mówiła A. Kamińska.
W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele gmin, miast, powiatów, jednostek podległych JST, organizacji pozarządowych, szkół, policji, stowarzyszeń, klubów sportowych, Uniwersytetu Zielonogórskiego, Lubuskiego Urzędu Wojewódzkiego.
Szkolenie było okazją do wymiany doświadczeń, zadawania pytań, krótkiego doradztwa. Jak podkreślają organizatorzy, doradztwo w ramach szkolenia było doradztwem wstępnym i ograniczonym czasowo i nie zastępuje ono doradztwa obowiązkowego. Zachęcano także do zapoznania się z „Podręcznikiem Programu Współpracy Interreg VI A Brandenburgia – Polska 2021-2027” oraz z „Instrukcją składania wniosku w Jems”.
Spotkanie zorganizował Regionalny Punkt Kontaktowy Programu Interreg VI A 2021 – 2027 działający przy Urzędzie Marszałkowskim Wojwództwa Lubuskiego.