Robert Surowiec o śmierci noworodka z Gorzowa Wlkp.: Organizujemy spotkanie służb, musimy działać (ROZMOWA)

Wielospecjalistyczny Szpital Wojewódzki w Gorzowie Wlkp.
Nie milkną komentarze po ostatniej tragedii w Gorzowie Wlkp. 19 – dniowy noworodek ze śladami maltretowania umiera mimo natychmiastowej pomocy lekarskiej. To rodzi pytania o systemowe rozwiązania dotyczące opieki nad matką i dzieckiem. Wiceprezes gorzowskiej lecznicy Robert Surowiec zapowiada spotkanie w tej sprawie.

19 czerwca do Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie Wielkopolskim trafił z ciężkimi obrażeniami głowy 19-dniowy noworodek. Pomimo wysiłków lekarzy, chłopiec zmarł.

Matka i ojciec noworodka z Gorzowa, które zmarło 19 dni po urodzeniu usłyszeli zarzuty znęcania się nad osobą nieporadną oraz spowodowania ciężkich obrażeń ciała, które doprowadziły do śmierci dziecka. Wyniki sekcji zwłok wskazują na maltretowanie chłopca. Rodzicom grozi dożywocie. Nie przyznają się do winy.

Rodzicom grozi kara dożywotniego więzienia. Przed weekendem Sąd Rejonowy w Gorzowie zastosował tymczasowy 3 – miesięczny areszt wobec rodziców chłopca. Podejrzani zarzekają się, że nie wiedzą skąd powstały obrażenia u małego Rafałka. Okazuje się jednak, że ojciec noworodka miał już odebrane prawa rodzicielskie w stosunku do swojego wcześniejszego dziecka. Prokuratura bada sprawę.

To już kolejny przypadek pobitego dziecka w Gorzowie. W marcu do szpitala przywieziono 22-dniowego chłopca, który również zmarł wskutek obrażeń. Zdaniem prokuratury, znęcała się nad nim matka. Rodzice staną wkrótce przed sądem.

Apel Roberta Surowca

Robert Surowiec, wiceprezes Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie, wyraził głęboki smutek i apel o wspólne działania: – “19-dniowemu chłopcu nie byliśmy w stanie pomóc. Jego stan był zbyt poważny. Byłem na oddziale i widziałem dramatyczną walkę naszego zespołu o życie małego, niewinnego dzieciątka. To już drugi równie tragiczny przypadek w Gorzowie w ciągu ostatnich tygodni. Służby miejskie, policja, szpital, media – wszyscy wspólnie powinniśmy usiąść i ustalić, czy nie możemy zrobić więcej, aby chronić dzieci w naszym mieście. Jestem po pierwszych rozmowach dotyczących koordynacji współpracy. Niech z tej tragedii wyniknie jakieś dobro… – napisał Surowiec.

Wiceprezes szpitala i przewodniczący gorzowskiej Rady Miasta zapowiada spotkanie w tej sprawie ze służbami w Gorzowie Wlkp., które organizuje wraz z prezydentem Jackiem Wójcickim.

-Wypracowane na bazie wspólnych doświadczeń standardy mogą stać się pomocne w przeciwdziałaniu kryzysom społecznym i psychicznym na terenie Gorzowa i naszego regionu. Mamy nadzieję, że stworzone standardy i wypracowane praktyki współdziałania, mogą również być przydatne do zastosowania w innych samorządach w kraju – dodaje Robert Surowiec.

Instytucje zaangażowane w wypracowanie form współdziałania spotkają się 3 lipca w Urzędzie Miasta, by przedstawić swoje pomysły, a po ich spotkaniu, przedstawiciele instytucji chcieliby porozmawiać z zaproszonymi mediami.

Rozmowa będzie dotyczyć wypracowanych kwestii, ewentualnych planów i zamierzeń, ale również możliwości współpracy z mediami w tej sprawie, możliwości propagowania właściwych postaw społecznych oraz reagowania na sytuacje mające znamiona tworzenia się społecznych zagrożeń.

Udostępnij:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Więcej artykułów

Sejm RP

Kiedy sejm wróci do tematu aborcji?

W piątek sejm odrzucił projekt ustawy depenalizującej aborcję. Za jego przyjęciem głosowało 215 posłów, 218 było przeciwko. Jako że zabrakło tylko czterech głosów do przegłosowania projektu,

III zlot fanów Ani z Zielonego Wzgórza

Ania… w Zielonej Górze!

Kto z nas nie kojarzy rudowłosej, rozmarzonej dziewczyny z Wysypy Księcia Edwarda? Chociaż ma już ponad sto lat, nie zestarzała się nic a nic, a

Opera Winna w Zielonej Górze? (WIDEO)

O powyborczym krajobrazie w Zielonej Górze – czy zmiany idą w dobrym kierunku, również te personalne? Jakie konkrety znamy dziś w kwestii przyszłości amfiteatru? Czy

Wyślij wiadomość

Wyślij wiadomość

Skip to content