Tu możesz odpocząć siadając na drzewie miłości Wisłockiej, przejść się zrewitalizowanym parkiem, schłodzić się w jeziorze i zjeść lody przy pomniku rusałki. Dlaczego jak w bajce? Oprócz malowniczego jeziora zobaczysz też odrestaurowany zamek. Lubniewice niedaleko Gorzowa Wlkp. zna prawie każdy gorzowianin, turystów z innych miast także przybywa i to nie tylko z Niemiec. Wielu mieszkańców innych województw przyjeżdża tu odpocząć od zgiełku dużych kurortów.
Lubniewice, obok Łagowa, uważane są za najpiękniejszy zakątek na Ziemi Lubuskiej. Miasteczko, zamieszkane przez około 2 tys. osób, leży na wąskim przesmyku między jeziorami Lubiąż i Krajnik. Lasy zajmują ponad 70 proc. powierzchni gminy.
Jak dojechać?
Można tu dojechać autem w 30 min jadąc z Gorzowa Wlkp. Dojedziemy także ścieżką rowerową od strony Gorzowa Wlkp. i Sulęcina. Do miejscowości dojeżdża również autobus z Gorzowa Wlkp. Jeśli chodzi o dojazd z południa regionu, to najłatwiej dostać się tu S3 zjeżdżając na wysokości Skwierzyny.
Największą atrakcją odwiedzaną prze turystów przez lata jest oczywiście Plaża Miejska. Są tu boiska do siatkówki plażowej, plac zabaw, sanitariaty, zjeżdżalnia, punkty gastronomiczne. W sezonie plaża jest pod stałym nadzorem ratowników WOPR.
Przejdź się Parkiem Miłości
Przy wschodnim brzegu jeziora Lubiąż stoi pałac z 1793 roku, a w drugiej części wznosi się monumentalny, eklektyczny zamek. Cały zespól należał niegdyś do rodziny von Waldow. Nowy Zamek po wojnie pełnił przez jakiś czas funkcję szkoły, a następnie w okresie PRL-u mieścił się tam ośrodek wypoczynkowo-rekreacyjny FWP (Funduszu Wczasów Pracowniczych). W tym właśnie ośrodku wczasowym, Michalina Wisłocka, autorka rewolucyjnego poradnika seksuologii Sztuka kochania, przebywała na letnich praktykach lekarskich i tu przeżyła miłość swojego życia.Nad jeziorem znajdziecie także drzewo, na którym uwielbiała przesiadywać i nie tylko…
W Lubniewicach w 2013 roku otwarto, w zabytkowym parku nad jeziorem, Park Miłości im. dr Michaliny Wisłockiej. Rosną tu ponad stuletnie drzewa oraz wiele odmian pięknych krzewów i innych roślin ozdobnych. W hołdzie Wisłockiej, przy parkowych alejkach znajdują się drewniane rzeźby powstałe na warsztatach artystycznych. W Parku można przejść Mostkiem Miłości, gdzie pary zakochanych zawieszają kłódki potwierdzające ich dozgonną miłość. Miejsce przeszło ostatnio gruntowną rewitalizację dzięki środkom europejskim. Na jeziorze działa także fontanna.
Obecnie kompleks pałacowo zamkowy to Zamek Książąt Lubomirskich z Pałacem Książąt Lubomirskich. Oba obiekty są własnością rodziny Książąt Lubomirskich, a zamek funkcjonuje jako prywatna rezydencja rodzinna.
Inne atrakcje
W centrum miejscowości zwraca uwagę gotycki kościół. Warto też usiąść na lody na ławeczce przy rusałce. Ta figura przypomina kobietę z przedwojennego herbu miasteczka.
W restauracjach na terenie ośrodków można zjeść różnorodne dania, a jak ceny?
Ceny w restauracjach są dość przeciętne, wahają się w granicach od 20 złotych do 50 złotych. Obiad można zjeść już za niecałe 30 złotych. W menu znajdują się potrawy od makaronów po golonki czy tradycyjne schabowe.
Rodzina z jednym dzieckiem za obiad wraz z napojem może liczyć się z kosztem około 150 złotych – 200 złotych.
Jeśli chodzi o desery, za porcję lodów zapłacimy od 5 złotych. Tradycyjny gofr z cukrem pudrem kosztuje od 7 złotych do 14 złotych
-W Lubniewicach jest co najmniej 5 dużych ośrodków wypoczynkowych w znakomitych lokalizacjach przy jeziorach. Jest również dużych rozmiarów hotel 4-gwiazdkowy ze Spa. Generalnie od pola namiotowego, poprzez domki letniskowe, można nocować w Lubniewicach w naprawdę dobrych warunkach hotelowych – opowiada burmistrz Lubniewic Radosław Sosnowski.
Ośrodki wypoczynkowe nad samym jeziorem mocno zainwestowały m.in. w sporty wodne, sprzęty do pływania, a nawet jeden z nich w duży park linowy. Każdy z obiektów oferuje klimatyczny pobyt i tematyczne atrakcje. Przejażdżki konne, wycieczki rowerowe, bieganie po leśnych trasach, marsze z kijami. Ceny wahają się od 400 zł za domek, pokoje natomiast od 200 zł. Ceny podlegają negocjacjom w zależności od długości pobytu.
Z miejsc, o których nie przeczytacie w przewodnikach, warto zobaczyć rzeźby lokalnych artystów przy lubniewickim ratuszu i przy ośrodku kultury pod Morwą. Zacienionym, wyciszonym i mało docenianym miejscem w Lubniewicach jest park niedaleko Urzędu Miasta z mini amfiteatrem (muszlą). W centrum miasta jest też ciekawy miejski plac zabaw.
Tutejsi chwalą to urokliwe miejsce za klimat. Agnieszka Szulc pracuje w jednym z ośrodków. – Lubniewice to typowa miejscowość turystyczna, od kilku lat przeżywa swój renesans. Turyści przyjeżdżają z całej Polski, bardzo dużo turystów jest z Dolnego Śląska i oczywiście z lubuskiego, z okolicznych miejscowości. Jest wiele atrakcji, przede wszystkim jeziora, których wokół Lubniewic jest sporo.
Pani Grażyna – właścicielka księgarni. – Przyjechałam tu w 1973 roku jako dziecko, a od 1982 zamieszkałam tu na stałe. Lubię poruszać się po okolicy za równo lądem, jak i wodą. Jestem zapalona rowerzystka i kajakarką. Takie możliwości daje położenie Lubniewic. Często wybieram się na objazdy, szukam nowych miejsc. Teren jest cudowny, bardzo zróżnicowany, wręcz nietypowy.
Przyjezdni często tu wracają. Roman Kubiak urodził się w Lubniewicach ale na stałe mieszka w Anglii. – Staram się tu przyjeżdżać każdego roku. Cieszy mnie to, że coraz więcej ludzi zna tą miejscowość i przyjeżdża tu na odpoczynek. To naprawdę wspaniałe miejsce do wypoczynku, można skorzystać z lasów i jezior otaczających Lubniewice. Sama miejscowość zmienia się, unowocześnia i pięknieje. Widzę, że ludzie korzystają i chętnie się tu spotykają. Odbywają się często muzyczne wydarzenia.
Alina i Paula z Gorzowa są tu stałymi bywalczyniami. – Jesteśmy z Gorzowa i naprawdę polecamy tu przyjechać z dziećmi, nawet na samo popołudnie, czy dzień upalny. Jest wiele miejsc przy jeziorach, jest plaża miejska, można wypożyczyć sprzęt wodny.
K.Kozińska, T.Pawłowski, zdjęcia Marta Czernicka