Jak zapobiec przemocy wobec dzieci? Reagować. Na każdym poziomie (WIDEO, GALERIA)

Spotkanie w Urzędzie Miasta Gorzowa Wlkp.
Spotkanie w Urzędzie Miasta Gorzowa Wlkp.
Nie milkną komentarze po śmierci 19-dniowego noworodka z Gorzowa Wlkp., który trafił ze śladami maltretowania do Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie Wlkp. W Urzędzie Miasta, w Gorzowie Wlkp., na zaproszenie Prezydenta Jacka Wójcickiego, z inicjatywy Przewodniczącego Rady Miasta Roberta Surowca rozmawiano o sposobach na zmniejszenie skali przemocy domowej. Przedstawiciele instytucji zajmujących się pomocą społeczną w mieście wzięli udział w spotkaniu, by wypracować nowe formy współpracy. Chodzi o to, by zapobiec bulwersującym opinię publiczną przypadkom przemocy wobec dzieci, zwłaszcza niemowlaków.

O niepokojących statystykach w województwie lubuskim poinformował Wojewoda Lubuski Marek Cebula – wnioski są takie że każdy z nas może pomóc, bo reagować trzeba, instytucje są przygotowane do tego żeby pomagać. Statystki pokazują, że w ostatnim czasie drastycznie wzrasta przemoc domowa, w ostatnim roku na poziomie województwa lubuskiego to jest około 32% więcej niebieskich kart założonych i widać że jednak to zjawisko się poszerza.

W 2023 roku, w województwie lubuskim nastąpił drastyczny wzrost – o 32% – sporządzonych tzw. Niebieskich Kart. Wzrosła także, o 11%, liczba osób doznających przemocy w rodzinie. W 2023 roku, w Lubuskiem, pokrzywdzonych zostało 422 nieletnich, wystawiono 2739 Niebieskich Kart.

Rola społecznej czujności

O nie ignorowanie sygnałów apelował Prezydent Miasta Gorzowa Wielkopolskiego, Jacek Wójcicki – oczywiście bardzo trudno jest dotrzeć do rodzin w stosunku do których nie prowadziliśmy niebieskiej karty czy nie było żadnych zgłoszeń dlatego najważniejsze dzisiaj to uczulenie społeczeństwa żeby każdą wątpliwą sytuację w której mamy podejrzenia że dzieje się krzywda dziecku zgłaszać, przede wszystkim oczywiście służbom, policji, ale też ośrodkowi interwencji kryzysowej. Ten telefon może być anonimowy, nie musimy podawać swoich danych a służby zareagują, przyjadą, sprawdzą.

Anonimowe zgłoszenia: Jak skontaktować się z Ośrodkiem Wsparcia

Osoby, które krzywdzą najczęściej nie posiadają kompetencji wychowawczych. Ci rodzice nie wiedzą jak wychowywać swoje dzieci. Brak im wzorców ku temu na przykład z domu rodzinnego. Jako specjalistyczny ośrodek świadczymy pomoc osobom dotkniętym przemocą, jak i świadkom takiej przemocy. Takie osoby mogą do nas zadzwonić anonimowo pod numer (95) 721 41 60. My powiadomimy służby, policję, czy pracowników socjalnych, żeby weszli w środowisko, zbadali sytuację i pomogli tej rodzinie. Oprócz pomocy ambulatoryjnej, konsultacji pedagogicznych, świadczymy również pomoc hostelową. Osoby czujące zagrożenie mogą znaleźć u nas też schronienie – mówiła Aleksandra Lewicka, psycholog Specjalistyczny Ośrodek Wsparcia dla Osób Doznających Przemocy w Domowej w Gorzowie.

-Powinniśmy się, jako sąsiedzi, wtrącać – mówił Grzegorz Rojek, dyrektor wydziału bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego.

-W opiece społecznej mamy zatrudnionych około 3,7 tys. osób. Nie damy rady chodzić po wszystkich klatkach i nasłuchiwać, co się dzieje, dlatego potrzebna jest społeczna czujność – mówił M. Cebula.

Wypracowanie Modelu Reagowania

O kryzysie zdrowia psychicznego wśród młodzieży i potrzebie wypracowania odpowednich systemów mówił Przewodniczący Rady Miasta Gorzowa, Robert Surowiec – Zdarzyły się dwa przypadki tragiczne w mieście. Uznałem, że warto zainicjować spotkanie z naszymi służbami i wypracować model postępowania, reagowania miedzy instytucjami, jak i model komunikowania się ze społeczeństwem. Chcemy przede wszystkim zdiagnozować słabe strony systemu, a następnie zająć się działaniem i edukacją. Kolejną sprawą jest zdrowie psychiczne młodych ludzi. Mamy wzrost prób samobójczych wśród młodzieży. Te młode dziewczyny zaraz staną się matkami i zderzą się z jeszcze większymi problemami. Tu duża rola centrum zdrowia psychicznego.

W Gorzowie zostanie wkrótce przeprowadzona kampania społeczna „Jesteś świadkiem, reaguj” i „Doświadczasz przemocy, zadzwoń”, której adresatami będą m.in.: uczniowie szkół podstawowych.

Oprócz udziału w kampaniach społecznych Wojewoda zapowiedział konkretne działania w obszarze lubuskiej polityki społecznej:
— powołanie zespołu reagowania kryzysowego w obszarze pieczy zastępczej,
— konferencję skierowaną do jednostek działających w obszarze wsparcia rodziny,
— konferencję dla Zespołów Interdyscyplinarnych,
— współpracę Lubuskiego Urzędu Wojewódzkiego z NFZ i placówkami medycznymi w kwestii obowiązkowych wizyt pielęgniarek i położnych w domach rodzin po narodzinach dziecka.

Przypomnijmy. 19 czerwca do Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie Wielkopolskim trafił z ciężkimi obrażeniami głowy 19-dniowy noworodek. Pomimo wysiłków lekarzy, chłopiec zmarł.

Matka i ojciec noworodka z Gorzowa, które zmarło 19 dni po urodzeniu usłyszeli zarzuty znęcania się nad osobą nieporadną oraz spowodowania ciężkich obrażeń ciała, które doprowadziły do śmierci dziecka. Wyniki sekcji zwłok wskazują na maltretowanie chłopca. Rodzicom grozi dożywocie. Nie przyznają się do winy.

Rodzicom grozi kara dożywotniego więzienia. Przed weekendem Sąd Rejonowy w Gorzowie zastosował tymczasowy 3 – miesięczny areszt wobec rodziców chłopca. Podejrzani zarzekają się, że nie wiedzą skąd powstały obrażenia u małego Rafałka. Okazuje się jednak, że ojciec noworodka miał już odebrane prawa rodzicielskie w stosunku do swojego wcześniejszego dziecka. Prokuratura bada sprawę.

To już kolejny przypadek pobitego dziecka w Gorzowie. W marcu do szpitala przywieziono 22-dniowego chłopca, który również zmarł wskutek obrażeń. Zdaniem prokuratury, znęcała się nad nim matka. Rodzice staną wkrótce przed sądem.

Jesteś ofiarą przemocy domowej albo byłeś jej świadkiem? Zadzwoń pod numer (95) 721 41 60 i uzyskaj wsparcie.

Udostępnij:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Więcej artykułów

Sejm RP

Kiedy sejm wróci do tematu aborcji?

W piątek sejm odrzucił projekt ustawy depenalizującej aborcję. Za jego przyjęciem głosowało 215 posłów, 218 było przeciwko. Jako że zabrakło tylko czterech głosów do przegłosowania projektu,

III zlot fanów Ani z Zielonego Wzgórza

Ania… w Zielonej Górze!

Kto z nas nie kojarzy rudowłosej, rozmarzonej dziewczyny z Wysypy Księcia Edwarda? Chociaż ma już ponad sto lat, nie zestarzała się nic a nic, a

Opera Winna w Zielonej Górze? (WIDEO)

O powyborczym krajobrazie w Zielonej Górze – czy zmiany idą w dobrym kierunku, również te personalne? Jakie konkrety znamy dziś w kwestii przyszłości amfiteatru? Czy

Wyślij wiadomość

Wyślij wiadomość

Skip to content