“Elektryk” stawia na elektromobilność

Podpisanie umowy na dokumentację projektową
Podpisanie umowy na dokumentację projektową / Fot. powiat nowosolski
Nowosolski „Elektryk” wraca do korzeni, ale w stylu godnym XXI wieku. Już niedługo powstanie tam Branżowe Centrum Umiejętności związane z szeroko pojętą elektromobilnością. Między ulicami Kościuszki i Piłsudskiego powstanie mały i bardzo nowoczesny kampus. Powiat nowosolski podpisał właśnie dwie umowy związane z utworzeniem BCU.

Branżowe Centra Umiejętności to nowość w systemie oświaty. W założeniu będą to zaawansowane technologicznie ośrodki kształcenia, szkolenia i egzaminowania w danej dziedzinie gospodarki. Z ich oferty będą mogli korzystać uczniowie, studenci, nauczyciele, wykładowcy oraz pracownicy konkretnej branży.

Pierwszy konkurs na ich tworzenie ogłosiła we wrześniu 2022 Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji na zlecenie Ministerstwa Edukacji i Nauki. Z kolei we wrześniu 2023 o dofinansowanie projektu BCU zawnioskował powiat nowosolski wspólnie z Polską Izbą Rozwoju Elektromobilności oraz Uniwersytetem Zielonogórskim.

W styczniu 2024 powiat otrzymał pozytywną informację o zatwierdzeniu projektu do dofinasowania, które wyniesie ponad 13,7 mln zł. Wartość całego projektu to 16,3 mln zł.

Na początku lipca w nowosolskim starostwie podpisano dwie umowy związane właśnie z utworzeniem Branżowego Centrum Umiejętności w dziedzinie elektromobilności w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego „Elektryk” w Nowej Soli. Podpisy pod tymi historycznymi umowami złożyli: starosta Mariusz Stokłosa, członkini zarządu Sylwia Wojtasik oraz skarbniczka Gabriela Radziszewska.

Wykonaniem projektu przebudowy i nadbudowy segmentu D kompleksu ul. Piłsudskiego zajmie się firma MM Proj-Bud z Torunia. Wartość to 159 tys. zł. Projekt ma być gotowy maksymalnie do końca września.

Nieco ponad 3,5 mln zł to z kolei wartość umowy z firmą Wagner Factory z Ługów w gminie Otyń, która zajmie się m.in. przebudowę wejścia od ul. Staszica, wymianę nawierzchni, montaż małej architektury i wiat, instalacje elektryczne i kanalizację deszczową czy remont elementów ogrodzenia. Prace już ruszyły i potrwają maksymalnie do końca października 2024.

Branżowe Centrum Umiejętności ma powstać do końca czerwca 2025. W ramach projektu zaadaptowane zostaną pomieszczenia w budynku A przy ul. Kościuszki (przystosowanie pomieszczeń na pracownie matematyki, informatyki, fizyki i chemii), rozbudowany zostanie budynek B przy ul. Piłsudskiego (budowa dydaktycznej stacji obsługi pojazdów elektrycznych), powstanie również łącznik między budynkami „Elektryka”, a na terenie szkoły pojawi się m.in. stacja ładowania pojazdów elektrycznych, w tym jednośladów.

W pracowniach i warsztatach na tapet będą brane wszystkie obszary związane z elektromobilnością: od rysunku technicznego po budowę i eksploatację baterii i ogniw wodorowych.

Funkcjonowanie BCU miedzy 1 lipca 2025 a 30 czerwca 2026 zakłada przeprowadzenie wspólnie z PIRE i UZ kursów i szkoleń dla 75 uczniów, 30 nauczycieli i 160 osób dorosłych z zewnątrz.

Udostępnij:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Więcej artykułów

Pieniądze

Pieniądze dla samorządów na nowych zasadach

Prostsze i bardziej obiektywne finansowanie samorządów z podatków obywateli, przy jednoczesnym wzroście dochodów – to zakłada projekt nowej ustawy, która od stycznia 2025 miałaby zastąpić

Wyślij wiadomość

Wyślij wiadomość

Skip to content