Kolejne skarby historii odkryte na Spichrzowej

Archeolog Stanisław Sinkowski podczas prac archeologicznych na ulicy Spichrzowej w Gorzowie
fot. Marta Czernicka
Przebudowa ulicy Spichrzowej w Gorzowie przynosi kolejne znaleziska archeologiczne. W trakcie prac wykonawcy inwestycji wraz z pracownikami Muzeum Lubuskiego natrafili na fragmenty drewnianej średniowiecznej chałupy.

Odkryliśmy pozostałości zabudowy średniowiecznej, a mówiąc konkretniej fragmenty spalonej chaty drewnianej. Według wstępnych datowań funkcjonowała ona na przełomie XV i XVI wieku – potwierdził Stanisław Sinkowski, archeolog z Muzeum Lubuskiego w Gorzowie. W kategorii archeologicznej to bardzo ciekawy przypadek. Jeśli chodzi o murowane budowle z tamtych lat trochę wiedzy już mamy, natomiast drewniane obiekty na terenie miasta jeszcze nie zostały odkryte.

Wśród wydzielonych obiektów zabytkowych odnaleziono również kilka monet średniowiecznych. Dzięki wolontariuszom ze Stowarzyszeniu Eksploracyjno – Historycznego  „Warta” i wykrywaczom metalu udało się znaleźć 500-letnie, srebrne monety. Pochodzą z mennicy frankfurckiej. Po oczyszczeniu i konserwacji trafią do zbiorów muzeum w Gorzowie – przekazał Paweł Kazimierczak, archeolog-numizmatyk z gorzowskiego muzeum.

Archeolodzy są przekonani, że to nie jest ostatnie odkrycie na terenie tej inwestycji. Zapewnili jednak, że dobra współpraca z wykonawcą prac powinna ograniczyć do minimum ewentualne opóźnienia w remoncie tej ważnej ulicy.

Udostępnij:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Więcej artykułów

Pieniądze

Pieniądze dla samorządów na nowych zasadach

Prostsze i bardziej obiektywne finansowanie samorządów z podatków obywateli, przy jednoczesnym wzroście dochodów – to zakłada projekt nowej ustawy, która od stycznia 2025 miałaby zastąpić

Wyślij wiadomość

Wyślij wiadomość

Skip to content