O zmianach, jakie zaszły w pomocy społecznej i o tym, jak usługi społeczne zmieniają się na przestrzeni lat dzięki funduszom europejskim Zobaczcie nowy film promujący ideę członkostwa lubuskiego w Unii Europejskiej z cyklu Fundusze Warte Zachodu – 20 lat Polski w Unii Europejskiej.
Zaglądamy do Świebodzina. Tamtejszy Ośrodek Pomocy Społecznej prężnie korzysta ze środków europejskich. Zrealizował już kilka projektów, m.in. dla seniorów i dla dzieci. – Kiedyś klienci pomocy społecznej byli bardziej bierni, pytali tylko o zasiłki i świadczenia. Dzisiaj przysposabiamy ich do pracy, życia i aktywizujemy – mówią nam pracownicy. Unia Europejska zmienia także podejście do usług społecznych. Nową ideą są Centra Usług Społecznych, czyli punkty pomocy dla wszystkich mieszkańców, nie tylko petentów pomocy społecznej.
-W ramach nowego cyklu przybliżamy, tłumaczymy i upowszechniamy wiedzę o tym, jak czerpać środki europejskie. Już wcześniej w ramach takiego urzędu otwartego zrobiliśmy objazd po miastach i gminach regionu, podczas tego tripu rozmawialiśmy z samorządowcami, jakie są oczekiwania i marzenia mieszkańców. Unia Europejska pomaga je spełniać już blisko 20 lat. Zmienia nasze najbliższe otoczenie, ale także nasz sposób myślenia o wspólnocie – podkreśla Marszałek Województwa Lubuskiego Marcin Jabłoński.
W ramach cyklu programów rozmawiamy także z ekspertami w studiu. Doradzimy, na co mogą liczyć beneficjenci w nowej perspektywie finansowej w ramach programu Fundusze Europejskie dla Lubuskiego 2021-2027. Dowiecie się o aktualnych naborach i puli środków na realizację projektów.
Do końca roku na antenie LCI zaprezentujemy filmy dotyczące zmian, jakie zaszły w regionie lubuskim i w naszej świadomości dzięki członkostwu we Wspólnocie oraz wyemitujemy audycje z udziałem ekspertów w studiu.