Absolwenci kierunków medycznych odebrali symbole zawodowe (ZDJĘCIA)

Uroczyste wręczenie symboli zawodowych absolwentom kierunków medycznych
Uroczyste wręczenie symboli zawodowych absolwentom kierunków medycznych (fot. Marta Czernicka)
10 lipca 2024 roku w Akademii im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wielkopolskim odbyła się uroczystość wręczenia symboli zawodowych absolwentom kierunków pielęgniarstwa i ratownictwa medycznego. Wydarzenie zgromadziło absolwentów, kadrę akademicką, przedstawicieli władz lokalnych oraz rodziny i przyjaciół przyszłych medyków.

Kierunek pielęgniarstwa na Wydziale Turystyki i Nauki o Zdrowiu Akademii im. Jakuba z Paradyża został utworzony w 2020 roku. Pierwsze “czepkowanie” odbyło się 12 lipca 2023 roku, symbole zawodowe odebrało wtedy 57 absolwentów pielęgniarstwa, w tym roku czepki odebrało 23 absolwentów i absolwentek. Działalność kierunku była możliwa dzięki wsparciu finansowemu Samorządu Województwa Lubuskiego, który przekazał łącznie 4.200.000 zł na utworzenie kierunku i dofinansowanie wynagrodzeń pracowników.

Sebastian Ciemnoczołowski, Wicemarszałek Województwa Lubuskiego, podkreślił znaczenie wsparcia dla deficytowych zawodów:

 “Dzisiaj mamy ważne święto, nie tylko dla absolwentów pielęgniarstwa, ale także ratownictwa medycznego. Te zawody są deficytowymi, szczególnie zawód pielęgniarki. Województwo Lubuskie od 2020 roku angażowało się i angażuje się w utworzenie tego kierunku. W pierwszym roku przekazaliśmy milion złotych, a w następnych latach 800 tysięcy. To jest w sumie 4,2 miliona złotych, dlatego że szczególnie po pandemii zdaliśmy sobie sprawę, jak bardzo istotny jest to zawód, który stał na pierwszej linii frontu w tej wojnie współczesnej z pandemią.”

Kierunek ratownictwa medycznego został utworzony w 2021 roku. Obecnie trwa proces obron prac dyplomowych, do którego przystąpiło 30 studentów.

-Przede wszystkim ta świadomość że będziemy odpowiedzialni za życie drugiego człowieka, sprawia że chcemy być jak najlepiej przygotowani do tego, żeby pomóc drugiemu człowiekowi. Tak naprawdę ratownik medyczny odpowiada za wszystkie sfery medycyny, musimy znać się po trochu na każdej rzeczy, od porodu po kardiologię i jeszcze wiele innych dziedzin medycyny – mówił tegoroczny absolwent ratownictwa medycznego Maciej Krawczyk.

Rektor Akademii, prof. Elżbieta Skorupska-Raczyńska, zwróciła uwagę na wysoki poziom kadry i infrastruktury uczelni:

“Sprzęt jest bardzo drogi, wyposażenie jest bardzo drogie. To, co jest potrzebne studentom do ćwiczeń, to są wydatki codzienne, które liczy się nie w setkach, nie w tysiącach, a w dziesiątkach tysięcy złotych. Mamy to zapewnione i wpisane w budżecie. Mamy pracownie dla pielęgniarstwa i ratownictwa, które wypełniają wymogi i oczekiwania studentów. Naszym celem jest budowa centrum symulacji medycznej. Jesteśmy gotowi, żeby w ciągu roku, półtora roku wybudować takie centrum, które będzie miało charakter szpitala uniwersyteckiego.”

Uroczystość zakończyła się wręczeniem symboli zawodowych, które stanowią nie tylko ukoronowanie lat nauki, ale także symbolizują gotowość absolwentów do podjęcia odpowiedzialnych zadań w ochronie zdrowia.

Zdjęcia: Marta Czernicka

Udostępnij:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Więcej artykułów

Pieniądze

Pieniądze dla samorządów na nowych zasadach

Prostsze i bardziej obiektywne finansowanie samorządów z podatków obywateli, przy jednoczesnym wzroście dochodów – to zakłada projekt nowej ustawy, która od stycznia 2025 miałaby zastąpić

Wyślij wiadomość

Wyślij wiadomość

Skip to content