W czwartek, 17 lipca 2024, dyrektor Robert Czechowski oraz dyrektor i reżyser Reinhart Drogla uścisnęli dłonie, oficjalnie przypieczętowując porozumienie o artystycznej współpracy.
Lubuski Teatr w Zielonej Górze wraz z Teatrem Piccolo z Cottbus rozpoczną realizację wspólnych projektów. Pierwszym, będzie spektakl „Wiatr, wiatr”. Dedykowany jest tym naj-najmłodszym, bo już nawet półtorarocznym widzom zielonogórskiego teatru, którzy zobaczą go już w listopadzie. „Wind, Wind”, bo tak brzmi nazwa oryginalnej wersji, jest przedstawieniem bez słów, uruchamiającym fantazję dzieci.
Sama nazwa spektaklu, jak i już wystawianego w LT „Przy Przy”, ma przypominać dziecięcą mowę i brzmieć dla maluchów przyjaźnie i zachęcająco.
W Lubuskim Teatrze od lat tworzono przedstawienia dla młodszych i najmłodszych widzów. Jednak, nie bez koszery, współpraca z Cottbus została nawiązana właśnie teraz, a jej katalizatorem było powstanie w Zielonej Górze sceny teatru lalek z prawdziwego zdarzenia.
Dyrektor Piccolo Theater, odwiedzając nowo powstały budynek stwierdził, że — byłoby grzechem, gdybyście nie skorzystali z naszego doświadczenia – będzie to świetna okazja, żeby wzajemnie dużo się od siebie nauczyć.
— Będziemy zacieśniając tą przyjaźń między oboma narodami, zapożyczać od siebie najciekawsze pomysły — mówił Robert Czechowski. Zdradził również, że chce pielęgnować relacje z innymi narodami — naszymi przyjaciółmi — jak z Ukraińcami czy Czechami.
Teatr Piccolo, z ponad trzydziestoletnim doświadczeniem w tworzeniu spektakli dla dzieci i młodzieży, może się poszczycić bogatą ofertą edukacyjną i warsztatową. Dodatkowo, daje młodym widzom możliwość aktywnego udziału w swoich artystycznych projektach.
Pomysłodawcami nawiązywania kontaktów i pielęgnowania przyjaźni polsko-niemieckiej poprzez teatr byli Barbara Krzeszewska-Zmyślony oraz Czesław Fiedorowicz. Choć, jak mówił dyrektor Czechowski — najpiękniejsze kontakty to te zwykłe, po prostu międzyludzkie. Potwierdzeniem tych słów było niezwykle serdeczne powitanie obu dyrektorów.