W dniach 15-27 lipca 2024 roku, Teatr im. Juliusza Osterwy w Gorzowie Wielkopolskim stał się miejscem wyjątkowej przygody dla młodych miłośników teatru. Półkolonie „Lato w teatrze” zgromadziły dzieci w wieku 8-12 lat, które wzięły udział w kreatywnych warsztatach teatralnych pod hasłem „Mój skarb”. Zajęcia, prowadzone przez doświadczonych instruktorów, pozwoliły uczestnikom na twórcze eksperymenty i odkrywanie, czym jest skarb oraz jakie formy może przybrać.
Kreatywna Przygoda z Teatrem
Podczas dwutygodniowej teatralnej podróży młodzi uczestnicy mieli okazję stworzyć własną definicję skarbu, wyrażając ją poprzez ruch, obraz, słowo i dźwięk. Warsztaty prowadzone przez doświadczonych instruktorów: Bartosza Bandurę, Kamilę Pietrzak-Polakiewicz, Agnieszkę Kowalską-Kucharczyk i Sylwię Radziwanowską, przyniosły wiele emocji, radości i twórczych poszukiwań. Koordynatorką projektu była Magdalena Bożek.
Program Warsztatów
W ramach warsztatów aktorskich, muzycznych, tanecznych i plastycznych dzieci łączyły słowo z obrazem, dźwięk z ruchem oraz słowo z dźwiękiem, tworząc teatralny świat pełen dziecięcych skarbów – skrywanych i odkrywanych tajemnic. Efektem końcowym będzie poetycki spektakl pod tytułem „Mój skarb”, który zostanie zaprezentowany 26 lipca o godzinie 13:00 na Dużej Scenie Teatru im. J. Osterwy.
Program „Lato w teatrze”
„Lato w teatrze” to ogólnopolski program wspierający samorządowe instytucje kultury i organizacje pozarządowe w tworzeniu młodym ludziom okazji do doświadczania teatru. Organizowany przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego, program ma na celu rozwijanie kompetencji społecznych dzieci i młodzieży oraz pokazanie, że teatr jest miejscem dla każdego. W aktualnej 17. edycji programu dofinansowanie otrzymało 35 ośrodków z całej Polski.
Teatr jako Forma Spotkania
Program „Lato w teatrze” bazuje na idei teatru jako formy spotkania. Projekty realizowane w ramach programu mają na celu podmiotowe traktowanie młodych ludzi, dbanie o przebieg procesu grupowego oraz zapewnienie dobrej zabawy. W tegorocznej edycji 24 projekty były realizowane w miejscowościach do 20 tysięcy mieszkańców, co pozwoliło na szerokie dotarcie do młodych pasjonatów teatru w różnych zakątkach Polski.