Niespodziewane odkrycie w kościele w Gołaszynie

Fot. LWKZ
Fot. LWKZ
W zasadzie do podobnych informacji możemy się już przyzwyczaić. Na dobrą sprawę przy niemal każdym remoncie lubuskich świątyń na badaczy czekają niespodzianki. Tym razem w kościele w Gołaszynie znaleziono gotyckie freski.

W kościele tym prowadzone są prace konserwatorskie przy późnobarokowym ołtarzu głównym  z obrazem z przedstawieniem patrona świątyni –  św. Marcina. Przedstawienie to powstało w 1724 r. i jest dziełem wrocławskiego malarza Johanna Jacoba mł. Eybelwiesera (Eÿbelwissera). Po demontażu nastawy ołtarzowej przeprowadzone zostały badania konserwatorskie znajdującej się za nim ściany. Na zamknięciu prezbiterium, na prawo od ołtarza głównego, konserwatorzy pod wieloma warstwami pobiał natrafili na całkiem dobrze zachowaną gotycką dekorację figuralną przedstawiającą świętą niewiastę w koronie na głowie otoczonej nimbem.

Niestety niewielki rozmiar wykonanej odkrywki nie pozwala na rozstrzygnięcie, jaka to dokładnie postać.  Odkrywki z przedstawieniem zostaną zabezpieczone i pozostaną odsłonięte, jako tzw. świadkowie. W przyszłości, jeśli środki finansowe na to pozwolą, po przeprowadzeniu dalszych badań konserwatorskich, będzie możliwość odsłonięcia dekoracji malarskich w kościele.

Świątynia w Gołaszynie pojawia się w źródłach po raz pierwszy w 1295, lecz obecny obiekt powstał w pocz. XIV w., przesklepiony w XVI w., w 1883 powiększony o kruchtę, remontowany w 80. latach XX w. Wieża, w górnej kondygnacji z 1883, ma hełm ostrosłupowy. Zachowało się wyposażenie barokowe, a późnogotycki ołtarz Mistrza ołtarza z Gościszowic, przeniesiony został do kościoła w Nowym Miasteczku.   

Źródło: Kamila Domagalska (LWKZ)

Udostępnij:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Więcej artykułów

Wyślij wiadomość

Wyślij wiadomość

Skip to content