Wszystko to, czego zechcą mieszkańcy – tak prezydent Zielonej Góry zapowiada budżet obywatelski na przyszły rok. Jakie zmiany szykuje miasto?
Nie będzie kwoty minimalnej, pojawią się projekty miękkie, społeczne, a obszar miasta podzielono na 5 części w celu poprawy rozłożenia środków. Zaplanowana kwota wynosi 9 mln zł. Pierwszy raz budżet uwzględni zadania społeczne. Te mogą obejmować projekty takie jak nawet potańcówki czy spacery przyrodnicze.
W związku z brakiem kwoty minimalnej, mogą pojawić się również propozycje małych zadań. Do budżetu mogą trafić na przykład ławki czy lampy uliczne. – Wszystko zależy od mieszkańców – mówi prezydent Marcin Pabierowski. Z nowości, mamy też ukłon w stronę osób, które mniej chętnie korzystają z technologii. Tym razem będą miały możliwość głosowania stacjonarnie.
Zgłaszanie projektów do budżetu obywatelskiego ruszy 2 września. Zakończy się 15 września. Głosownie odbędzie się w dniach od 21 października do 3 listopada. Wyniki głosowania zostaną ogłoszone 10 listopada. Każdy mieszkaniec miasta będzie miał do oddania cztery głosy. Dwa na zadania inwestycyjne i dwa na zadania miękkie, społeczne.
Więcej szczegółów można znaleźć w Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Miasta Zielona Góra.