Krajowy Plan Odbudowy to szansa dla przedsiębiorców, instytucji publicznych, samorządów, szpitali. Trwają nabory, warto zatem sięgnąć po informacje, na jakie cele można przeznaczyć dofinansowanie. -Myśleliśmy, że to samorządy województw będą pośrednikiem, który to ułatwi, usprawni i przyspieszy. Okazało się, że tego czasu jest za mało, bo kilka lat straciliśmy przez rząd PiS. Większość tych działań przechodzi przez instytucje centralne. Przygotowaliśmy się na to i powołaliśmy specjalną jednostkę, która śledzi co dzieje się z programem – przypomina marszałek województwa lubuskiego Marcin Jabłoński.
Krajowy Plan Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO) to plan, który wzmocni polską gospodarkę oraz sprawi, że będzie ona łatwiej znosić różne kryzysy. Składa się z 57 inwestycji i 54 reform.
Otrzymamy prawie 60 mld euro (ok. 268 mld złotych), w tym 25,27 mld euro (113,28 mld zł) w postaci dotacji i 34,54 mld euro (154,81 mld zł) w formie preferencyjnych pożyczek.
Zgodnie z celami Unii Europejskiej znaczną część budżetu przeznaczymy na cele klimatyczne (44,96%) oraz na transformację cyfrową (21,28%).
Pieniądze z KPO pomogą nam szybciej osiągnąć wyznaczone cele. Dzięki nim zrealizujemy nowe inwestycje, przyśpieszymy wzrost gospodarczy oraz zwiększymy zatrudnienie – czytamy na oficjalnej stronie programu.
– Myśleliśmy, że to samorządy województw będą pośrednikiem, który to ułatwi, usprawni i przyspieszy. Okazało się, że tego czasu jest za mało, bo kilka lat straciliśmy przez rząd PiS. Większość tych działań przechodzi przez instytucje centralne. Przygotowaliśmy się na to i powołaliśmy specjalną jednostkę, która śledzi co dzieje się z programem. Działa ona, by przekazywać informacje o tych środkach Lubuszanom. Nasze dwa punkty informacji o funduszach unijnych otrzymały zadanie, by informować mieszkańców o konkursach w ramach KPO. Zachęcamy do kontaktu przedsiębiorców, samorządy, organizacje pozarządowe. Teraz trwają nabory związane z powstawaniem żłobków i przedszkoli. W najbliższym czasie będą pieniądze dla szpitali powiatowych. Zachęcamy do kontaktu z naszymi specjalistami – mówi marszałek województwa lubuskiego Marcin Jabłoński.
- Główny Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich w Zielonej Górze
- Bolesława Chrobrego 1
- 65-043 Zielona Góra
tel.:
68 4565 454,
68 4565 480,
68 4565 488,
68 4565 499,
68 4565 535
e-mail: pife.zielonagora@lubuskie.pl
Lokalny Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich w Gorzowie Wielkopolskim
Władysława Sikorskiego 107
66-400 Gorzów Wielkopolski
tel.:
95 7390 377,
95 7390 378,
95 7390 386,
501 945 735
e-mail: pife.gorzow@lubuskie.pl
Komu pomoże KPO?
Przedsiębiorcom
Instytucjom publicznym
Innym podmiotom społeczno-gospodarczym
Jak KPO wesprze regiony? – Zapewnimy także działania na rzecz spójności terytorialnej. Polega ona na dążeniu do tego, żeby każdy region miał takie same szanse na rozwój i równy dostęp do usług, niezależnie od tego, z jakimi problemami się zmaga. Pieniądze unijne wesprą na przykład regiony z trudnościami naturalnymi czy demograficznymi (obszary o małej gęstości zaludnienia, górskie) oraz słabiej rozwinięte – czytamy w oficjalnym komunikacie o celach programu.
W zależności od potrzeb działania skierowane są do:
obszarów wiejskich,
miast,
miejsc, które szczególnie odczuły skutki pandemii.
W co zostaną zainwestowane pieniądze?
W rozwój gospodarki
W innowacje
W środowisko
W cyfryzację
W edukację
W zdrowie
Więcej na stronie:
O Krajowym Planie Odbudowy jest mowa w końcówce programu Region Północ. Zapraszamy.