Jubileuszowe Lubuskie Święto Plonów (STUDIO PLENEROWE LCI)

Dożynki wojewódzkie
Dożynki wojewódzkie odbyły się w tym roku w gminie Dąbie. Fot. Katarzyna Jach
– Szanujemy trud i owoce pracy rolników. Niech żyje lubuska wieś, niech żyją lubuscy rolnicy! – mówił marszałek Marcin Jabłoński w czasie XXV Lubuskiego Święta Plonów – wojewódzkich dożynek. Miejscem wydarzenia, które jest symbolicznym podziękowaniem rolnikom za całoroczny trud, był tym razem Łagów w gminie Dąbie w powiecie krośnieńskim. W sobotę 31 sierpnia 2024 r. wieś zgromadziła wielu Lubuszan związanych w różny sposób z rolnictwem – producentów regionalnych wyrobów, członków Kół Gospodyń Wiejskich czy organizacji rolniczych.

Podczas Lubuskiego Święta Plonów Lubuskie Centrum Informacyjne prowadziło cykl rozmów plenerowych z gośćmi wydarzenia. Pierwszym gościem był marszałek województwa lubuskiego Marcin Jabłoński.

Więcej rozmów z soboty na profilu Lubuskiego Centrum Informacyjnego na Facebooku.

– Rolnicy swoją codzienną pracą zasługują na to, abyśmy przypominali im co najmniej raz w roku, że w sposób szczególny chcemy im wyrazić szacunek za ich ciężką pracę, za to, że zapewniają nam bezpieczeństwo żywnościowe, za to, że są tym środowiskiem, który łączy nas z tradycją, z historią, z przywiązaniem do pewnych wartości – mówił marszałek województwa lubuskiego Marcin Jabłoński, Gospodarz Lubuskiego Święta Plonów. – Mamy do czynienia z globalizacją, z coraz większą konkurencją, z różnego rodzaju trudami geopolitycznymi, z innymi zmianami w środowisku, w klimacie. To są rzeczy, które wymagają od państwa jeszcze większego wysiłku i determinacji, ale przecież praca rolników to też pewna filozofia życia, to pasja i misja i niezwykle istotna społeczna rola, za którą raz jeszcze serdecznie wszystkim państwu chcę podziękować – dodał marszałek.

Rolnictwo Lubuskiego to nowoczesność i szacunek dla tradycji

W czasie, gdy Lubuskie Święto Plonów jest obchodzone już po raz dwudziesty piąty, przypadają dwie inne ważne rocznice – 25-lecie Polski w NATO i 20-lecie przystąpienia do Unii Europejskiej. – Wszystkim lubuskim, polskim rolnikom chcemy podziękować za to, że mądrze i skutecznie wykorzystali szanse, jakie tkwią w tym, że Polska jest członkiem tej nowoczesnej rodziny cywilizowanych państw. Na lubuskich polach widać nowoczesne maszyny. Mamy do czynienia z nowoczesnymi technologiami upraw, nowymi produktami, z nowoczesnym podejściem i budowaną przez państwa w mądry sposób zdolnością do konkurowania na coraz trudniejszym rynku. Staramy się was wspierać. Samorząd województwa ma różnego rodzaju możliwości – one też wynikają z członkostwa Polski w Unii Europejskiej, ze środków unijnych, z których korzystamy, z możliwości wspierania tego wszystkiego, co się wiąże z ochroną środowiska, z przeciwdziałaniem negatywnym zmianom w klimacie. To też środki, które przeznaczone są wprost na obszary wiejskie, dla rolników, by pomagać państwu popularyzować, wprowadzać na rynek i sprzedawać wasze produkty – przypomniał marszałek Marcin Jabłoński.

Wsparcie lubuskiego rolnictwa ma też formę instytucjonalną – taką funkcję pełni Lubuskie Centrum Produktu Regionalnego, dzięki któremu rolnicy mogą promować swoje produkty w różnych częściach kraju, Europy i świata.

Marszałek województwa złożył też rolnikom życzenia z okazji Lubuskiego Święta Plonów: – Chcemy państwu dzisiaj gorąco podziękować i wyrazić nadzieję, że ten dzień będzie chwilą wytchnienia od ciężkiej pracy. W trakcie rozmów, podziwiania wieńców, delektowania się produktami będziemy mieli okazję porozmawiać o przyszłości lubuskiego rolnictwa, bo myślenie o przyszłości, odpowiedzialność za przyszłość lubuskiego rolnictwa, to też dowód na to, że w poważny sposób traktujemy to wszystko, co wiąże się z lubuskimi rolnikami i rolnictwem. To też dowód na to, że szanujemy wasz trud i owoce waszej pracy. Wszystkim państwu składam serdeczne gratulacje i najlepsze życzenia. Niech żyje lubuska wieś, niech żyją lubuscy rolnicy, niech żyje Ziemia Lubuska!

Udział w wojewódzkich dożynkach wzięli również wicemarszałkowie województwa Sebastian Ciemnoczołowski i Grzegorz Potęga, członek Zarządu Wojwódzwa Lubuskiego Zbigniew Kołodziej, przewodnicząca Sejmiku Województwa Lubuskiego Anna Synowiec, wojewoda lubuski Marek Cebula, wiceprzewodniczący Sejmiku Anna Chinalska i Edward Fedko, radni Województwa Lubuskiego – Tomasz Siemiński i Leszek Turczyniak, posłanka na Sejm RP Maja Nowak, poseł na Sejm RP Stanisław Tomczyszyn, senator Mirosław Różański oraz lubuski kurator oświaty Mariusz Biniewski.

Mszę św. polową w intencji rolników koncelebrował ks. biskup diecezji zielonogórsko-gorzowskiej Tadeusz Lityński.

Oprawę muzyczną zapewniła Nowosolska Orkiestra Dęta. Obrzęd dożynkowy „Jak to z tym chlebem bywało” wykonały dzieci z zespołu Fantazja (GDK).

Dzielenie się chlebem jest oznaką wspólnoty

– Witam serdecznie wszystkich na 25. dożynkach województwa lubuskiego, które po raz pierwszy odbywają się w gminie Dąbie, w miejscowości Łagów, w powiecie krośnieńskim. Jest mi niezmiernie miło gościć państwa jako współgospodarz tego spotkania. Chciałbym podziękować organizatorom, czyli władzom samorządowym gminy i powiatu za zaangażowanie i przygotowanie dożynek wojewódzkich. Chciałbym też życzyć państwu wspaniałych wrażeń z dzisiejszego święta – dodał członek Zarządu Województwa Lubuskiego Zbigniew Kołodziej.

Uczestników Lubuskiego Święta Plonów powitali również współgospodarze imprezy z gminy i powiatu – Anna Januszkiewicz, starosta powiatu krośnieńskiego i Bogusław Zaraza, wójt gminy Dąbie.

– Dzisiaj wspólnie możemy oddawać hołd tradycji, ale też oglądać przepiękne dzieła rąk ludzkich. Za chwilę podzielimy się chlebem. Niech ten symboliczny gest będzie wyrazem jedności mówiącej o tym, że tutaj, w Lubuskiem, jesteśmy wspólnotą samorządową, a w niej jest siła – powiedziała starosta powiatu krośnieńskiego.

– Z tej miejscowości, z tych mieszkańców, jestem dumny. Bardzo dumny z powodu pracy, trudu włożonego w przygotowanie tego wydarzenia. Jestem też dumny z mieszkańców gminy Dąbie za pomoc i wsparcie – mówił wójt gminy Dąbie.

Dożynkowy bochen chleba, którym podzielili się uczestnicy święta plonów, przynieśli starostowie dożynek – Anna Rutkowska-Walczak i Bartosz Dominikowski, rolnicy z wieloletnim doświadczeniem. Przekazali go najpierw w ręce gospodarza wydarzenia, marszałka Marcina Jabłońskiego. – Pragnę zapewnić w imieniu własnym, Zarządu Województwa Lubuskiego, Sejmiku Województwa, że zrobimy wszystko, aby tego chleba nikomu nigdy nie zabrakło i będziemy dzielić go sprawiedliwie – powiedział marszałek województwa.

Rolnicy znów sprostali wyzwaniom w swojej pracy

Wojewoda lubuski Marek Cebula przyznał, że miniony rok był kolejnym, który mocno doświadczył rolników – najpierw przymrozkami, potem suszami i gradobiciami, ale mimo wszystko dożynki są przeżywane w radosnej atmosferze. – Mam nadzieję, że dzisiaj będziemy mogli przeżywać czas radości, cieszyć się plonami, które goszczą na naszych lubuskich stołach. Mam też nadzieję, że jako rząd Rzeczypospolitej Polskiej będziemy mogli wspomagać polskich rolników tak jak dotychczas i kolejne spotkania będą niosły dobre owoce na przyszłość. Życzę udanych dożynek.

– Mimo niesprzyjających warunków i plonów o kilka do kilkunastu procent niższych od średniej wieloletniej ceny naszych produktów pozostawiają wiele do życzenia. Jako polscy rolnicy odpowiedzialni za bezpieczeństwo żywnościowe naszego kraju, pomimo wielu trudności produkujemy i będziemy produkować bezpieczną, smaczną i zdrową żywność, która jest ceniona na całym świecie. Drodzy rolnicy, bardzo dziękuję za ciężką pracę, zaangażowanie i miłość do pracy, którą wykonujecie – dodał prezes Lubuskiej Izby Rolniczej Andrzej Kałek.

Poseł na Sejm RP Stanisław Tomczyszyn przypomniał o działalności Lubuskiego Zespołu Parlamentarnego, który zajmuje się m.in. sprawami rolników oraz o współpracy z rządem i jego przedstawicielami w terenie. – Myślę, że dla rolników ważne jest to, że po protestach, które odbyły się w naszym kraju i Europie, zlikwidowano wiele przepisów Zielonego Ładu. Na zaproszenie prezesa Lubuskiej Izby Rolniczej na Ziemi Lubuskiej był obecny minister rolnictwa Czesław Siekierski. Było również spotkanie, w którym uczestniczył także pan wojewoda. O problemach dyskutuje się w sposób rzeczywisty i stara się je rozwiązywać – mówił poseł.

Nagrody za najlepsze wieńce dożynkowe i promocję regionalnych produktów

Lubuskie Święto Plonów było okazją do nagrodzenia sołectw, które wyjątkowo starannie przygotowały dożynkowe wieńce. Wyłoniono laureatów w dwóch kategoriach:

  • w kategorii „wieniec tradycyjny”

I miejsce – Nowa Jabłonna (gmina Niegosławice, powiat żagański)

II miejsce – Krzemów (gmina Krzeszyce, powiat sulęciński)

III miejsce – Czarnowo (gmina Krosno Odrzańskie, powiat krośnieński)

Zwycięzca tej kategorii będzie reprezentował województwo lubuskie na Dożynkach Prezydenckich w Spale.

  • w kategorii „wieniec współczesny”

I miejsce – Mesze (gmina Kolsko, powiat nowosolski)

II miejsce – Maszewo (gmina Krosno Odrzańskie, powiat krośnieński)

III miejsce – Letnica (gmina Świdnica, powiat zielonogórski)

Swoje wyróżnienia – tytuły Ambasadora LCPR – przyznało też Lubuskie Centrum Produktu Regionalnego. Nagrodzono nimi:

  • Marszałka województwa lubuskiego Marcina Jabłońskiego
  • Annę Anklewicz – szefową kuchni w restauracji hotelu „Naodrzański Dwór”, finalistkę programu „Hell’s Kitchen”
  • Wandę i Czesława Towpików – producentów olejów z Mycielina
  • Magdalenę Pętlewską i Jarosława Szlachetko – właścicieli firmy Salcum Fixum

Po części oficjalnej przyszła kolej na występy zespołów śpiewaczych, które rozpoczęły się od koncertu Lubuskiego Zespołu Pieśni i Tańca działającego przy Regionalnym Centrum Animacji Kultury w Zielonej Górze. Na scenie zagościły również „Magdalenki” ze Szprotawy, Gubińskie Łużyczanki czy zespół „Osoria” ze Szczańca, a gwiazdą wieczoru był Felicjan Andrzejczak.

Udostępnij:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Więcej artykułów

Wyślij wiadomość

Wyślij wiadomość

Skip to content