Przy okazji przebudowy ulic w centrum Gorzowa Wlkp. archeolodzy Muzeum Lubuskiego na czele ze 𝐒𝐭𝐚𝐧𝐢𝐬ł𝐚𝐰𝐞𝐦 𝐒𝐢𝐧𝐤𝐨𝐰𝐬𝐤𝐢𝐦 odkryli relikty 𝐁𝐫𝐚𝐦𝐲 𝐌𝐨𝐬𝐭𝐨𝐰𝐞𝐣 – trzeciej bramy miejskiej, wkomponowanej niegdyś w średniowieczne mury miejskie.
Przypomnijmy. W czerwcu zostały odkryte relikty dawnej zabudowy przedwojennych kamienic oraz fragmenty ceramiki naczyniowe. Natomiast w lipcu odkryto fragment średniowiecznej, spalonej chałupy z przełomu XV i XVI wieku.
Spółka Gorzowskie Inwestycje Miejskie podała, że teraz podczas prac ziemnych doszło do kolejnych odkryć archeologicznych w rejonie skrzyżowania z ul. Mostową.
Jak się okazało, zostały odkryte pozostałości po Bramie Mostowej, która pochodzi prawdopodobnie z przełomu XV i XVI wieku. Brama Mostowa była jednym z trzech wjazdów do miasta, które w średniowieczu otaczały mury miejskie. Oprócz Bramy Mostowej od południa, była jeszcze Brama Santocka od wschodu i Brama Młyńska od zachodu.
Stanisław Sinkowski, pełniący nadzór archeologiczny na przebudowywanej ul. Spichrzowej, pokazuje pozostałości po Bramie Mostowej. To kolejne spodziewane odkrycie archeologiczne, które odsłania przed nami historię Gorzowa – informuje spółka Gorzowskie Inwestycje Miejskie.