Zwierzyn doczekał się nowo wyremontowanej i rozbudowanej szkoły. Dlatego to właśnie tam odbyła się Wojewódzka Inauguracja Roku Szkolnego 2024/2025. Największym wyzwaniem dla kadry i uczniów lubuskich szkół jest zmiana podstawy programowej, ale także zmiana mentalności pracowników oświaty.
Jolanta Krzywicka, dyrektorka Zespołu Placówek Oświatowych w Zwierzynie nie kryła wzruszenia. -Cieszę się z otwarcia nowo wyremontowanej i rozbudowanej szkoły. Cieszę się, że nie musiałam mówić na uroczystości, że klasy 1-3 zaczynają nowy rok szkolny w innych, starych budynkach. Piękne jest to, że jesteśmy wszyscy razem i nie musimy się dzielić – mówi nam dyrektorka i dodaje, że w starym obiekcie były problemy z ułożeniem planu, nauczyciele musieli się przemieszczać do oddalonych o 2 km budynkach klas 1-3. Wspólne apele i uroczystości szkolne były trudne do zorganizowania. -Teraz cała społeczność naszej szkoły może się wspólnie spotkać – dodaje z nadzieją.
Odbudować prestiż nauczyciela
Mariusz Biniewski, lubuski kurator oświaty nie kryje, że przed lubuską oświatą nie lada wyzwanie. – Od 27 lat jestem w zawodzie nauczyciela i mam wrażenie, że jesteśmy w stanie permanentnej reformy. Zmiany mają charakter ewolucyjny, a z odpowiednim wsparciem ministerstwa i kuratoriów w kraju te zmiany przejdą bezboleśnie. Potrzebujemy czasu, to musi być proces, aby odbudować prestiż zawodu nauczyciela. My jako nauczyciele doświadczyliśmy pogardy z różnych środowisk. Odbudowa tego prestiżu musi opierać się na fachowości i na zaufaniu kompetencyjnym.
Anna Synowiec, przewodnicząca Sejmiku Województwa Lubuskiego podkreśla, że młodzi to nasza przyszłość. – Dlatego duże nakłady finansowe są kierowane na ich potrzeby. Województwo mocno wspiera ich indywidualne talenty i do wielu lat funduje stypendia. Są to stypendia naukowe, artystyczne czy sportowe. Rozumiem, że studenci chcą studiować poza granicami lubuskiego, ale chcemy żeby wracali. Chcemy stwarzać warunki do rozwoju i dobrze by było, żeby to czego nauczą się w świecie przywozili do nas.
Wszystko zaczyna się w szkole
Wszystko zaczyna się od edukacji – mówił Marek Cebula, wojewoda lubuski. Nasi przodkowie walczyli o to, żebyśmy mogli się edukować. Dzisiaj mamy wiele osób z wyższym wykształceniem. Wyedukowany naród to naród świadomy, który będzie korzystał z wolności i demokracji. Najważniejsze wyzwanie przed nami, abyśmy budowali społeczeństwo obywatelskie. Młodzi muszą wiedzieć, że ich głos ma znaczenie wżyciu publicznym. Każde zmiany dokonywane przez resort edukacji są konsultowane. Zapraszamy dzieci i młodzież do dialogu, my też już organizowaliśmy w województwie okrągły stół oświatowy. Wszystko po to, żeby rozmawiać z młodzieżą, żeby to oni zwrócili naszą uwagę jakich rozwiązań potrzebuje nowoczesna szkoła. Dialog potrzebny jest również z rodzicami, to oni mają główną rolę w wychowaniu. Z pedagogami, uczniami i rodzicami chcemy wypracować takie rozwiązania, które pozwolą nam edukować nowocześnie.