Okres wakacyjny jest intensywnym czasem pracy dla służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo. Rezultaty ich wysiłków odzwierciedlają statystyki drogowe Wojewódzkiej Policji w Gorzowie Wlkp. oraz Komendy Głównej Policji. Czy tegoroczne wakacje były bezpieczniejsze od ubiegłorocznych?
Lubuscy policjanci od początku wakacji prowadzili wzmożone kontrole trzeźwości, przeprowadzając ich prawie o 11 tys. więcej niż w ubiegłym roku. Udaremnili dalszą jazdę aż 500 kierowcom. Liczba ta, choć niepokojąca, pokazuje skuteczność działań, które mogły zapobiec tragediom na drogach. Liczba kolizji spowodowanych przez nietrzeźwych kierowców spadła aż o 1/3.
Większe poczucie bezpieczeństwa daje również statystyka kolizji drogowych ogółem, których podczas miesięcy letnich było o 100 mniej niż w 2023 roku. Nie można jednak zapominać o przekraczaniu przez kierowców prędkości. Blisko 100 kierowców, czyli o 23 więcej niż w zeszłym roku, straciło uprawnienia za przekroczenie prędkości o +50 km/h na terenie zabudowanym.
Podsumowanie wakacji pokazuje, jak wiele wyzwań stoi przed policją, ale także przed samymi kierowcami, którzy na drodze, oprócz zachowania szczególnej ostrożności, powinni brać pod uwagę, że inni niekoniecznie to robią. Dlatego działania służb, choć nierzadko stresujące dla zmotoryzowanych, z pewnością zapobiegły wielu nieszczęściom.
Wakacje to także czas, kiedy chętnie korzystamy z licznych w naszym regionie akwenów. Wiele mówi się o bezpieczeństwie nad wodą, jednak tegoroczna liczba utonięć jest niepokojąca. Jak podaje Rządowe Centrum Bezpieczeństwa, w tym sezonie doszło do blisko 300 tragedii, z czego 14 w Lubuskiem. Jest to liczba niemal równa tej z zeszłego sezonu letniego.
Jednak na tle reszty kraju okazuje się, że przodujemy w kwestiach bezpieczeństwa i rozwagi przy wodzie. W ogólnym zestawieniu województw jesteśmy zaraz za podium pod względem powierzchni jezior, ale porównując statystyki utonięć, jesteśmy bliżej końca listy.