Gdyby nie pieniądze z Unii Europejskiej, nie udałoby się zrewitalizować zabytkowego domu młynarza. Zagroda Młyńska w Bogdańcu była już właściwie niedostępna dla zwiedzających. Obiekt groził zawaleniem. Kilkanaście milionów złotych dotacji i środki samorządu województwa lubuskiego uratowały obiekt. Teraz tętni życiem. Nadano mu też nowe funkcje, a odrestaurowane eksponaty znów cieszą oko zwiedzających.
Zagroda Młyńska usytuowana jest w Bogdańcu, przy ul. Leśnej 37 i skupiona wokół działalności etnograficznej. Na jej terenie znajdują się trzy zabytkowe obiekty: młyn z 1826 roku, zwany Górnym Młynem, budynek gospodarczy oraz wozownia. Ekspozycje muzealne zrealizowane są we wszystkich wymienionych obiektach, jak i w plenerze. Wystawy prezentują przede wszystkim kulturę ludową województwa lubuskiego, ze szczególnym uwzględnieniem tradycyjnej obróbki ziarna i powstawania chleba oraz historię Bogdańca, okolic, dzieje młyna, a także jego dawnych gospodarzy. Na szczególną uwagę zasługuje zrekonstruowane koło młyńskie, które napędzało Młyn Górny do lat 30. XX wieku.
Zagroda Młyńska w Bogdańcu jest obiektem o dużym znaczeniu kulturalnym i turystycznym dla regionu lubuskiego. Jest jednym z nielicznych skansenów w woj. lubuskim prezentującym kulturę i technikę wiejską. Na jej terenie znajdują się: zabytkowy budynek młyński, budynek gospodarczy oraz tzw. kuźnia. Budynek główny został wpisany do rejestru zabytków. To najbardziej unikatowy zabytek w Gminie Bogdaniec. Natomiast pozostałe dwa obiekty do gminnej ewidencji zabytków.
Prowadzone prace modernizacyjne w Zagrodzie Młyńskiej, to pierwsza tak duża inwestycja prowadzona tu od niemalże 200 lat.
Inwestycja realizowana była w ramach projektu „Kompleksowy remont, konserwacja i renowacja zabytków oraz modernizacja wystaw stałych w Zagrodzie Młyńskiej w Bogdańcu” finansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego – Lubuskie 2020 Oś Priorytetowa 4 Środowisko i kultura Działanie 4.4 Zasoby kultury i dziedzictwa kulturowego oraz środków Województwa Lubuskiego.
-Nie jesteśmy wcale samorządem, dla którego kultura jest na samym dole potrzeb, wręcz przeciwnie. Do inwestycja w nasze dziedzictwo, w nasze pokolenia - podkreśla wicemarszałek województwa lubuskiego Grzegorz Potęga.
- Obiekt przed remontem groził zawaleniem, można dziś śmiało stwierdzić, że środki z Unii Europejskiej uratowały Zagrodę Młyńską w Bogdańcu - przyznaje Ewa Pawlak, dyrektor Muzeum Lubuskiego im. Jana Dekerta w Gorzowie Wlkp.
W ramach projektu kompleksowo remontowany był budynek młyński: roboty konstrukcyjne, m.in. wzmocnienie fundamentów, konsolidacja spękań murów, naprawa i częściowa wymiana stropów i belek stropowych, naprawa i częściowa wymiana konstrukcji szachulcowej, remont dachu, wymiana wypełnień pól ryglowych, odtworzenie drenażu, remont elewacji, remont pomieszczeń m.in. wymiana bądź renowacja podłóg drewnianych, tynkowanie i malowanie ścian wewnętrznych, renowacja bądź częściowa wymiana stolarki okiennej i drzwiowej, roboty elektryczne m.in. całkowita wymiana instalacji elektrycznej i teletechnicznej, montaż instalacji przeciwpożarowej, przeciwwłamaniowej i monitoringu wizyjnego oraz oświetlenia ewakuacyjnego, roboty sanitarne m.in. montaż instalacji centralnego ogrzewania (którego do tej pory w ogóle nie był), wymiana instalacji wodociągowej i kanalizacyjnej.
Remontowane były też pozostałe zabudowania: budynek gospodarczy i tzw. kuźnia – remont dachu, remont elewacji, renowacja stolarki okiennej i drzwiowej, remont pomieszczeń, roboty elektryczne, adaptacja poddasza budynku gospodarczego na magazyn studyjny. W budynkach zakończono prace związane z wymianą pokrycia dachowego oraz czyszczeniem elewacji zewnętrznej. W budynku gospodarczym zamontowano wewnętrzne schody w celu umożliwienia adaptacji poddasza na magazyn studyjny.
Nowości w Zagrodzie Młyńskiej
Zapewne dużą atrakcją, a także inspiracją do realizacji działań edukacyjnych jest zrekonstruowane koło młyńskie oraz zmodernizowany kanał młyński.
W wyremontowanych obiektach Zagrody Młyńskiej znajdą się zmodernizowane wystawy stałe, na których będzie można podziwiać poddane konserwacji zabytki. Wystawy plenerowe zostaną odnowione, zabytki udostępniane na wystawach plenerowych również poddane zostaną konserwacji. Dzięki dofinansowaniu możliwy będzie zakup wyposażenia na potrzeby prowadzenia działalności statutowej muzeum. Nowością będzie stała recepcja wraz ze sklepikiem z pamiątkami i gadżetami, sala edukacyjna oraz zaplecze sanitarne dla zwiedzających, co zdecydowanie podniesie standard zwiedzania i prowadzenia edukacji muzealnej.
Strategiczna inwestycja w infrastrukturę kultury
Inwestycja w Bogdańcu jest jedną ze strategicznych inwestycji w infrastrukturę kultury na terenie województwa lubuskiego.
Ze względu na sytuację pandemiczną oraz związaną z tym trudnościami w dostępie do materiałów budowlanych czy absencjami chorobowymi może wystąpić konieczność o przedłużenie terminu realizacji projektu. Jednak póki co wykonawca stara się dotrzymać terminu.