Giełda możliwości! Przed nami duże wydarzenie gospodarcze Lubuskiego

Łukasz Pabierowski w studiu LCI.
Łukasz Pabierowski w studiu LCI.
Już 21 września br. rusza najważniejsze gospodarcze wydarzenie w roku organizowane przez województwo lubuskie. To jest Giełda Kooperacji Lubuskie 2024, która odbędzie się w sobotę w Parku Technologii Kosmicznych w Nowym Kisielinie. O szczegółach imprezy rozmawiamy z Łukaszem Pabierowskim, zastępcą dyrektora Departamentu Gospodarki i Rozwoju UMWL.

Czy giełda jest swoistą następczynią Kongresu Gospodarczego, który zwykle odbywał się jesienią?

Zdecydowaliśmy się na pewną modyfikację, żeby rozbudować formułę kongresu o nowe, ciekawe pomysły, aby to wydarzenie było bardziej bogate, jeszcze bardziej treściwe. Chcieliśmy wyjść poza same panele dyskusyjne, które też są bardzo ciekawe, natomiast w tym roku postawiliśmy na kontakt bezpośredni, na większą możliwość pokazania potencjału województwa i samych firm.

Skąd pomysł na lokalizację wydarzenia?

Nie każdy z przedsiębiorców czy zielonogórzan, czy mieszkańców województwa wie, że od niemal roku funkcjonuje Park Technologii Kosmicznych, bardzo nowoczesny i innowacyjny obiekt, który mieści się na strefie gospodarczej. Chcemy ten obiekt promować i pokazać jego potencjał, bo on się wprost wiąże się z biznesem i nie chodzi tylko o same wysokie technologie. Park ma ogromne możliwości, z których mogą korzystać i mamy nadzieję, że będą korzystać także firmy, które zajmują się chociażby budownictwem,  branżą metalową, elektromobilnością i innymi ważnymi dziedzinami gospodarki, bo tam mamy specjalistyczne laboratoria. Będzie można ten park zobaczyć, zwiedzić, porozmawiać z osobami, które tam pracują, a więc zobaczyć jak ogromny jest tam potencjał.

Kongres kojarzy nam się panelami, z rozmowami. Natomiast giełda to jest wymiana, to interakcje?

Stąd też podzieliliśmy ją na trzy strefy. Pierwsza część to jest strefa motywacji, którą podzieliliśmy na trzy etapy, tak jak nasze lubuskie inteligentne specjalizacje, czyli zdrowie i jakość życia, innowacyjny przemysł i zielona gospodarka. I do każdej z tych części będzie power speech, będą znane osoby ze świata mediów, ze świata gospodarki, innowacji czy ochrony zdrowia, które inspirują. Będzie można ich posłuchać, wejść w interakcję, porozmawiać, zadać pytania, więc jestem o tym przekonany, że ta formuła jest zdecydowanie jeszcze bardziej trafna i rozwijająca samą ideę paneli.

Kto może wziąć udział w giełdzie?

Oczywiście liczymy tutaj przede wszystkim na obecność firm – czy to będą mikro, małe czy duże przedsiębiorstwa. Dla każdego mamy jakąś ofertę, mamy coś ciekawego do przekazania, chcemy firmy zainspirować, także po to, aby się ze sobą integrowały.A temu ma służyć druga strefa, czyli strefa B2B. I tutaj będziemy mieć takie tak zwane wyspy, na których innowacyjne firmy z naszego regionu będą się wystawiać. Zgłoszeń do tej strefy było bardzo dużo. Wiele firm chce się zaprezentować siebie, swój potencjał. Wybieraliśmy je starannie. Oczywiście nie mogliśmy pomieścić wszystkich, więc staraliśmy się dobrać tematykę ciekawie. To są rodzime firmy, które mają się w tej chwili już czym pochwalić; niektóre mają patenty, działają za granicą, więc chcemy też pokazać, jak ten biznes się rozwija, dobre przykłady biznesu w województwie lubuskim. Poza przedsiębiorcami będą obecne tam instytucje, z którymi współpracują na co dzień przedsiębiorcy takie jak: Okręgowa Izba Radców Prawnych, Okręgowy Inspektorat Pracy, Krajowa Administracja Skarbowa, Polska Agencja Inwestycji i Handlu, Agencja Rozwoju regionalnego, Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich.

A co z Nagrodą Gospodarczą Marszałka Województwa?

To jest kolejna nowość. Po uzgodnieniach z marszałkiem województwa, chcemy podnieść rangę tych nagród, więc też nie chcieliśmy już koniecznie łączyć tych dwóch ważnych wydarzeń. Oczywiście nagroda jest bardzo ważna i zostaje. Myślę, że w tej chwili to będzie jedyna tak prestiżowa nagroda gospodarcza w województwie. Planujemy to wydarzenie przenieść na listopad. Będzie miało charakter podsumowujący rok i będziemy chcieli uhonorować, nagrodzić najprężniej działające przedsiębiorstwa, najbardziej innowacyjne, progospodarcze firmy. Będzie również wręczana nagroda publiczności.

Udostępnij:

Więcej artykułów

Wyślij wiadomość

Wyślij wiadomość

Skip to content