Debata LCI o profilaktyce raka: Zawsze mówimy, że nas to nie dotyczy

Debata LCI. Na zdjęciu od lewej: Kaja Rostkowska - LCI, prof. Paweł Golusiński, doktor Róża Pożniak-Balicka, doktor Diana Cząstkiewicz-Trawińska, Jan Ciszkowski, doktor Wioleta Sokal.
Debata LCI. Na zdjęciu od lewej: Kaja Rostkowska - LCI, prof. Paweł Golusiński, doktor Róża Pożniak-Balicka, doktor Diana Cząstkiewicz-Trawińska, Jan Ciszkowski, doktor Wioleta Sokal.

– Nie popełniajcie moich błędów – powiedział pan Jan Ciszkowski w nowym programie Lubuskiego Centrum Informacyjnego “Debata LCI”. Słowa te wypowiedział głosem, którego nie da się zapomnieć. Wygrał walkę z nowotworem krtani.

Jan Ciszkowski pracuje z logopedą, ma protezę krtani. Palił papierosy. W “Debacie LCI” mówił o tym, kiedy dowiedział się, że ma raka i jakie działania podjęto, żeby mu pomóc. – Dziękuję personelowi Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze – mówił. Przedstawiciele tego personelu uczestniczyli w naszym programie. Wśród nich był prof. Paweł Golusiński, chirurg głowy i szyi.

– Przez ostatnie dwie dekady, każdego dnia, zajmuję się diagnostyką i leczeniem nowotworów głowy i szyi, konsultuję pacjentów z całego kraju i mam wrażenie, że dostępność i wyniki leczenia nie uległy znaczącej poprawie, pomimo rozwoju nowych technologii medycznych – mówi profesor. Dlatego tak ważna jest profilaktyka i pełna dostępność do diagnostyki i leczenia oraz edukacja.

Debata, którą zorganizowaliśmy, odbyła się w czasie, kiedy o raku mówi cała Europa. Trwa bowiem Europejski Tydzień Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi. Po co organizowane są takie akcje? – Bo jesteśmy w ogonie Europy, jeśli chodzi o wykrywalność tych nowotworów – mówiła w debacie doktor Róża Poźniak-Balicka, radioterapeutka. – Trzeba podnieść świadomość społeczną! – apelował prof. Golusiński. Przekaz jest prosty: badajmy się.

Ponurym faktem jest, że pacjenci zgłaszają się do leczenia w późnym stadium zaawansowania choroby, Przez to wyniki leczenia w Polsce są jednymi z najgorszych w Europie. Prof. Golusiński podkreśla nowy czynnik etiologiczny w tej grupie nowotworów. Chodzi o wirus brodawczaka ludzkiego HPV. – Trzeba apelować o szczepienia. Procent wyszczepialności jest bardzo, bardzo niski – mówił profesor.

W debacie wzięła udział także onkolog kliniczna, Diana Cząstkiewicz-Trawińska. Zapytaliśmy, czy pacjenci, których leczy, mówią czasami: Przyszłam, przyszedłem za późno. Onkolożka mówi jasno: – Nie. Pacjenci nie żałują, że przyszli za późno. Pacjenci myślą o tym, że chcą żyć.

Doktor Wioletta Sokal, logopedka, opowiedziała o roli i znaczeniu ćwiczeń logopedycznych już po etapie leczenia chirurgicznego, radioterapii. To dzięki logopedzie Jan Ciszkowski, przedstawiciel pacjentów w naszej debacie, mógł powiedzieć głośno i wyraźnie do mikrofonu: Mnie się udało.

Udostępnij:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Więcej artykułów

Wyślij wiadomość

Wyślij wiadomość

Skip to content