W powiecie słubickim newralgiczne obszary to między innymi okolice miejscowości Pławidło i Nowy Lubusz, gdzie cały czas trwa umacnianie wałów. W akcji pomagali wszyscy, żołnierze, policjanci, strażacy i sami mieszkańcy. Fala powodziowa na Odrze w Słubicach ma nadejść w tym tygodniu.
Wg najnowszych prognoz fala kulminacyjna na Odrze w Słubicach ma pojawić się w nocy z 25 na 26 września i wyniesie około 560-570 cm. Najwyższa zanotowana wartość w historii to 636 cm (27 lipca 1997).
Najważniejszą kwestią jest obrona wałów – a także ich przegląd, naprawa i monitoring, co odbywa się na terenach wszystkich gmin zagrożonych powodzią. Przez kilka dni na wale przeciwpowodziowym wokół Słubic, głównie w rejonie Nowego Lubusza i miejscowości Pławidło trwały intensywne prace związane z jego umacnianiem. Oprócz służb, w działaniach brały udział setki okolicznych mieszkańców i wolontariuszy. Teraz prace odbywające się na wale przeciwpowodziowym przejęły wojsko i odpowiednie służby.
Mieszkańcy Słubic mogli odbierać worki oraz piasek w celu zabezpieczenia własnych obiektów. Materiał filmowy dzięki uprzejmości telewizji HTS Słubice.
Informacje ze sztabu kryzysowego:
W razie eskalacji zagrożenia Szpital Powiatowy w Słubicach nie wyklucza ewakuacji pacjentów – najciężej chorzy zostaliby umieszczeni w placówkach w Sulęcinie, Krośnie Odrzańskim i Kostrzynie nad Odrą. Nie wyklucza się wstrzymania przyjmowania pacjentów oraz zawieszenia zabiegów czy operacji. Sytuacja jest monitorowana na bieżąco – bierze się także pod uwagę, w przypadku realnego zagrożenia, przeniesienie mienia z pomieszczeń znajdujących się w piwnicach na wyższe kondygnacje.
Straż pożarna zaapelowała do gmin, by w razie potrzeby zwracały się do niej o wszelką pomoc. Podobny apel wystosowali policjanci podkreślając, że w razie nakazu ewakuacji, do powiatu słubickiego skierowane będą posiłki z całej Polski (w ramach podoperacji „Gorzów”).
Starosta poinformował, że centrum informacyjne znajdować się będzie w gminie Słubice, zaś w razie problemów z komunikacją powiat ma możliwość łączności radiotelefonicznej ze wszystkimi gminami.
Burmistrz Słubic podkreśliła, że sztab kryzysowy w gminie działa do odwołania. Mieszkańcy są na bieżąco informowani o sytuacji, został dla nich uruchomiony specjalny adres mailowy: pomoc@slubice.pl, za pośrednictwem którego mogą oni uzyskać aktualne informacje.
Zmiany w organizacji ruchu
W związku z zagrożeniem powodziowym i intensywnymi opadami, które dotknęły różne regiony – podkreślamy, że sytuacja w powiecie słubickim jest dynamiczna i może ulec zmianie w każdej chwili. W niektórych miejscach może dochodzić również do ewakuacji mieszkańców. Zarówno na autostradzie A2 oraz na terenie Słubic mogą wystąpić utrudnienia w ruchu drogowym. Trudności w ruchu drogowym mogą wystąpić w rejonie mostu granicznego w Słubicach. Dlatego osoby pracujące na terenie Niemiec, będą kierowane na przejście graniczne w Świecku. Policjanci będą na bieżąco monitorować sytuację, aby mimo zagrożenie powodziowego ruch kołowy na terenie Słubic przebiegał płynnie.
Komunikaty o utrudnieniach, zatorach i alternatywnych objazdach będą umieszczane na bieżąco w social mediach i będą przekazywane do środków masowego przekazu. Apelujemy o ostrożność i, jeśli to możliwe, unikanie podróży przez Słubice. Zaleca się korzystanie z objazdów i śledzenie bieżących informacji o sytuacji na naszych drogach.
Apelujemy do wszystkich kierowców o zachowanie ostrożności i korzystanie także z tras alternatywnych i przejść alternatywnych. Apelujemy o wcześniejsze zaplanowanie trasy alternatywnej lub wybór innego terminu wyjazdu. Ponadto zwracamy się do mieszkańców terenu przygranicznego o uwzględnienie tych utrudnień przy planowaniu i realizacji codziennych obowiązków i potrzeb. Prosimy o wyrozumiałość i wspólną odpowiedzialność za bezpieczeństwo w ruchu drogowym – mówi starszy aspirant Ewa Murmyło z Komendy Powiatowej Policji w Słubicach
Materiał dzięki uprzejmości telewizji HTS Słubice.