Zespół gorzowskich kardiologów i kardiochirurgów po raz pierwszy wykonał zabiegi przezcewnikowej implantacji zastawki aortalnej. Jest to alternatywa dla klasycznych chirurgicznych metod wymiany zastawki i ratunek dla pacjentów, którzy nie kwalifikują się do tradycyjnej operacji.
Zabieg wykonali specjaliści z Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie Wlkp., pod opieką prof. dr hab. Marka Grygiera (I Klinika Kardiologii Katedry Kardiologii Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu). Wykorzystana technika polega na wprowadzeniu do aorty specjalnej biologicznej protezy. Po jej rozprężeniu zastawki podejmują pracę w miejsce uszkodzonej.
– Pamiętacie, jak niektórzy blokowali rozwój oddziału? Dzisiaj udowadniamy, że warto iść pod prąd, żeby rozwijać szpital i ratować życie i zdrowie naszych pacjentów – uważa wiceprezes szpitala Robert Surowiec. Nawiązuje do braku podstaw do podpisania kontraktu z NFZ na gorzowską kardiochirurgię za czasów rządów Prawa i Sprawiedliwości.
Kontrakt z NFZ na procedurę TAVI szpital podpisał pod koniec czerwca.
– Zabieg przezcewnikowej implantacji zastawki aortalnej (TAVI) jest od wielu lat alternatywą dla leczenia chirurgicznego pacjentów, dla których klasyczna metoda wymiany zastawki aortalnej wiąże się ze zbyt wysokim ryzykiem. Metoda jest zalecana zarówno pacjentom wymagającym wymiany zastawki natywnej jak i zdegenerowanej protezy chirurgicznej – mówi szef zespołu gorzowskich kardiochirurgów dr Seweryn Grudniewicz.
Opieka po zawale
Kwalifikacja do zabiegu TAVI odbywa się w oparciu o opinię wielodyscyplinarnego zespołu, w którego skład wchodzi m.in. kardiolog inwazyjny i kardiochirurg. Na podstawie oceny stanu pacjenta, jego warunków anatomicznych oraz schorzeń współistniejących, zespół podejmuje decyzję o optymalnej metodzie leczenia.
Ponadto gorzowska kardiologia włącza się w ogólnopolski program KOS – zawał. W ramach programu pacjenci po zawale serca przez rok będą objęci kompleksową, specjalistyczną opieką kardiologiczną, włącznie z leczeniem szpitalnym, ambulatoryjnym i rehabilitacją kardiologiczną. W programie KOS – zawał pacjent jest pod stałą opieką lekarską, ma ustalony harmonogram badań profilaktycznych i zapewniony dostęp do rehabilitacji pooperacyjnej.
Od 1 lipca przy szpitalu działa też poradnia kardiochirurgiczna, skąd pacjenci będą kierowani na zabiegi. Na początek lekarze przyjmują pacjentów dwa razy w tygodniu.
Wkrótce kontrakt?
Warto przypomnieć, że gorzowska kardiochirurgia wciąż nie ma kontraktu. NFZ finansuje jednak poszczególne zabiegi ratujące życie (przepisy na to zezwalają). Zarząd szpitala podkreśla, że najnowszy kontrakt na zastawki TAVI pozwala mieć nadzieję, że wkrótce szpital będzie mógł też zawrzeć umowę na pełnowymiarowy oddział. Byłoby to zwieńczenie niemal trzyletnich starań lecznicy, popartych społeczną kampanią na rzecz kardiochirurgii, którą wsparło ponad 13 tys. osób.
W poradni kardiochirurgicznej przyjmują dr n. med. Seweryn Grudniewicz, dr n. med. Szymon Waligórski, dr n. med. Paweł Ślozowski, lek. Oktawiusz Mirecki, lek. Krzysztof Majer. Poradnia jest czynna w poniedziałki i wtorki od 9.00 do 14.00. Mieści się w nowym parterowym budynku naprzeciwko głównego wejścia do szpitala. Do kardiochirurga trzeba mieć skierowanie.
Rejestracja odbywa się przez call center: 95 782 77 77 (poniedziałek i środa od 7.00 do 18.00, w pozostałe dni do 14.30). E-mail: rejestracja@szpital.gorzow.pl (w mailu podajemy dane , PESEL i kod skierowania; w temacie maila wpisujemy nazwę poradni). Można rejestrować się osobiście w rejestracji obok izby przyjęć.