Fala szczytowa na Odrze przeszła przez Krosno Odrzańskie “Mamy stabilizację na rzece. Oznacza to, że najprawdopodobniej gorzej już nie będzie” – mówił wczoraj rzecznik lubuskiej straży pożarnej mł. bryg Arkadiusz Kaniak. Następnymi miastami na drodze fali powodziowej są Słubice i Kostrzyn nad Odrą.
Przemieszczająca się przez woj. lubuskie fala powodziowa na Odrze jest mocno wydłużona, liczy około 100 km. Sprawia to, że przyrosty poziomu wody są wolniejsze, ale fala dłużej przechodzi przez dane miejscowości i wały przeciwpowodziowe muszą dłużej sobie radzić z naporem wody – Mamy jeszcze zapas ponad metr do tego stanu naprawdę kryzysowego i z tego co widzę, obserwuję w Nowej Soli i w Krośnie Odrzańskim nie powinniśmy osiągnąć tego stanu, żeby wały zostały przerwane – mówił Starosta Powiatu Słubickiego Leszek Bajon.
Jak podał IMGW, w środę “utrzyma się tendencja spadkowa stanów wody, ale przy przekroczonych stanach alarmowych” – My wiemy z doświadczeni lat wcześniejszych i to też wynika z hydrologii, że u nas ta woda będzie stała długo. Informacje są podawane kilka razy dziennie, czy to na stronach społecznościowych czy to na naszej stronie miejskiej udzielając nie tylko ostrzeżeń, ale także pewnych instrukcji, jak postępować w sytuacjach kiedy na przykład w sytuacjach, kiedy pojawi się woda – mówił Andrzej Kunt, Burmistrz Kostrzyna nad Odrą.
Słubice – tam teraz przechodzi fala
“Na kolejnych stacjach hydrologicznych od Połęcka do Słubic stany wody będą wzrastały powyżej stanów alarmowych” – podał IMGW.
Odrą w Słubicach:
🔸Stan aktualny
581 cm
🔻Stan alarmowy
410 cm
🔹Stan ostrzegawczy
360 cm
Sztab kryzysowy działający w mieście uspokaja, że mieszkańcom Słubic nie grozi przelanie się wody przez korony wałów. Spodziewane są jednak podsiąki. Najbardziej newralgiczne miejsca to miejscowości Pławidło i Nowy Lubusz. Tam przez ostatnie dni trwało umacnianie wałów.
– Jeżeli chodzi o Słubice jesteśmy bardzo dobrze zabezpieczeni. Mamy wał wzmocniony larsenami, to jest świeża inwestycja i tutaj z tej strony ja naprawdę się nie obawiam. Te nowe wały są w stanie przyjąć 7,5 metra wody, natomiast jeżeli chodzi o Nowy Lubusz, Pławidło i Świecko to tam mogą być podsiąki. Jesteśmy dobrze przygotowani, wały są wzmocnione i zabezpieczone. Mamy też zabezpieczone co 100 metrów dużą ilość worków, gdyby w razie czego były jakieś podsiąki, gdziekolwiek woda by się pojawiła tam szybko działamy. Możemy czuć się bezpiecznie, ponieważ powódź nas nie zaskoczyła, ona nie była błyskawicą jeżeli chodzi o nasze Lubuskie i tutaj Słubice. Mogliśmy się do niej przygotować – mówiła Marzena Słodownik, Burmistrz Słubic.
W razie eskalacji zagrożenia Szpital Powiatowy w Słubicach nie wyklucza ewakuacji pacjentów – najciężej chorzy zostaliby umieszczeni w placówkach w Sulęcinie, Krośnie Odrzańskim i Kostrzynie nad Odrą. Nie wyklucza się wstrzymania przyjmowania pacjentów oraz zawieszenia zabiegów czy operacji. Sytuacja jest monitorowana na bieżąco – bierze się także pod uwagę, w przypadku realnego zagrożenia, przeniesienie mienia z pomieszczeń znajdujących się w piwnicach na wyższe kondygnacje.
Straż pożarna zaapelowała do gmin, by w razie potrzeby zwracały się do niej o wszelką pomoc. Podobny apel wystosowali policjanci podkreślając, że w razie nakazu ewakuacji, do powiatu słubickiego skierowane będą posiłki z całej Polski (w ramach podoperacji „Gorzów”).
Starosta poinformował, że centrum informacyjne znajdować się będzie w gminie Słubice, zaś w razie problemów z komunikacją powiat ma możliwość łączności radiotelefonicznej ze wszystkimi gminami.
Burmistrz Słubic podkreśliła, że sztab kryzysowy w gminie działa do odwołania. Mieszkańcy są na bieżąco informowani o sytuacji, został dla nich uruchomiony specjalny adres mailowy: pomoc@slubice.pl, za pośrednictwem którego mogą oni uzyskać aktualne informacje.
Zmiany w organizacji ruchu
W związku z zagrożeniem powodziowym i intensywnymi opadami, które dotknęły różne regiony – podkreślamy, że sytuacja w powiecie słubickim jest dynamiczna i może ulec zmianie w każdej chwili. W niektórych miejscach może dochodzić również do ewakuacji mieszkańców. Zarówno na autostradzie A2 oraz na terenie Słubic mogą wystąpić utrudnienia w ruchu drogowym. Trudności w ruchu drogowym mogą wystąpić w rejonie mostu granicznego w Słubicach. Dlatego osoby pracujące na terenie Niemiec, będą kierowane na przejście graniczne w Świecku. Policjanci będą na bieżąco monitorować sytuację, aby mimo zagrożenie powodziowego ruch kołowy na terenie Słubic przebiegał płynnie.
Komunikaty o utrudnieniach, zatorach i alternatywnych objazdach będą umieszczane na bieżąco w social mediach i będą przekazywane do środków masowego przekazu. Apelujemy o ostrożność i, jeśli to możliwe, unikanie podróży przez Słubice. Zaleca się korzystanie z objazdów i śledzenie bieżących informacji o sytuacji na naszych drogach.
Apelujemy do wszystkich kierowców o zachowanie ostrożności i korzystanie także z tras alternatywnych i przejść alternatywnych. Apelujemy o wcześniejsze zaplanowanie trasy alternatywnej lub wybór innego terminu wyjazdu. Ponadto zwracamy się do mieszkańców terenu przygranicznego o uwzględnienie tych utrudnień przy planowaniu i realizacji codziennych obowiązków i potrzeb. Prosimy o wyrozumiałość i wspólną odpowiedzialność za bezpieczeństwo w ruchu drogowym – mówi starszy aspirant Ewa Murmyło z Komendy Powiatowej Policji w Słubicach
Kostrzyn nad Odrą – tu fala w piątek
Przewiduje się, że fala osiągnie szczyt w Kostrzynie nad Odrą w piątek 27 września o godz. 02:00 i potrwa do niedzieli 29 września do godz. 02:00. Najwyższy poziom wody spodziewany jest w wysokości 553 cm.
Spadek poziomu wody do stanu alarmowego prognozowany jest po 8 dniach.
Przez kolejne 8 dni niezbędne będzie intensywne zaangażowanie wszystkich służb w umacnianie wałów i monitorowanie sytuacji.
Obecne umocnienia mają ochronić miasto przed wodą przepływową. Największe obawy budzi jednak możliwość pojawienia się wody podsiąkowej.
Odcinek linii brzegowej Odry i Wary w Kostrzynie nad Odrą do obrony wynosi 15 km, z dalszym zabezpieczeniem w kierunku Kaleńska, gdzie ułożone zostaną rękawy wodne ze względu na obniżenie terenu.
Zakończono budowę wału na osiedlu Szumiłowo, co było szczególnie trudnym zadaniem ze względu na skomplikowany teren.
Planowane jest przedłużenie wału na ul. Kostrzyńskiej w kierunku Kaleńska.
Potencjalne zagrożenia:
Oczyszczalnia ścieków jest aktualnie bezpieczna, jednak w przypadku zagrożenia zostanie zabezpieczona rękawami wodnymi.
W okolicach stawiku rozstawiono pompy, które będą gotowe do wypompowywania wody w celu obniżenia jej poziomu, jeśli zajdzie taka potrzeba.