Nie każdy ma pelerynę – ci bohaterowie noszą akurat kamizelki odblaskowe. Lubuska Okręgowa Izba Inżynierów Budownictwa pomagała już przy sztabach kryzysowych, doradzając, które budynki zabezpieczyć oraz jak to zrobić najlepiej. Teraz, zupełnie bezinteresownie, dbają o bezpieczeństwo tam, gdzie woda opadła.
– Tak samo, jak pielęgniarki czy lekarze pomagali w okresie COVID-u, tak samo nasz zawód to zawód zaufania publicznego. Czujemy się zobowiązani, gdy społeczeństwo nas potrzebuje. Mamy naprawdę dużą grupę inżynierów, którzy bezinteresownie chcą pomóc, dzieląc się wiedzą zdobywaną przez lata – mówił Wojciech Poręba, przewodniczący OR LOIIB.
W skali kraju blisko 600 inżynierów, oraz ok. 55 w naszym regionie, włączyło się w akcję, gdzie szacowany jest stopień uszkodzeń i przede wszystkim poziom bezpieczeństwa. Polska IIB przejęła na siebie ewentualne koszty przedsięwzięcia, lecz większość specjalistów i tak oferuje swoją ekspertyzę nieodpłatnie.
– Dużo było niestety takich przypadków, gdzie mieszkańcy już przystąpili do remontu domu, a przy naszej wizycie okazywało się, że te budynki nie nadają się do dalszego użytkowania – tłumaczył pan Wojciech.
Podczas swoich wizyt u powodzian, oprócz profesjonalnej inspekcji, inżynierowie udzielają również porad budowlanych i przede wszystkim pozwalają mieszkańcom poczuć się bezpieczniej. Jak ujął to pan Poręba: – Czujemy, że jest ta potrzeba rozmowy z tymi ludźmi i oni też po tym wszystkim, widać, że czują się troszeczkę uspokojeni, czują się pewniej i gdzieś tu widzimy tę swoją rolę, żeby ich wspierać.
Jednym z zaleceń inżynierów jest stopniowe odpompowywanie i osuszanie – pomimo tego, że oczy chciałyby szybko już posprzątać tę piwnicę i osuszyć, to rozsądek musi nam podpowiadać, że to musi być też powolny proces, który musi przebiegać pod kontrolą. Nawet niepozornie wyglądająca woda w piwnicy może doprowadzić do osiadania fundamentów czy pęknięć murów. Największą grupą ryzyka jest stare, poniemieckie budownictwo. Jednak niezależnie od poziomu zniszczeń, czy rodzaju budynku warto poprosić o pomoc specjalisty.
Dodatkowo, oceny inżynierów mają pomóc mieszkańcom w uzyskaniu odszkodowań. Wstępny formularz oceny uszkodzeń budynków po powodzi, spowodowanej ekstremalnymi warunkami atmosferycznymi, będzie podstawą do ubiegania się o rządowe odszkodowania, przewidziane w specustawie.