Październik miesiącem walki z rakiem piersi

Karolina Sztyler, prezeska Fundacji Go Healthy Girls
Co ma wspólnego profilaktyka raka piersi z akceptacją własnego ciała? Dlaczego tak trudno jest wciąż wielu kobietom zadbać o siebie, o swój dobrostan? O wciąż niewystarczającej świadomości i potrzebie edukowania od najmłodszych lat rozmawiamy z Karoliną Sztyler, prezeską Fundacji Go Healthy Girls.

Październik to miesiąc walki z rakiem piersi, ale też świadomości o chorobach onkologicznych. Jak możemy o siebie zadbać? Czy potrzebna jest jeszcze edukacja?

Zdecydowanie. Jako fundacja działamy w temacie profilaktyki i promocji zdrowia od 7 lat, i szczerze powiedziawszy nie zauważamy poprawy. Co roku jako Fundacja zajmujemy się m.in. przypominaniem o profilaktyce raka piersi. Realizujemy darmowe USG piersi dla pań [w Krakowie – przyp. red.]. A one nieustannie informują nas, że program profilaktyki, który gwarantowany jest w ramach NFZ, nie działa, nie jest wystarczający dla kobiet, które chciałyby skorzystać. Główny problem to nadal dostępność do badań, czyli jak szybko możemy się na to badanie zarejestrować, wykonać i porozmawiać z lekarzem o wyniku.

Czy akcje takie jak Różowy Październik odnoszą skutek?

Myślę, że świadomość jest większa; to też natężenie akcji, które dzieją się z roku na rok wokół różowego października, ale nie tylko, bo mamy np. Dzień Kobiet, Dzień Matki, gdzie temat profilaktyki jest przywoływany. Na ile za tymi akcjami idzie rzetelna edukacja? Czy podchodzimy z większym zaangażowaniem do obserwowania przez cały rok, co się z nami dzieje? Czy nie potrzebujemy dodatkowych badań? Na pewno bym zachęcała, żeby z większą uważnością podchodzić do zdrowia i szukać rzetelnych informacji czy fundacji, które się na co dzień promocją zdrowia zajmują. Żeby szukać lekarza, który jest nas w stanie wesprzeć nie tylko już jak coś się dzieje, tylko poprowadzić odpowiednią całą profilaktykę, która ratuje niejednokrotnie życie.

Szczególnie, jeżeli mówimy o profilaktyce raka piersi…

To jeden z najbardziej dotykających w tym momencie kobiety nowotworów. Około 25% kobiet na całym świecie umiera z tego powodu. Jest za mało kampanii realizowanych, żeby uświadamiać w tym zakresie. Chodzi też o rzetelność naszego podejścia i o to, że chcemy wziąć zdrowie w nasze ręce, czyli nie pozostawiamy wszystkiego lekarzowi, tylko obserwujemy, same weryfikujemy. Panie zapominają o profilaktyce albo uważają, że jak pójdą na to USG raz na jakiś czas, to wystarczy. Często mamy brak samoakceptacji swojego ciała, jako kobiety same ze sobą źle się czujemy i ciężko nam się jest dotknąć, popatrzeć raz w miesiącu na siebie, żeby zbadać i poobserwować piersi, zadbać o swój dobrostan. Realizujemy badania i robimy kilkadziesiąt akcji w Polsce w ciągu roku, na pewno dokładamy swoją cegiełkę do tego, żeby panie zachęcić do patrzenia na zdrowie trochę inaczej, ale jeżeli mówimy szeroko o profilaktyce, to mamy bardzo dużo w tym zakresie do zrobienia.

Trzeba zacząć już od najmłodszych lat.

Staramy się podchodzić do tego tematu w złożony sposób, holistycznie. Na początku pracowałyśmy tylko z dorosłymi kobietami. I jak widzimy, że tutaj nie ma ugruntowanej wiedzy, naszą reakcją na to było cofnięcie się do edukacji, takiej początkowej, podstawowej, na etapie 9 -14 lat, kiedy dziewczynki dostają pierwszej miesiączki, żeby z nimi porozmawiać o dojrzewaniu. O tej uważności na swoje zdrowie, na to, jak to ciało w tym czasie się zmienia, na to, jak można się sobą zaopiekować, jak można o siebie zadbać w tym czasie.

Edukujecie. Nie straszycie – wyjaśniacie.

Taki jest nasz cel oswajania profilaktyki, dbania o siebie, mówienia o ciele, o naszych potrzebach w tym zakresie swobodnie. Edukujemy na różowo, czyli staramy się mówić o zdrowiu w pozytywnym sensie. O tym, że zdrowie to też aktywność fizyczna; to też dieta, suplementacja, to wysypianie się, dbanie o to, żeby pójść na spacer czy na jogę. To satysfakcja z bycia w związku albo w byciu z samym sobą. Profilaktyka dla nas jest wieloskładniowa i chcemy paniom przypominać, że to nie są same badania. To są te kroki, które same możemy wykonać, żebyśmy – nie tylko w październiku, ale w każdym innym miesiącu – były dla siebie dobre, uważne i żebyśmy dbały o siebie na każdym poziomie.

Udostępnij:

Więcej artykułów

Wyślij wiadomość

Wyślij wiadomość

Skip to content