“Jak nie zauważysz siebie, inni też Cię nie dostrzegą”. Pouczająca lekcja i profilaktyka

RÓŻności w Muzeum Lubuskim
RÓŻności w Muzeum Lubuskim. Fot. M.Czek
Monodram „Rycząca 40-tka” Katarzyny Kozińskiej, otwarte rozmowy o radościach i problemach dnia codziennego, bezpłatne porady lekarskie i badania (m.in. analiza składu ciała, pomiar ciśnienia i cholesterolu) oraz pokaz jak prawidłowo wykonać samobadanie piersi – to wszystko odbyło się w miononą 𝐧𝐢𝐞𝐝𝐳𝐢𝐞𝐥𝐞̨, 𝟐𝟎 𝐩𝐚𝐳́𝐝𝐳𝐢𝐞𝐫𝐧𝐢𝐤𝐚 w Zespole Willowo-Ogrodowym przy ul. Warszawskiej 35 w ramach akcji “RÓŻności w Muzeum”.

Pierwszym punktem wydarzenia był monodram „𝐑𝐲𝐜𝐳𝐚̨𝐜𝐚 𝟒𝟎-𝐭𝐤𝐚” w wykonaniu naszej redakcyjnej koleżanki Katarzyny Kozińskiej.

Pamiętacie ulubioną zabawkę z dzieciństwa? Swoje dziecięce marzenia? Główna bohaterka „Rycząca 40-tka” to matka, żona… A gdzieś na końcu kobieta, marzycielka, artystka. Gdy była mała, kochała malować, eksperymentować ze sztuką, dziś nie może na siebie patrzeć.

Co się zadziało, że do tego doszło? Czy bohaterka odnajdzie się w gąszczu „spraw do załatwienia”? Na ile głosy, które słyszeliśmy w przeszłości, determinują nasze zachowanie w dorosłym życiu?

Aktorka-amatorka w obliczu swoich 40. urodzin wraca po latach do swojej młodzieńczej pasji. Dziś redaktorka z wieloletnim doświadczeniem, influencerka, od niedawna zapalona biegaczka, prowadzi kanał promujący m.in. rozwój osobisty i zawodowy. Ukazuje w sztuce rolę kobiet we współczesnym świecie. Porusza problemy, z jakimi się borykają, jak chroniczny brak czasu dla siebie, zaganianie, spełnianie oczekiwań…

– Znasz to? Jest to niezwykle bliski dzisiejszym kobietom obraz. Monodram mówi o relacji dorosłych ze swoim wewnętrznym dzieckiem, o tym, dlaczego warto go w sobie odszukać. Efekty przeszły moje oczekiwania, widzowie płakali wraz ze mną. Otworzyli się na siebie i swoje emocje. To było terapeutycznei takie miało być !- mówiła Kasia Kozińska.

Wydarzenie skierowane było przede wszystkim do kobiet, bo październik jest miesiącem świadomości raka piersi. To najczęściej występujący nowotwór złośliwy u Polek. Najwięcej zachorowań wykrywa się między 50 a 70 rokiem życia. Problem dotyczy jednak wszystkich kobiet po 20 roku życia, gdyż już wtedy trzeba zadbać o profilaktykę.

Partnerami akcji byli: Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego, Wielospecjalistyczny Szpital Wojewódzki w Gorzowie Wlkp., Przychodnia Dworcowa, Wojewódzki Ośrodek Medycyny Pracy w Gorzowie Wlkp. oraz Gorzowskie Stowarzyszenie Amazonek OPP.

– Podczas spektaklu można było posłuchać, dlaczego powinnyśmy być dla siebie ważne, a potem przełożyć to na czyn i zrobić podstawowe badania w naszym miasteczku zdrowia. Połączyliśmy kulturę z profilaktyką – mówiła dyrektor Muzeum Lubuskiego im. Jana Dekerta w Gorzowie Wlkp., Ewa Pawlak.

– Cieszy nas taki odzew, wejściówki rozeszły się w pierwsze dni po ogłoszeniu akcji, do tego otwarty mikrofon o najważniejszych wartościach w życiu. Jak my siebie nie zauważymy, to inni nas też nie zauważą – mówi Natalia Burdz, dyrektor Biura Zamiejscowego UMWL z siedzibą w Gorzowie Wlkp.

Udostępnij:

Więcej artykułów

Wyślij wiadomość

Wyślij wiadomość

Skip to content