Para buch, nauka w ruch! W ramach projektu „Fundusze Europejskie dla Lubuskiego”, Zespół Szkół w Czerwieńsku będzie szkołą jedyną w swoim rodzaju. Do dyspozycji uczniów będą m.in. nowe symulatory kolejowe, możliwość zdobycia prawa jazdy, czy nauki branżowego języka obcego.
Do technikum w Czerwieńsku trafi 904 tysiące złotych ze środków unijnych. Skorzysta z nich 60 uczniów oraz 2 nauczycieli.
– W ramach projektu „Rozwój szkolnictwa zawodowego w technikum w Czerwieńsku” przeznaczymy środki przede wszystkim na zakup symulatorów kolejowych. Ponadto będziemy prowadzić działania doradcze z uczniami, planujemy 14 wizyt studyjnych w zakładach kolejowych, także naukę języka obcego zawodowego w zwiększonej liczbie godzin z języka angielskiego i niemieckiego. Do tego uczniowie uzyskają prawo jazdy – o planach związanych z wykorzystaniem środków mówi dyrektor szkoły Przemysław Góralczyk.
Jeśli chodzi o nauczycieli – dwoje z nich podejmie się studiów podyplomowych z zakresu kolejnictwa aby jeszcze lepiej przekazywać swoją wiedzę młodym głowom.
– Gramy do jednej bramki pod nazwą wartościowa, dobra przyszłość młodzieży uczącej się w technikum w Czerwieńsku. Na tym nam wszystkim bardzo zależy i dlatego nie dziwi mnie obecność również przedstawicieli spółek kolejowych, bo branżowe nauczanie wraca do łask i ten projekt jest tego najlepszym dowodem – podkreśla Grzegorz Potęga wicemarszałek województwa lubuskiego.
Wskazuje on też, że projekt jest odpowiedzią na zapotrzebowanie w sektorze transportu kolejowego: – Ludzie, którzy byli wcześniej wykształceni, przechodzą na emeryturę, nie ma kto ich zastąpić – dodaje.
Wszyscy są zadowoleni
– Jeżeli mówimy o kolei przyszłości, to zaczyna się ona niewątpliwie tutaj – zwraca uwagę Dyrektor Zakładu Linii Kolejowych PKP PLK w Zielonej Górze Mirosław Skubiszyński. – Jako pracodawca i zarządca infrastruktury z niecierpliwością czekam na absolwentów tej szkoły – zapewnia.
Przyszli kolejarze z Czerwieńska mogą liczyć na pracę, która „już czeka”, jak powiedział to dyrektor Skubiszyński, stabilne zarobki czy możliwość wakacyjnych podróży po Europie za niewielkie pieniądze.
Swojego zadowolenia nie kryje też burmistrzyni Czerwieńska Agata Olejniczak, która z dumą, ale i dobrym humorem mówi o tym, że to nobilitacja dla gminy, że może chwalić się taką szkołą.
– Chciałam serdecznie pogratulować panu dyrektorowi i wam, uczniowie, takiego dyrektora, ponieważ macie ogromne szczęście, że pan Góralczyk ma taką zajawkę na kolej i szkołę. Robi wszystko, żebyście naprawdę mogli się rozwijać i korzystać z programów, jakie oferuje Urząd Marszałkowski. Bo w której szkole możecie zrobić sobie prawo jazdy, nauczyć się języka i jeszcze dostać superpracę z dobrą kasą? A w Czerwieńsku taka szkoła jest! – stwierdziła.
Projekt realizowany będzie w okresie od 1 września 2024 r. do końca 2026 roku.