Stary drogowskaz został wydobyty ze stawu w Borowinie i ustawiony w zachodniej części wsi. Zabytek odkryła mieszkanka wsi, a nad jego powrotem na miejsce pracowali mieszkańcy miejscowości. W okolicy Szprotawy możemy znaleźć ponad 30 tych zabytków, a z pewnością kolejne czekają na odkrycie.
Granitowy artefakt przypomina kształtem menhir. Na jednej stronie wyryto na nim napis „nach Rückersdorf” oraz strzałkę, wskazując drogę do sąsiedniej wsi Siecieborzyce. Prawdopodobnie pochodzi z początku XIX wieku, podobnie jak większość znajdywanych w okolicy drogowskazów. Na terenie szprotawskiej gminy naliczono ich już ponad 30. Są wpisane do ewidencji zabytków i tworzą Szprotawski Park Kamiennych Drogowskazów. Jak dodaje Maciej Boryna z Muzeum Ziemi Szprotawskiej, z pewnością artefakt z Borowiny nie jest ostatni i wiele podobnych czeka na odkrycie.
Skarby z kamienia
Te znaki i drogowskazy to unikatowe zabytki sztuki drogowej. I zarazem dokument sieci drogowej okolicy. Zdecydowanie najważniejszy był trakt głogowski, przedłużony na zachód przez Żagań i na wschód łącząc okolicę z Wielkopolską. Większość z kamiennych drogowskazów pochodzi właśnie z tego czasu, chociaż trafiają się i starsze, to prawdziwe perełki. Niektóre z nich posiadają na rewersie wyrytą datę wykonania, tak, jak rok 1820 (Wiechlice), czy 1889 (Henryków)… Z reguły na nich wyryto informację o kierunku do jednej lub kilku, często odległych miejscowości oraz o granicy posiadłości. Inwentaryzacja tych obiektów ma sens. Na przykład wiosną 2007 skradziono dwa egzemplarze ze skrzyżowania w Wiechlicach, jednakże dzięki opublikowaniu zdjęć w regionalnej prasie zabytki udało się szybko odzyskać. Znajdowały się w pewnym ogrodzie…
Świadkowie historii
Najwięcej drogowskazów znajduje się w okolicy Wiechlic. Jak przed laty tłumaczył nam Maciej Boryna, wynikało to z pasji rodziny Neumannów. Ci właściciele Wiechlic i pobliskiego Henrykowa byli członkami śląskich stowarzyszeń historyczno-krajoznawczych, dużo podróżowali i chcieli przenieść w swoje strony dobre wzorce. Nie wiem, czy myśleli o ówczesnych turystach, ale stworzyli atrakcje dla obecnych. Podczas jednej, niezbyt długiej wycieczki, możemy znaleźć kilkanaście artefaktów. A na koniec trafić przed piękny pałac w Wiechlicach, gdzie stoi jeden z nich…
Drogowskaz do Siecieborzyc jest o tyle ciekawy, że wskazywana przez niego droga przecina dawną granicę księstw – głogowskiego i żagańskiego. Na śladzie granicy znajdziemy pozostałości słynnych i także zabytkowych Wałów Śląskich, a dokładnie umocnionego pasa granicznego. Jak pokazują mapy, kiedyś to była ważna droga, a obecnie jedynie śródpolny trakt. Stąd tego typu znaleziska mają znaczenie dla historii terenu, świadcząc o dawnej sieci drogowej.
Źródło: Muzeum Ziemi Szprotawskiej. Foto: MZS