W tym konkursie liczy się nie tylko uroda. W zielonogórskiej palmiarni rozdano Lubuskie Mistery Budowy dla najciekawszych budynków wykonanych w ubiegłym roku. Obiekty oceniano pod kątem m.in. jakości i stylu wykonania, ale także praktyczności zastosowanych rozwiązań. Przyznano 10 statuetek w 8 kategoriach.
Za organizację konkursu od lat odpowiada Lubuska Izba Budownictwa. W ten sposób LIB dba nie tylko o przegląd lokalnego budownictwa, ale również daje okazję do zaprezentowania postępu technologicznego i innowacyjnych rozwiązań stosowanych w regionie. Nagrody tradycyjnie przyznano podczas oficjalnej gali w zielonogórskiej palmiarni. – Mister musi być przede wszystkich dużą inwestycją, wykonaną w nowej energooszczędnej technologii. Inwestor musi zapewnić, że obiekt służy ludności w sposób bezpieczny – wyjaśnia Zenon Bambrowicz, prezes LIB.
W tym roku do konkursu zostały zgłoszone 23 obiekty w 8 kategoriach. Kapituła przyznała 10 nagród. Jednym z laureatów i to w aż dwóch kategoriach (budownictwo mieszkaniowe, osiedle mieszkaniowe) została firma EBF Development za blok przy ul. Moniuszki oraz osiedle Zdrojowa Polana. – Dobrze jest być docenionym. Bardzo cieszymy się z nagrody. Jest ona nie tylko moja, ale też wszystkich, którzy przyczynili się do inwestycji: projektantów, kierowników budowy, majstrów oraz pozostałych pracowników – mówi Leszek Jarząbek, szef EBF Development.
Podczas wydarzenia organizatorzy podkreślili rolę edukacji w kształtowaniu przyszłych specjalistów. Docenili wkład instytucji takich jak Uniwersytet Zielonogórski i zielonogórska Budowlanka w rozwój sektora budowlanego. Dodajmy, że w ramach konkursu uhonorowano 12 wyróżniających się prac studentów, które wnoszą innowacyjne podejście do architektury i inżynierii budowlanej.
Lubuski Mister Budowy już na stałe zakorzenił się w lubuskiej rzeczywistości. Konkurs jest organizowany od 30 lat. Poniżej pełne zestawienie tegorocznych zwycięzców.
- Budownictwo mieszkaniowe
- Wysokie wielorodzinne: Zielona Góra, ul. Moniuszki 9ABCD – inwestor: EBF Development
- Niskie jednorodzinne: Dom w zabudowie szeregowej, Nowy Świat, ul. Rubinowa 36 – inwestor: Śmigielski Development
- Budownictwo Użyteczności Publicznej
- Budynek Szkoły Plastycznej, ul. Szkolna 6, Gorzów Wlkp – inwestor: Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Gorzowie Wlkp
- Osiedla mieszkaniowe
- Wielorodzinne: Osiedle Zdrojowa Polana, Zielona Góra – inwestor: EBF Development
- Jednorodzinne: Osiedle Smoczyka, Żary, ul. Smoczyka 1 – inwestor: Opala Deweloper
- Budownictwo Przemysłowe
- Siedziba Nadleśnictwa, Osiecznica, ul. Krośnieńska 42 – inwestor: Lasy Państwowe Nadleśnictwo Krosno Odrzańskie
- Adaptacje i remonty
- Budynek OIOM-u i Oddziału Okulistyki Szpitala Uniwersyteckiego, Zielona Góra, ul. Zyty 26 – inwestor: Szpital Uniwersytecki w Zielonej Górze
- Domy inteligentne
- Park Technologii Kosmicznych, Zielona Góra, ul. Nowy Kisielin, A. Wysockiego 1 – inwestor: Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego
- Zabytkowe obiekty budowlane
- Barokowy dwór w Ochli – inwestor: Muzeum Etnograficzne w Zielonej Górze-Ochli
- Inne budowle
- Park w Świdnicy – inwestor: Gmina Świdnica