Tak dla kardiochirurgii w Gorzowie Wlkp. Jest opinia konsultanta krajowego

Konferencja prasowa w WsW w Gorzowie Wlkp.
Konferencja prasowa w WsW w Gorzowie Wlkp.
Konsultant krajowy w dziedzinie kardiochirurgii dał rekomendację dla oddziału kardiochirurgicznego Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie Wlkp. Czytamy w niej, że północna część województwa jest w sposób nienależyty zabezpieczona w kwestii opieki kardiochirurgicznej. To oznacza, że w nowym roku będzie ogłoszony konkursu przez Narodowy Fundusz Zdrowia na realizację świadczeń w tym zakresie.

Dobre nowiny dla mieszkańców przekazali podczas konferencji prasowej za pośrednictwem dziennikarzy do mieszkańców: prezes lecznicy Jerzy Ostrouch, dr Seweryn Grudniewicz, szef gorzowskich kardiochirurgów oraz wiceprezes lecznicy Robert Surowiec.

– Wyczuwam z jednej strony optymizm, ale również obawę pana doktora, czy można powiedzieć coś więcej – żartował podczas konferencji prasowej prezes Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego Jerzy Ostrouch. – 28 października tego roku, konsultant krajowy dał rekomendację dla naszego oddziału kardiochirurgicznego, stwierdzając że ta część kraju, ta część województwa, jest w sposób nienależyty zabezpieczona w kwestii opieki kardiochirurgicznej. To oznacza, że mamy prawo spodziewać się ogłoszenia konkursu przez NFZ na realizację świadczeń z zakresu kardiochirurgii dla tej części województwa. To są te nasze starania, które praktycznie od 3 lat wykonywaliśmy, gdzie stworzyliśmy zespół, oddział, blok operacyjny i zaczęliśmy realizować te świadczenia.

Szpital spełnia wszystkie standardy, aby w przyszłym roku wpisać go do Krajowej Sieci Kardiologicznej.

– Odnośnie sieci kardiologicznej, jest to projekt ustawy, który najprawdopodobniej będzie obowiązywał w przyszłym roku. Pilotaż krajowej sieci już się odbył, pierwsze raporty w tej sprawie już są dostępne. Pewne procedury będą mogły być wykonywane tylko przez ośrodki które znajdują się w Krajowej Sieci Kardiologicznej i wysiłki, które szpital do tej pory włożył w rozwój ogólnie mówiąc kardiologii, kardiochirurgii, pozwalają nam mięć duże nadzieję, że szpital te warunki spełni, analizując to, co jest w ustawie. Chodzi o tzw. opiekę kardiologiczną 2, czyli tej najwyższej z możliwych. Jest to bardzo ważne, bo mieszkańcy tego regionu, będą mieli dostęp do tych najbardziej specjalistycznych procedur kardiologicznych – podkreśla dr Seweryn Grudniewicz, szef gorzowskich kardiochirurgów.

Zabiegi o kontrakt dla oddziału trwają od ponad trzech lat. Szpital przeprowadził między innymi dużą akcję społeczną ze zbieraniem podpisów w tej sprawie. Po zmianie rządu, dokonano zmiany konsultanta krajowego oraz konsultanta wojewódzkiego ws. kardiochirurgii.

Przypomnijmy. Oddział kardiochirurgii działa, ale na razie bez finansowania z NFZ.

Zespół kariodlogów i kardiochirurgów ma na koncie m.in. pierwsze zabiegi przezcewnikowej implantacji zastawki aortalnej TAVI, które fundusz finansuje.

Przezcewnikowa implantacja zastawki aortalnej TAVI jest alternatywą dla klasycznych chirurgicznych metod wymiany zastawki. Jest jedynym ratunkiem dla pacjentów, którzy nie kwalifikują się do tradycyjnej operacji.

Technika TAVI polega na wprowadzeniu do aorty (przez tętnicę udową, podobojczykową, szyjną, przez koniuszek serca lub bezpośrednio przez nakłucie aorty) specjalnej biologicznej protezy. Po jej rozprężeniu płatki zastawki podejmują pracę w miejsce uszkodzonej. Kontrakt z NFZ na procedurę TAVI szpital podpisał pod koniec czerwca.

K.Kozińska, N.Dębicka

Udostępnij:

Więcej artykułów

Lubuskie smaki Wielkanocy

Czas Wielkanocy zbliża się wielkimi krokami. To nie tylko moment odrodzenia i nadziei. To święto obchodzone na pamiątkę Zmartwychwstania Jezusa Chrystusa, będące symbolem zwycięstwa życia

Święta bez presji? Można.

Wielkanoc to czasem wielki stres. Nierzadko zamiast cieszyć się czasem spędzonym z bliskimi fiksujemy się na myciu okien, utrzymaniu dobrej atmosfery, czy wyrzeźbieniu idealnego maślanego

Wyślij wiadomość

Wyślij wiadomość

Przejdź do treści