Do budżetu obywatelskiego zgłoszono w tym roku 54 projekty. Wiemy już na pewno, że 29 z nich otrzyma dofinansowanie, o czym zdecydowało ponad 10,5 tys. zielonogórzan. Najwięcej głosów zebrały zajęcia psychoedukacyjne w zielonogórskich szkołach, dotyczące kryzysu psychicznego wśród młodzieży.
Głosowanie w budżecie obywatelskim trwało od 21 października do 3 listopada. Przez ten czas 10,5 tys. zielonogórzan oddało 42 tys. głosów, ponieważ każdy mieszkaniec mógł wskazać 4 projekty. Zdecydowanie największą popularnością cieszyły się zajęcia psychoedukacyjne w zielonogórskich szkołach pod nazwą “Nastolatek w kryzysie psychicznym. Jak pomóc? Gdzie szukać wsparcia?”. Na ten pomysł zagłosowało aż 3,7 tys. osób. Pomysł zakłada przeprowadzenie 150 godzin lekcyjnych w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych. – Widać, jak bardzo mieszkańcy oczekiwali, aby zadania społeczne w końcu pojawiły się w budżecie obywatelskim. Dzięki temu da się zrealizować wiele ciekawych inicjatyw – komentuje prezydent Marcin Pabierowski.
Wśród 29 zwycięskich projektów znalazł się m.in.: tunel baseballowy do nauki odbijania, święto deptaka i nowa trybuna z zadaszeniem na piłkarskim „Dołku”. Rozbudowy doczeka się poza tym Doliny Gęśnika, gdzie stanie tężnia, kaczkomat, rybomat oraz statek piracki. W tegorocznej edycji miasto po raz pierwszy podzielono na 5 okręgów. Każdy rewir otrzymał na zadania tyle samo pieniędzy, czyli 1,8 mln zł. Co ważne mieszkańcy mogli głosować na dowolne zadania, a nie tylko te ze swojego „terenu”. Kolejna nowość to wspomniane już wcześniej rodzaje projektów. Zielonogórzanie głosowali nie tylko na inwestycje, ale także zadania społeczne
– Ten budżet był dla nas wszystkich wyzwaniem. Musieliśmy nauczyć się nowych zasad, ale dzięki temu udało się wprowadzić wiele nowości. Chcemy cały czas się uczyć, a tym samym wprowadzać zmiany, które poprawią funkcjonowanie budżetu obywatelskiego – uważa zielonogórski radny Dariusz Legutowski.
– To był budżet, który urzędnicy bardzo aktywnie konsultowali z mieszkańcami. Chciałbym, aby mieszkańcy mieli wpływ na rozwój miasta oraz własnych osiedli – dodaje Marcin Pabierowski.
Zadania wybrane w Budżecie Obywatelskim 2024 zostaną zrealizowane w 2025 r. po wcześniejszym wpisaniu do budżetu, nad którym właśnie pracują władze miasta. Poniżej prezentujemy wszystkie pomysły, które wygrały w głosowaniu z podziałem na okręgi.