Przyszłość zaczyna się dziś. O kształtowaniu jutra podczas Gorzowskiego Forum Gospodarczego

Gorzowskie Forum Gospodarcze
Gorzowskie Forum Gospodarcze
Jak wyprzedzić trendy w gospodarce, jak reagować na sytuacje, które są nie do przewidzenia? O tym między innymi rozmawiali goście IV edycji Gorzowskiego Forum Gospodarczego, które odbyło się 15 listopada w Filharmonii Gorzowskiej.

Organizatorem wydarzenia był Urząd Miasta Gorzowa Wlkp. Podczas wydarzenia stoiska promujące wykorzystanie środków prezentował Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego. Eksperci mówili o budowaniu marki, autentyczności w biznesie, kształtowaniu jutra, tzw. Silver Tsunami oraz o tym, czy sztuczna inteligencja to korzyści, czy już zagrożenie. Wydarzenie odbyło się pod patronatem Marszałka Województwa Lubuskiego Marcina Jabłońskiego.

Kilkuset uczestników, 14 prelegentów, ważne tematy, które są odpowiedzą na współczesne wyzwania gospodarki.

VI edycja Gorzowskiego Forum Gospodarczego to pytania o szeroko rozumiane kształtowanie jutra i czy nasz kraj i lokalne biznesy, za tymi trendami nadążają.

– Co roku musimy odpowiadać sobie na nowe pytania, każdy rok daje nam nową rzeczywistość. Od bardzo poważnych, jak wojna, zmiany klimatyczne, po te lokalne. Forum jest doskonałą platformą do wymiany doświadczeń. Dla naszego ułożonego świata jakąś formą wyzwania jest zastosowanie sztucznej inteligencji, gdy wypiera ona pracę rąk ludzkich. Trzeba na nowo odnaleźć się w tej rzeczywistości – mówi prezydent Gorzowa Wlkp. Jacek Wójcicki.

– Musimy pamiętać, że nowoczesne technologie to trend, za którym musimy podążać, bo do tego zmierza nasz świat. Jednak nie patrzyłbym na to w kwestii zagrożenia dla pracy człowieka, raczej jako szansę na jego wykwalifikowanie do nowych funkcji w zawodzie, na podnoszenie kwalifikacji – podkreślał Tomasz Kocik, dyrektor dinansowy DHL Supply Chain.

Firma niedawno wdrożyła najnowocześniejszy system magazynowania, by jeszcze sprawniej i szybciej realizować usługi. – Nie oznacza to, że ktoś stracił pracę, ale to, że pracownicy będą mogli wykonywać innego typu obowiązki, wyżej wyspecjalizowane – zapewnia.

– Chodzi o to, by wyprzedzać to, co nieuniknione. Jutro zaczyna się dzisiaj, więc dzisiaj musimy planować rozwój gospodarki, podążać za zmianami, dostosowywać ofertę pod klienta, usługę, czy tak jak w przypadku samorządów, także warunki do inwestowania – podkreśla Jacek Gumowski.

– Mamy cztery panele, które miały pokazać co musimy zrobić już dziś, by być przygotowanym na plan B. Tematy nie są przypadkowe, było między innymi o łańcuchami dostaw, COVID-em, konfliktami zbrojnymi na świecie. Mieliśmy też temat pokolenia 50 plus i tego, jak bardzo ich potrzeba na rynku. Rozmawialiśmy o zagrożeniach związanych z AI, czy to już inwazja? – dodaje Gumowski.

Ciekawe rozmowy dotyczyły m.in. tego, w jaki sposób dzisiaj z powodzeniem można budować markę produktu i usługi, czy opierać ją na zaufaniu, a może na szokowaniu odbiorcy. Czy można być autentycznym w budowaniu relacji z klientem.

Z pewnością takie spotkania są formą wymiany doświadczeń, nawiązywania kontaktów. Eksperci przybliżają nam nowe spojrzenie na trendy na rynku, w moim przypadku obrotu nieruchomościami.

– Jest tu bardzo wiele zmiennych, na które nie mamy wpływu, musimy się dostosować do popytu, cen nieruchomości, problemów z materiałami budowlanymi, programami rządowymi dotyczącymi kupna mieszkań – mówi Mariusz Kaczorek, przedsiębiorca z branży obrotu nieruchomościami.

Podczas wydarzenia można było zapoznać się z ofertą lokalnych przedsiębiorców, porozmawiać o pozyskiwaniu funduszy europejskich, dowiedzieć się o specyfice działania Gorzowskiego Ośrodka Technologicznego. Pracownicy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubuskiego przybliżali możliwości pozyskiwania pieniędzy w ramach Krajowego Planu Odbudowy i ze środków krajowych oraz z programu Fundusze Europejskie Województwa Lubuskiego na lata 2021 2027.

Jedną z ról samorządu województwa lubuskiego jest tworzenie warunków do rozwoju gospodarczego regionu. Temu sprzyjają niewątpliwe tego typu spotkania przedsiębiorców.

– Takie właśnie inicjatywy, jak podejmowana przez pana prezydenta Jacka Wójcickiego od sześciu lat, są jak najbardziej istotne z punktu widzenia rozwoju przedsiębiorczości regionu. Marszałek województwa lubuskiego Marcin Jabłoński bardzo wspiera takie inicjatywy. Jesteśmy tutaj wsparciem i udzieliliśmy patronatu marszałka dla tego wydarzenia. Zależy nam na rozwoju gospodarczym zwłaszcza małych i średnich przedsiębiorstw całego regionu – mówił Sebastian Saniuk, dyrektor Departamentu Gospodarki i Rozwoju UMWL, który reprezentował podczas wydarzenia marszałka województwa lubuskiego.

– Szczególnie chciałem zwrócić uwagę na tematykę, która została tu podjęta, a obejmuje najważniejsze problemy i obawy dzisiejszej gospodarki. Ciekawym panelem jest kwestia demografii, odporności na sytuacje nieprzewidywalne, z którymi mieliśmy do czynienia w ostatnich latach. Rzeczywiście kształtowanie jutra zaczyna się dziś i to jest spójne z polityką samorządu województwa w kontekście rozwoju gospodarczego.

W forum uczestniczyli także: Natalia Burdz, dyrektor Biura Zamiejscowego UMWL z siedzibą w Gorzowie Wlkp. oraz Maciej Buszkiewicz, z-ca dyrektora biura.

Udostępnij:

Więcej artykułów

Nowoczesne wsparcie dla gorzowskich strażaków

Strażacy z Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Gorzowie Wielkopolskim wzbogacili się o nowoczesny samochód kwatermistrzowski oraz 20 specjalistycznych kompletów ubrań ochronnych. Uroczystość przekazania sprzętu

Wyślij wiadomość

Wyślij wiadomość

Skip to content