Adam Gruca to wybitny ortopeda i pionier polskiej rehabilitacji. Nic więc dziwnego, że właśnie jego imię zostało nadane szpitalowi rehabilitacyjnemu, który na początku roku otwarto w Lubuskim Centrum Ortopedii w Świebodzinie. W uroczystym odsłonięciu tablicy wzięli udział lekarze, pacjenci oraz samorządowcy.
Profesor Adam Gruca może być dla wielu inspiracją. Urodził się w małej wsi i to właśnie jej mieszkańcy dostrzegając zapał chłopca, złożyli się, aby wysłać go do szkoły, a następnie na studia. Przyszły ortopeda nie zmarnował szansy, w historii zapisał się jako wiodący specjalista swoich czasów. Nie tylko został pionierem polskiej rehabilitacji, ale okrzyknięto go również twórcą polskiej szkoły ortopedii. Stworzył własne metody leczenia oraz narzędzia, które na długo zrewolucjonizowały medycynę.
Pomysłodawcą nadania szpitalowi rehabilitacyjnemu imienia Adama Grucy jest Jarosław Czubak, krajowy konsultant w dziedzinie ortopedii oraz traumatologii ruchu. – Kilka osób dało podwaliny wszystkiego, co jest związane z ortopedią oraz rehabilitacją. Jedna z nich to profesor Adam Gruca. Bardzo szanuję jego działalność oraz dokonania. To właściwa postać, aby zostać patronem tego obiektu – mówi lekarz.
W uroczystościach odsłonięcia symbolicznej tablicy profesora Adam Grucy udział wzięli lokalni samorządowcy oraz władze województwa lubuskiego. – Dzięki temu, że inicjatorem wydarzenia pozostaje krajowy konsultant ds. ortopedii, guru w tej dziedzinie zyskujemy kolejnego przyjaciela, orędownika. Wiadomo, że wtedy łatwiej rozwijać się tego typu ośrodkom jak ten w Świebodzinie, czy też wymieniać się doświadczeniami, na czym zyskują pacjenci – twierdzi wicemarszałek Sebastian Ciemnoczołowski.

Szpital rehabilitacyjny oficjalnie otwarto w styczniu tego roku. Ponad 6 tys. metrów kwadratowych budynku, przekłada się na dziesiątki sal, ulokowanych na dwóch piętrach. Budynek jednorazowo mieści 51 pacjentów. Z nadania szpitalowi patrona cieszy się Elżbieta Kozak, prezes Lubuskiego Centrum Ortopedii.
– Szpital w Świebodzinie w trakcie 75 lat istnienia stał się znaną marką w kraju oraz za granicą. Tak ważny patron w historii polskiej ortopedii sprawia, że ta historia tego miejsca będzie jeszcze bardziej pielęgnowana. Będzie nam łatwiej współpracować ze szpitalem w Otwocku, którym znakomicie zarządza profesor Jarosław Czubak. Chcemy dorównywać do najlepszych – zapewnia Elżbieta Kozak.
Pamiątkowa tablica poświęcona Adamowi Grucy zawisła w sali rejestracji pacjentów. – To pokazanie historii osoby wybitnej dla danej dziedziny medycyny. Warto upamiętniać takie postacie oraz czerpać z ich dorobku – zapewnia wicemarszałek Zbigniew Kołodziej.
Budowa szpitala rehabilitacyjnego LCO kosztowało 40 mln zł. Dzięki obiektowi czas oczekiwania na rehabilitację skrócił się o połowę.